Ojoj, kaj bi ji pa svetovala ti? 😞
"Starša sta ločena, živela sem pri očetu, mamo sem videvala vsaki drugi vikend. Bilo je zelo burno. Zelo veliko zlorabe, fizične in psihične, kar je tudi posledica, da si zdaj nismo tako blizu. Se slišimo tu pa tam, za rojstne dneve, vidimo se parkrat letno. Mama se z bivšim možem (mojim očetom) sploh ne razume oz. z nobenim od familije, z njeno stranjo pa si nismo blizu (edinka, brez živih staršev).
Vedno, ko je imela v preteklosti možnost, je delala drame, se vlekla po sodiščih, se kregala itd. V glavnem, niso za skupaj, nikakor. Tudi na maturantski ples nisem šla ob koncu srednje, ker se nisem hotela zameriti ne mami ne očetu, skupaj pa ne bi mogla biti nikakor. Ne ona ne on pa nimata drugih partnerjev ali otrok, sem edina hčerka.
Osebno si ne predstavljam jih dati skupaj za moj poročni dan, kjer bom tako ali tako pod stresom zaradi vsega, ne potrebujem še sekiracije, kaj bosta ona dva začela. Zaenkrat razmišljam, da ji iskreno povem, da bomo šli z njo na privat kosilo in da je ne bo na poroki, vendar vem, da se bo razjezila in zamerila. Še kakšna druga ideja?" se je po pomoč na priljubljeni forum obrnila slovenska nevesta.
Mnogi člani so ji odgovorili, naj ne komplicira, saj je to njen dan in ne dan njenih staršev ter naj naredi tako, kot meni, da bo zanjo in za njenega ženina najbolj prav.
Svetovali so ji tudi, da se pred poroko pogovori z obema - ena izmed njih je zapisala: "Jaz bi se pred poroko z obema posebej ponižno in lepo pogovorila, čutno, da bosta oba res začutila tvojo stisko, zadrego in željo. Prosi ju, če se lahko tisti dan vzdržita krega. Povej jima, da ti ta dan pomeni največ v življenju in da računaš na oba. Potem pa boš videla njun odziv. Vseeno imej vsaj 3 plane za rezervo, če se kaj sfiži. Srečno 🍀"
Druga je dodala: "Ma kakšen jok in kakšna drama in preverjanje! Jaz bi kar takoj povedala obema, in to odločno – kdor bo začel delati galamo, naj se takoj spoka domov! To je poroka, ne pa priložnost za venmetanje, obtožbe in jokcanje. Kdor tega ne zmore, naj takoj pove in ostane doma! Najbolj pošteno do vseh prisotnih!"
Ne spreglej:
- "Žena ni vedela, da sem še vedno na liniji - ob tem, kar sem slišal, se mi je porušil svet" (izpoved moškega)
- "Mama mi je rekla, da sem slaba hči, ker sem ji rekla NE, ko me je prosila, da ..." (zapis razočarane hčerke)
- "A je to normalno?? Moja tašča od svojega sina zahteva ..." (klic na pomoč Celjanke)
Nato pa se je oglasila še tretja, ki ji je dala nasvet, hkrati pa povedala izkušnjo svojega bližnjega:
"Poroka je tvoj dan in najlepši dan. Očitno ti mami ne zaupaš dovolj, da bi bila lahko pomirjena, da bi se vzdržala krega, pa tudi, če bi se – a misliš, da bi bila ti sproščena? Ne, skoz bi te skrbelo, kako se počuti en in kako drug, spremljala bi njune izraze, geste, besede, poglede, … četudi se ne zgodi nič, kar gre čez mejo. Če misliš, da se lahko zaneseš na oba, se pogovori, temeljito, sočutno, odprto, ranljivo in vidiš odziv. Morda naredi celo kako testno varianto enkrat prej, da se srečajo vsi starši in vidva," ji je najprej svetovala, zatem pa nadaljevala z izkušnjo.
"Imam izkušnjo z bivšim fantom, ko smo šli na poroko njegovega brata. Mama in oče sta bila dolgo ločena (30 let) in brez stikov, razšla sta se izjemno grdo. Sicer ni bilo nobene drame navzven, ampak ta mama se je psihično res pripravila na vse možno, pa jo je vseeno zlomilo. Večkrat je jokala, sin jo je tolažil, nato je njegov oče hodil na zrak, itd. Od zunaj se ni zaznalo, da je 'nevemkaj', ampak vsak, ki je malo poznal situacijo, je vedel, kaj in kako se godi. Sinu je bilo precej nelagodno, kasneje je priznal, da je bil zaradi njunega srečanja zelo na trnih in skozi cel večer preverjal situacijo. Sploh ni bil zares njegov dan. Kasneje je imel še eno, neformalno, poroko, kjer so bili samo prijatelji, res ožji. Je rekel, da če bi še enkrat izbral, bi naredil tako.
Ampak to je le ena izkušnja. edino ti veš in poznaš svojo situacijo, svoje starše, da lahko predvidiš vsaj kolikor toliko. Vedno pa je potrebno računat tudi na kaj, da te preseneti, ker ločenim lahko udari ven marsikaj, ko se po dolgih letih spet srečajo od blizu. Srečno!"
Pri organizaciji poroke v zapletenih družinskih razmerah daj prednost svojemu dobremu počutju.
Z mamo odkrito komuniciraj o svoji odločitvi in ji z empatijo, a odločno razloži svoje razloge. Odvisno od tega, za kako veliko težavo oziroma nesoglasje med njima gre. Prosi jo, naj se vsaj na ta dan vzdrži svojih negativnih čustev in te spremlja na enem izmed najpomembnejših dni v tvojem življenju. V kolikor to ne gre, ji ponudi druge možnosti za njeno sodelovanje, na primer ločeno praznovanje ali vključitev v druge dogodke, povezane s poroko. Ostani zvesta sebi in svojemu partnerju ter poskrbi, da bo poroka odražala vajine želje in vaju razveseljevala.
Preberi še: "Smejim se, a v sebi se počutim prazno ... Ne vem, kako dolgo lahko še tako nadaljujem" (izpoved Slovenke)
Te morda zanima tudi: "Zaradi tašče vsak dan v sebi jočem ... Počutim se utesnjeno" (zgodba Slovenke)
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi