Je res, da pred ginekološkim pregledom ne smeš imeti spolnih odnosov? To pravijo ginekologi

13. 2. 2024
Deli
Je res, da pred ginekološkim pregledom ne smeš imeti spolnih odnosov? To pravijo ginekologi (foto: Profimedia)
Profimedia

Si vedela to? 😳

Okej, večina nas verjetno med seksom ne pomisli na svojega ginekologa. Vendar pa bi morda morali - vsaj, če gre za nezaščiten seks (govorimo seveda o seksu s penetracijo) in imaš pred sabo obisk pri njem. Namreč, si vedela, da spolni odnosi pred ginekološkim pregledom niso zaželeni?

No, morda pa se ti je to do zdaj zdelo popolnoma samoumevno, ampak ali si se sploh kdaj vprašala, zakaj ni dobro seksati pred obiskom ginekologa?

Vzdržnost od spolnih odnosov pred obiskom ginekologa se priporoča iz več razlogov, predvsem zato, da bi se izognili morebitnim motnjam pri določenih testih ali postopkih, ki jih bo ginekolog morda moral opraviti med pregledom. Seks lahko razdraži kožo materničnega vratu, vname vaginalno tkivo in povzroči izcedek, ki lahko izkrivi ugotovitve ali privede do nenormalnega rezultata testa.

1. Natančnost brisov Pap.

Spolne aktivnosti, zlasti spolni odnos ali uporaba lubrikantov, lahko včasih vplivajo na natančnost rezultatov brisov Pap. Celice materničnega vratu so lahko motene ali spremenjene, zaradi česar so odčitki netočni. "Sperma lahko vpliva na vse brise, ki so bili odvzeti," pojasnjuje ginekologinja dr. Jessica Shepherd. Ginekolog dr. Jonathan Schaffir k temu dodaja, da se lahko izcedek, ki se običajno pojavi po nezaščitenem spolnem odnosu, tudi zamenja za nekaj napačnega in zdravnik misli, da gre za težavo, čeprav je v resnici ni.

Kako potekajo priprave na najhladnejšo inavguracijo zadnjih 40 let (FOTO)

Kot pravi ginekolog dr. Brett Worly, pa lahko tudi seme moti rezultate testa Pap, tako da se izkaže kot nenormalen rezultat, čeprav je dejansko vse v redu. Hkrati poudarja, da lahko tudi prhanje, uporaba tamponov in vaginalne kreme ali zdravila, če jih uporabimo v dveh dneh pred testom Pap, zmotijo rezultate preiskave oziroma brisa.

Ne spreglej:

2. Natančnost testiranja spolno prenosljivih okužb.

Nekatere spolno prenosljive okužbe je mogoče natančneje odkriti, če v zadnjem času nisi bila spolno aktivna. Nekatere okužbe se na primer na testih ne pokažejo takoj, zato lahko vzdržnost od seksa pred obiskom ginekologa zagotovi zanesljivejše rezultate.

3. Preprečevanje nelagodja.

Nekateri ginekološki pregledi ali postopki, kot so pregledi medeničnega vratu ali določeni testi, na primer kolposkopija, so lahko neprijetni ali celo boleči, če je področje nožnice razdraženo zaradi nedavne spolne aktivnosti.

4. Preprečevanje morebitnih okužb.

Spolni odnosi tik pred ginekološkim pregledom lahko povečajo tveganje vnosa bakterij ali drugih mikroorganizmov v področje nožnice, kar lahko povzroči okužbe ali zaplete obstoječa stanja.

Zdravniki običajno priporočajo, da se do 48 ur pred testom Pap izogibaš nezaščitenim spolnim odnosom, vendar pa lahko pred pregledom seksaš s kondomom, če pri ginekologu ne boš opravila testa Pap (če nisi prepričana, predhodno pokliči v ordinacijo svojega ginekologa.)

Preberi še: "Po 30 dneh krvavitve sem le poklicala zdravnika - razlog, zakaj sem tako dolgo čakala, je bil ..." (resnična zgodba)

Te morda zanima tudi: "Naletela sem na moževa sporočila drugi ... dobila sem vse, kar sem iskala" (izpoved prevarane Slovenke)

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih