Mi se pod št. 5 takoj podpišemo! 😜
Saj poznaš tisto klasično hollywoodsko sceno, v kateri se par začne kregati, nato sredi prepira eden izmed njiju drugega potisne ob steno, ga strastno poljubi ... in vse skupaj se stopnjuje do vročega seksa.
Vsi vemo, da se to ne dogaja zgolj v filmih, ampak tudi v resničnem življenju (no, le priznaj, da sta že kdaj doživela to ;)).
Tukaj je kar 6 razlogov, zakaj nekatere prepir s partnerjem tako podžge, da se mu ne morejo upreti:
1. Hormoni
Raven testosterona, adrenalina in kortizola (stresnega hormona) med prepirom močno naraste. "Ko se zaradi stresa sprosti kortizol, lahko naše telo in um začneta iskati bližino, ki jo seks zagotavlja," razlaga certificirana seksologinja Jenni Skyler.
Olajšanje, ki ga prinese orgazem, in užitek povečata sproščanje serotonina, dopamina, adrenalina in oksitocina (ljubezenskega hormona). Kar pomeni, kot pojasnjuje terapevt Andrew Aaron, da tako, kot nas sproščanje hormonov med prepirom 'razkuri', nas tisti, ki se sproščajo po njem, lahko sprostijo. Dajo nam občutek zadovoljstva, moči in povečajo občutek varnosti. To pa v nas sproži željo po spolnosti.
2. Evolucija
Seks po jeznem prepiru s partnerjem v nas odklene tisti globji, prvinski del psihe. "Ne samo, da seks po prepiru zagotovi olajšanje, ampak prav tako ustvari vznemirjenje. Od tega, da se počutiš ogroženega, preideš v stanje, ko občutiš zmago, da si premagal to grožnjo in preživel," pojasnjuje Aaron.
3. Tesnobnost in vzburjenje
Vzburjenje in tesnoba sta sorodna občutka, ki spodbudita bitje srca, pretok krvi in dihanje. "Vznemirjenje, ki je posledica enega izmed teh čustev, se lahko prenese v drugo," razlaga seksolog Robert Thomas.
"Ko smo pod stresom (v tem primeru je ta posledica prepira), se naš simpatični živčni sistem vzburi," pa pojasnjuje strokovnjakinja za razmerja in seks, Michele Lisenbury Christensen. "To nas prav tako napolni z energijo in nam da motivacijo, da se na nek način fizično odzovemo," dodaja psihologinja Elesa Zehndorfer.
4. Všeč ti je sado-mazo
Si vedela, da beseda 'strast' (ang. passion) izvira iz besede 'patior', ki v latinščini pomeni trpeti? "Med jezo, strastjo, trpljenjem in povezanostjo obstaja močna povezava," pravi strokovnjakinja za razmerja, Valarie Merced.
Prepir lahko stimulira sadomazohistične seksualne fantazije, pojasnjuje psihiatrinja Gail Saltz. A vendar zgolj zato, ker imata rada t.i. 'makeup' seks, to še ne pomeni, da vama je tudi sicer všeč BDSM.
'Moj partner ima TA strašljiv fetiš - bi me moralo skrbeti?' (ODGOVOR strokovnjakinje)
5. Seks po prepiru je fantastičen
Po prepiru si običajno želimo s partnerjem ponovno vzpostaviti povezanost in mu odpustiti (ali pa sebi). In točno to je razlog, zakaj se tako radi zatekamo k divjemu, strastnemu seksu.
6. Način, kako se soočiti s travmo
Travmatične dogodke, ki vključujejo prepir in močno jezo (v otroštvu ali v zgodnjih letih življenja), lahko včasih povežemo s seksualnimi čustvi, pojasnjuje dr. Saltzova. Zaradi tega se lahko zgodi, da med prepirom postanemo vzburjeni.
"Psihološko gledano, ko se pari prepirajo, pogosto v svojem spominu sprožijo tisti strahotni del iz mladosti," razlaga Skylerjeva. Strah ustvari občutek zapustitve, nezadostnosti ali obojega skupaj, zato ga lahko seks včasih ublaži s povečanim občutkom intimnosti in ponovno vzpostavitvijo občutka varnosti.
V kolikor je št. 6 razlog, zakaj vaju prepir pogosto razvname v seksualnem smislu, je morda dobro, da se posvetuješ s kakšnim terapevtom in poskušaš ta mehanizem odpraviti. Za razmerje lahko namreč postane škodljivo, v kolikor namerno spodbujaš prepir, da bi se ti zgoraj omenjeni občutki povrnili.
Po predlogi Morgan Mandriota
Preberi še: Si vedela, da obstaja kar 12 tipov LJUBIMCEV? Preveri, kateri je ON (in kakšna ljubimka si TI)
Priporočamo tudi: Imata le krizo ali je vajine ljubezni RES KONEC? Preveri, kakšni so znaki
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih