Slovenci brez dlake na jeziku spregovorili o plusih in minusih odprtega zakona

7. 6. 2024
Slovenci brez dlake na jeziku spregovorili o plusih in minusih odprtega zakona (foto: Profimedia)
Profimedia

Hmmm, kaj pa o tem meniš ti?

Odprte zakonske zveze, pri čemer gre za obliko sporazumnega nemonogamnega razmerja, omogočajo obema partnerjema, da vzpostavita romantične ali spolne odnose z drugimi zunaj zakonske zveze. Ti dogovori so lahko zelo različni, saj so prilagojeni edinstvenim potrebam in omejitvam vsakega para. Pa poglejmo, kakšne so specifike in kako se zadeve lotiti - v kolikor je zamikala tudi vaju.

Odprti zakoni so močno odvisni od odprte, iskrene in stalne komunikacije med partnerjema.

Postavljanje jasnih pričakovanj in meja je ključnega pomena, da se obe strani počutita varni in cenjeni, zaupanje in vzajemno spoštovanje pa sta temelj takšnih odnosov. Vsak par običajno določi svoja pravila, ki lahko vključujejo smernice o tem, s kom se lahko partnerja videvata, dovoljenih dejavnostih in koliko informacij medsebojno delita o teh zunanjih odnosih. Prilagodljivost je bistvenega pomena, saj se lahko dinamika sčasoma spreminja in zahteva prilagoditve. Poleg tega pari pogosto razvijejo strategije za obvladovanje ljubosumja, da lažje ohranjajo primarno razmerje trdno in brez konfliktov.

1. Pogosti razlogi za odprti zakon

Pari se lahko za odprt zakon ali razmerje odločijo iz različnih razlogov. Nekateri iščejo spolno raznolikost in si želijo izkušenj, ki jim jih sam zakon ne bi mogel zagotoviti. Drugi iščejo dodatne čustvene vezi in prijateljstva zunaj svojega primarnega razmerja. Za takšno odločitev sta lahko povod tudi osebna rast in raziskovanje, ki sta v monogamnih zvezah pogosto omejena. V nekaterih primerih pari na odprt zakon gledajo kot na način, kako se izogniti ločitvi, saj upajo, da bo rešil neizpolnjene potrebe ali želje.

2. Prednosti odprtega zakona

Nekaterim parom odprti zakoni z izpolnjevanjem različnih potreb povečajo zadovoljstvo v razmerju. Razmerje z drugimi posamezniki izven zakona lahko namreč zagotovi osebno izpolnitev in priložnosti za rast, kar obogati primarno razmerje. Večja komunikacija in zaupanje, ki sta potrebna, pa lahko okrepita tudi vez med primarnima partnerjema.

3. Izzivi in pomisleki glede odprtega zakona

Kljub morebitnim prednostim so odprti zakoni povezani z izzivi. Družbeno obsojanje in nerazumevanje lahko povzročita dodaten stres. Poleg tega obvladovanje občutkov ljubosumja in negotovosti zahteva čustveno inteligenco in zrelost. To pa še ni vse. Kompleksnost vzdrževanja več odnosov namreč zahteva veliko časa, truda in čustvenih vlaganj. Lahko pride do nesporazumov ali neizpolnjenih pričakovanj, zato so jasni dogovori in redna preverjanja stanja oziroma počutja vpletenih bistvenega pomena.

Ne spreglej:

Kaj o tem pravijo Slovenci?

- "Seveda, že nekaj let imava odprto vezo, vendar noben nobenemu ne postreževa z informacijami o tem, kdo ima koga. Tudi najin zakon in seks je zato boljši. Moj ljubimec še vse postori okrog hiše in vikendov, pa vse štima. Boljše tole, kakor da se vsakih nekaj mesecev sekirava o t.i. 'skoku' … Ne si lagat in ne se slepit, ker poštenih zakonov brezmadežnih je cca. 9 % še, zato se vsak 3. loči."

- "/.../ Predvsem sem za te odprte zakone zato, da ni igranja s čustvih drugih ljudi in da se zveste pusti na miru! /.../"

- "Jaz živim v odprtem zakonu že skoraj 10 let in stvar teče odlično. Moja prijateljica, ki to ve, ima veliko povedati čez moj lifestyle. Njej se to zdi nesprejemljivo in oh in sploh. Ko smo pred 2 leti šle ženske skupaj ven v Mariboru in je nekaj popila, pa se je pokazala njena prava slika. Ob treh zjutraj ga je na Mb tržnici vlekla tipu, ki ga je spoznala par minut prej. Seveda popolnoma pijana in nezavedna. Jaz sem samo nemo opazovala in si mislila svoje. Zagotovo je bolje imeti dogovor z možem in se občasno dobiti s prijateljem, iti na večerjo v mestu, potem pa k njemu domov ali pa v hotel in imeti kvaliteten seks in se imeti lepo, kot pa doma igrati vdano ženo, v stanju alkoholiziranosti pa se dol dati z vsakim neznancem, ki pride mimo."

No, večina članov foruma pa se vendarle strinja, da to ni za vsakogar in pravi, da tega nikakor ne bi bili zmožni.

"Meni je to nepredstavljivo. Ko nekoga ljubim, hočem, da je samo moj in da si on želi, da sem samo njegova. Poleg tega si ne predstavljam, ko imata dva enkrat otroke, da bi ob skrbi za kvalitetno partnerstvo (tj. skupni vikend pobegi brez otrok, čas za pogovor, za crkljanje itd.) in za vzorno vzgojo otrok, še našla čas za ljubice/ljubimce. To enostavno ne gre. Oz. gre, če ostalo opraviš površno, nezadostno," je iskreno zapisala ena izmed njih.

Kakorkoli, odprte zakonske zveze za nekatere pare predstavljajo izvedljiv model odnosa, ki zahteva visoko raven komunikacije, zaupanja in čustvene inteligence. Pari morajo pri tem skrbno razmisliti o svojih motivih, postaviti jasne meje ter biti pripravljeni na premagovanje zapletenosti in izzivov, ki jih prinaša tak način ljubezenskega življenja. Ob dobrem upravljanju pa lahko odprti zakoni nudijo osebno izpolnitev in krepijo primarni odnos.

Preberi še: Bi te v resnici moralo skrbeti, če ti ne pride med spolnim odnosom? To pravi strokovnjakinja za spolnost

Te morda zanima tudi: "Končno se mi je nasmehnila sreča, a možu lažem, saj me preganja preteklost" (klic na pomoč Slovenke)

Novo na Metroplay: "Ni vse v velikosti..." - Pot do popolnega zaročnega prstana | Tjaša Malalan