“Še 10 let pa jo bomo dobili,” poslušamo že zadnjih 60 let.
Ali nas zgolj vlečejo za nos? Predstavljaj si, da v petek zvečer, zavita v svojo priljubljeno odejo, na Netflixu gledaš film, v katerem si glavna dva igralca po dveh urah končno izpovesta ljubezen in se začneta ljubiti. Ravno ko postane najbolj vroče, se moški obrne k ženski in nežno zašepeta:
“Ne skrbi, uporabljam tabletko.”
Zgoraj omenjen scenarij bi lahko postal realnost že v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so naslovnice revij začele obljubljati, da bo moška tabletka prispela vsak čas. Zakaj je torej po šestih desetletjih še vedno nimamo? Kako je mogoče, da za nas z maternico obstaja že majhna trgovina kontracepcijskih metod, medtem ko za tiste s penisom obstajata zgolj dve: kondom in vazektomija?
Odgovor je odvisen od vprašanega. Nekateri znanstveniki trdijo, da je veliko težje ubiti milijon semenčic kot pa le eno jajčece. Nekatera podjetja, ki proizvajajo zdravila, trdijo, da se financiranje tabletke, ki je moški ne bi želeli uporabljati (in ki ji ženske ne bi zaupale) enostavno ne izplača.
-
Vodnik po kontracepciji: Adijo, nezaželene nosečnosti in SPO-ji
-
Te 4 načine kontracepcije po vsej verjetnosti še ne poznaš
-
Izberite sebi najustreznejšo kontracepcijo
Samostojni znanstveniki za pomanjkanje moške kontracepcije krivijo sistematični seksizem, ker se tudi danes s problemom reprodukcije še vedno ukvarjajo zgolj ženske. Ampak ali so vsi našteti razlogi resnični? Znanstveniki so namreč odkrili metode in zdravila, ki delujejo, zaključili uspešne raziskave, predvsem pa je vse več moških, ki si želijo pestrejšo izbiro kontracepcije. Kaj se torej dogaja?
Boj s tabletko
Kontracepcija bi morala biti učinkovita, reverzibilna in varna. “Eden izmed najbolj nezaželenih in nesprejemljivih stranskih učinkov moške hormonske kontracepcije bi bila kemična kastracija, saj bi z inhibicijo spermatogeneze (zaviranjem procesa zorenja moških spolnih celic, op. a.) hkrati povzročili tudi upad oz. zmanjšanje tvorbe moških spolnih hormonov – predvsem testosterona, saj v telesu oboje spodbuja isti sprožilni dejavnik, ki bi ga bilo za kontracepcijo treba na neki način nevtralizirati, prekiniti njegovo delovanje,” opozarja primarij Neda Bizjak, dr. med., spec. ginekologije in porodništva v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica.
Kakšni pa so bili stranski učinki, nad katerimi so se moški pritoževali med testiranji? Akne, pridobljeni kilogrami in nihanje razpoloženja. Popolnoma enaki tistim, s katerimi se ženske zaradi kontracepcije spopadamo vsakodnevno, a so ti bili vseeno razlog za prekinitev sicer uspešnih testiranj.
Leta 1996 je bilo zaradi teh razlogov ustavljeno testiranje testosteronskih injekcij. Deset let pozneje je bilo ustavljeno podobno testiranje, ker moški niso želeli več sodelovati zaradi bolečin v mišicah, mozoljev in sprememb pri spolnem nagonu. Tudi to so eni od stranskih učinkov, s katerimi se ženske zaradi tabletke dnevno spopadamo.
Stresna testiranja
Medtem ko se vsa testiranja za moško tabletko ukinjajo, z njimi zavlačujejo ali pa pristanejo v slepi ulici, je na trgu sto in ena ženska kontracepcijska tabletka, ki je zdravstveno potrjena. A tudi pot do ustrezne ženske kontracepcije ni bila enostavna. V šestdesetih letih prejšnjega stoletja je bila ena izmed tabletk tako močna, kot če bi jih danes naenkrat vzela sedem.
Ženske so takšne tablete jemale več let, preden so znanstveniki ugotovili, da so lahko stranski učinki takšnega jemanja krvni strdki ali celo kap. Leta 1974 so s trga morali umakniti tudi takratne maternične vložke (vsadek v obliki črke T), saj so ti povzročali huda vnetja medenice, težave z zanositvijo in v redkih primerih tudi hujše bolezni.
A kljub temu ostaja prostor za optimizem! Moški po vsem svetu so dejali, da bi bili pripravljeni jemati hormonsko kontracepcijo (v obliki tablete ali vsadka), zato se tudi znanstveniki obračajo v to smer. “Vse več moških se zanima za vazektomijo (sterilizacijo, prekinitev semenovodov).
V šempetrski bolnišnici vsako leto urologi opravijo približno 40 vazektomij, ginekologi pa pri ženskah približno 120. Res pa je, da sta obe metodi praktično ireverzibilni, torej dokončni - pri ženski še bolj kot pri moškem, zato medicinska znanost in stroka delata na tem, da bi izboljšali tehniko s posodobitvijo samega kirurškega postopka, kjer bi za zamašitev semenovodov prišli v poštev posebne vrste zamaški, ki bi jih bilo mogoče pozneje tudi odstraniti, če bi se moški tako odločil,” še dodaja dr. Bizjak.
Danes lahko ideje za moško kontracepcijo delimo v tri skupine: tableta, gel ter 'zamašek', ki bi naredil zaporo v cevi, po kateri potujejo semenčica. Prav tako je v procesu mednarodno testiranje gela poznanega pod imenom Nestorone, ki bi se po nanosu vpil v kožo in preprečil proizvodnjo semenčic, dokler bi ga moški uporabljal.
V iskanju moške kontracepcije sodeluje tudi angleška univerza Dundee, ki je izumila robotski sistem, s katerim lahko testirajo učinke zdravil na človeški spermi. Kljub vsem preprekam v preteklosti je danes jasno, da si moški želijo več možnosti, ko pride do kontracepcije, in enake želje imamo tudi me, ženske. Čas je, da odgovorni na tem področju po vsem svetu spoznajo, da bi moralo biti breme kontracepcije tako na ramenih žensk kot tudi moških.
ŽENSKA KONTRACEPCIJA
1882 Izumijo žensko diafragmo.
1960 Razvije se tabletka s progesteronom.
1961 Prva hormonska kontracepcijska tableta postane dostopna.
1969 Začne se proizvodnja plastičnih materničnih vsadkov v obliki črke T.
1974 The Dalkon Sheild (plastičen T-vsadek) je umaknjen s trga. Prva kontracepcija prek injekcije, Depo-Provera, je licencirana v Veliki Britaniji.
2003 Prvi kontracepcijski obliž (Ortho Evra) postane dostopen na trgu. Nosiš ga tri tedne, nato sledi teden dni dolga pavza.
MOŠKA KONTRACEPCIJA
1000 pr. n. št. Začne se prva zabeležena uporaba kondomov, ki so narejeni iz svile, papirja in roževine (avč).
1961 Preiskava s tabletkami je prekinjena, potem ko moški poročajo o slabosti – po tem, ko so med uporabo pili alkohol.
1990 Testosteronski peleti so uporabljeni v študijah supermatogenega zatiranja.
2013 Univerza v Leicesterju najde proteine, ki lahko z blokiranjem preprečijo nastanek sperme med ejakulacijo.
2018 Po svetu potekajo klinične raziskave hormonskega gela (Nestorone), ki zaustavi produkcijo sperme.
2019 Indijski znanstveniki uspešno zaključijo klinično testiranje moške kontracepcije z injekcijo, a so potrebna dodatna testiranja.
Po Predlogi Hannah Smothers In Jennifer Savin
Prevedla In Priredila Eva Mavrič,
Fotografije: Leo Acker
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc