Kakšna pa je tvoja izkušnja? 🙊
"Ženske, iskreno: vas je otrok postaral? Zlasti imam v mislih obraz, videz utrujenosti, zaskrbljenosti, nove gube … Se vam po otroku kaj poznajo sledi tega?" je na priljubljenem forumu povprašal moški.
Preberi izkušnje Slovenk:
1. "Celo telo, vključno z obrazom, je po stresni situaciji vsekakor videti starejše, mentalno te pa otrok vedno pomladi."
2. "Otrok ne, me je pa postaralo življenje, žleht ljudje, krivice, stres, negativne izkušnje, …"
3. "Seveda so me. Imam 3 enega za drugim, rojevala sredi 20-ih, bila sem izčrpana, no, takrat tega nisem dojemala, vidim pa zdaj po fotkah za nazaj. Pri 35 sem zgledala 100x bolje kot pri 25!"
4. "Prva tri leta zelo. Sem pri 45 imela novorojenčka in dvoletnika. Nisem izgledala najboljše :). Sedaj, ko sta 5+, izgledam mlajše kot takrat. Mlada pa pač nisem in nikoli več ne bom. Me pa ohranjata v pogonu (fizično in mentalno), tako da velikokrat opazim razliko med vrstnicami, veliko jih je že čisto zasedenih in postaranih mentalno in fizično."
5. "Čisto nič. Imam 2 otroka stara 13 in 11 let. V bistvu me ljudje vedno pohvalijo, kako mladostna izgledam. Kakšne sošolke in sošolci iz srednje šole mi pravijo, da se sploh ne staram. Ampak jaz to pripisujem pač dobrim genom. Tudi moja starša oba izgledata 10 let mlajša, kot sta stara. Pri meni je enako. Moja mami pri 62 letih nima nič gubic, popolnoma speglano kožo ima. Tudi njena mami – moja babica – je bila ista! Ne vem, zakaj bi otrok kogarkoli postaral. Sama sem bila ravno tako pod stresom, kot ostale ženske. Rodila 3x, en otrok mi je celo umrl, furam dva najstnika, do 13 leta pa smo imeli tudi veliko problemov v šoli z vedenjem, polno službenih obveznosti, doma delo, otroci, šola, sestanki, ni da ni. Ampak gubic nimam in tudi ne izgledam utrujeno in zgarano. To je vse stvar človeka, genov in metabolizma …"
Ne spreglej:
- Iskrena izpoved slovenske mamice: "Obžalujem, da sem rodila, in to je razlog"
- Se sprašuješ, kdaj prekiniti stike z ljudmi? Takoj, ko opaziš teh 5 stvari (Ja, čas je!)
- "Z možem sva našla seksi fotke najine 14-letnice, a na to sva zelooo različno reagirala" (resnična zgodba)
6. "Ne bi rekla, da me je otrok postaral. Telesno bi rekla, da sem bolj fit, imam več mišične mase in kondicije, kot pred porodom. Prej se je večkrat zgodilo, da se mi kdaj tudi ni ljubilo it ven, športat. Ko sem dobila otroka, pa so opcija 'ne ljubi se mi' in izgovori tipa 'bom jutri, ko bom manj utrujena od dela/ko bo več časa' odpadli … Vsak dan vsaj enkrat za 2 uri ven, hitra hoja par km, ker je bila to na začetku pač skoraj edina oblika rekreacije. Potem pa sem samo dodajala. Zdaj je hči stara 4,5 in vsak dan telovadimo doma, zunaj tekamo, se lovimo, skrivamo, igramo igre z žogo, kolesarimo, rolamo, hodimo na krajše pohode, tam do kakšnih 7-8km. Vsak dan sem aktivna, kar seveda dobro vpliva na telo in splošno počutje.
Tudi utrujena nisem bila nekaj, smo kar kmalu vzpostavili spalni ritem /.../. Mentalno te otrok prej pomladi, kot kaj drugega … Postaral me je čas, kolikor me pač je v teh letih."
Kako pa je v resnici?
Na to, ali otrok zares postara žensko, vpliva več različnih dejavnikov. Fiziološko lahko nosečnost in porod povzročita določene spremembe v ženskem telesu, skrb za novorojenčka pa lahko povzroči stres in pomanjkanje spanja, kar lahko vpliva na splošno počutje. Vendar je treba upoštevati, da te spremembe niso univerzalne in da se lahko izkušnje posameznikov zelo razlikujejo.
Tukaj je nekaj dejavnikov, ki jih je treba upoštevati:
Spremembe fizičnega izgleda: Nosečnost in porod lahko povzročita fizične spremembe v ženskem telesu. Na primer; hormonska nihanja, povečanje telesne teže in spremembe elastičnosti kože lahko prispevajo k staranju. Vendar te spremembe niso nujno trajne in nekatere ženske se lahko vrnejo v stanje pred nosečnostjo.
Pomanjkanje spanja in stres: Skrb za novorojenčka je lahko zelo zahtevna in lahko povzroči pomanjkanje spanja in povečano raven stresa. Pomanjkanje spanja in velik stres lahko prispevata k prezgodnjemu staranju, saj vplivata na zdravje kože in splošno počutje.
Življenjski slog: Spremembe življenjskega sloga, ki pogosto spremljajo materinstvo, kot so spremembe v prehrani, gibanju in spanju, lahko prav tako vplivajo na staranje ženske.
Individualne razlike: Ženske se razlikujejo po tem, kako se njihovo telo odziva na nosečnost in kako se spopadajo z izzivi materinstva. Dejavniki, kot so genetika, splošno zdravje in podporni sistemi, imajo pomembno vlogo pri tem, kako posamezna ženska doživlja proces staranja.
Vpliv rojstva otroka je na proces staranja ženske večplasten in individualen pojav.
Redna telesna vadba, zdrava prehrana, pravilna nega kože in ustrezna samopomoč lahko pozitivno prispevajo k splošnemu počutju ženske, ne glede na to, ali ima otroke ali ne.
Preberi še: "Moja žena pravi, da noče dojiti, ker se ..." (klic na pomoč obupanega mladega očka)
Morda te zanima tudi: Je tvoje blato po prekrokani noči nekam čudno? 😳 Poznamo razlog (+ kdaj bi te moralo skrbeti)
Novo na Metroplay: Lia Zuljan in Milena Gasparin o ustvarjanju UGC vsebin, njuni karierni poti in konkurenci