Letty napisal/-a:Če bi dobro prebrala, bi videla, da nisem mislila ravno tako... rekla sem, da v nekaterih primerih (ne vseh) pristransko mišljenje lahko vodi (ni pa njujno) do psihopatstva, Priporočam, da si prebereš kako knjigo o psihologiji.
Ne potrebujem takih nasvetov, ker sem zadovoljna s svojim nivojem znanja o psihologiji. Sicer ni predmet mojega študija, sem se ji pa intenzivno posvečala v gimnaziji, občasno pa za osvežitev znanja preberem še kakšno knjigo, od kar sem na faksu, pa redno prebiram tudi Paniko.
Vem, kaj si mislila, ampak iz branja si prešla na "pristransko mišljenje", ki *lahko* vodi do "psihopatstva" (ta beseda dejansko ne obstaja). Ključna beseda tukaj je *lahko*. Vse je mogoče in zelo različni vzroki lahko povzročijo psihopatološke motnje (med drugim tudi filmi, igrice itd.), zato se mi je osebno zdela tvoja povezava popolnoma nepotrebna.
Letty napisal/-a:Velouria napisal/-a:E-knjige in elektronski bralniki obstajajo že dolgo, ampak se niso prijeli. Zakaj? Ne gre samo za nostalgijo, e-bralniki so tudi dragi, delujejo na baterije, so bolj občutljivi in neprijetni za branje itd.
To ne bo ravno držalo, ker karkoli sem jst do sedaj naročala v elektronski obliki sem vedno dobila ceneje, kot če bi šla knjigo dejansko kupit.
Nikoli nisem rekla, da je e-knjiga dražja od "papirnate", seveda ni. Govorila sem o e-bralnikih (tudi sama si označila ta del), ki so potrebni za branje knjig (ne nujno, so pa najbolj ustrezni) in stanejo več sto evrov. Večina tega denarja ni pripravljena plačati, papirnata knjiga pa ima (za nas, nostalgične knjigoljubce) nek poseben čar.
Letty napisal/-a:Ne mi rečt, da je klasična knjiga bolje berljiva od e-Booka s temnim ozadjem in svetlimi črkami!?
Meni osebno absolutno je bolj berljiva. Tudi če bi bili e-bralniki in e-knjige zastonj, bi moja malenkost izbrala klasične knjige.
Letty napisal/-a:In btw. tudi knjige reflektirajo sevanje med branjem, predvsem v področju od cca 100mm do recimo nekaj mikrometrov. Tudi knjige so lahko nevarne, če si med branjem svetiš z nekim močnim laserjem ali čim podobnim.
Pa smo spet pri besedi "lahko" ... Zakaj bi si pa kdo med branjem svetil z močnim laserjem?

Chavah napisal/-a:Hja, vprašanje je kakšne knjige!? A imaš mogoče najnovejši del o Harry Potterju na računalniku??? Verjetno ne. Še nekaj časa ga ne boš.
HP je bil na netu še preden se je pojavil v tiskani obliki.

Dejansko je "brezplačnih" knjig v e-obliki ogromno, tudi sama sem jih že nekaj poskušala brati, ampak mi je grozno. Imam tudi precej zvočnih knjig v angleščini, ampak še vedno preferiram papirnate.
Letty napisal/-a:Tisti, ki se danes za vsako ceno oklepajo knjige v papirni obliki, enostavno ne vidijo dovolj daleč oz. niso kos novim tehnologijam.
Ti in tvoje stalno posploševanje.

Osebno se zavedam prihodnosti knjige in imam super odnos z novo tehnologijo, ampak knjiga je pa zame pač knjiga. In če nam pač e-knjige ne potegnejo, to še ne pomeni, da smo vsi zarukane budale iz nekih rovt.

Letty napisal/-a: razni pesniki in določene vrste umetnosti pa bojo slej kot prej izumrle, ker v njih enostavno ni napredka. Človeštvo se mora razvijat, tega pa ne bomo dosegli, če bomo gonili neke 1000 let stare neuporabne zadeve.
Če se bodo nekateri ukvarjali s slovnico in literaturo, potem človeštvo ne bo napredovalo?!

Res, brez besed sem ...
Letty napisal/-a:Jst sem pa ravno za to! Splošno izobraževanje naj bi potekalo samo v osnovni šoli... kaj 9 let ni dovolj, da človek dobi neko splošno razgledanost??? Čemu forsirat neke 1000 let stare zadeve še v srednji šoli in po možnosti še na faksu??? Sorry, ampak jst v tem ne vidim smisla in s tem se strinjajo tudi marsikateri pedagogi.
O, a res? Kateri pedagogi pa so to?
V OŠ mularija res dobi neko osnovno znanje, potem se pa zadeve nadgrajuejo. Če se komu zdi, da ima dovolj "splošnega znanja", naj gre na poklicno srednjo šolo - ta opcija že obstaja. Nekateri pa si želimo več, zato smo s "splošnim izobraževanjem" nadaljevali še v gimnaziji. Osebno bi tam ukinila vso naravoslovje, ampak vem, da tako pač ne gre. Na faksu gre pa za specializirano izobraževanje. Tako da res ne vem, zakaj jamraš, ker je "splošno izobraževanje" že zdaj del (bolj ali manj) samo OŠ.
Letty napisal/-a:če pa to ni dovolj, da človek dobi neko osnovno razgledanost potem pa res ne vem. 9 let ni malo in kdor v tem času ni sposoben pridobiti nek osnovni spekter razgledanosti, potem mu še 4 nadaljnja leta SŠ tudi ne bo pomagalo, prav tako še 4 leta faksa ne.
In kako bodo družbi koristili le splošno izobraženi mulci, stari 14 let?

Ne vem, mogoče sem kaj spregledala, ampak ti komentarji so trenutno čisto mimo.
Letty napisal/-a:Jst sem za to, da bi se večina stvari iz književnosti v srednjih šolah opustila! In da bi dijake malo bolj seznanili s sodobno literaturo in sodobnim leposlovjem.
Se strinjam, tudi meni se zdi smiselno, da bi se bolj ubadali s sodobno književnostjo. Nek pregled zgodovine pa vseeno mora biti in mislim, da samo OŠ ni dovolj. Vsekakor pa se mi zdi pametno, da bi razprave o starejši literaturi skrajšali in se malo bolj posvetili bolj sodobnim knjigam (na primer iz 20. stoletja).
Letty napisal/-a:Možno. Če pojmuješ pod pismenost osnove pravopisa itd. potem bi se dalo strinjati. Če pod tem pojmuješ Prešernovo življenjsko pot in dela, bi se s tem strinjala bistveno težje.
Kakšna je povezava med poznavanjem Prešernovih del (da ne omenjam njegovega življenja) in pismenostjo?

Letty napisal/-a:Pismenost naj bi ti pomagala preživeti v civiliziranem okolju. Če imaš nekaj gospodarskih objektov v Angliji, se očitno znajdeš dobro tudi brez pretiranega poznavanja slovenskega pravopisa. Tega verjetno človek ni potreboval, da je prišel do tega premoženja.
Nihče ni rekel, da pismenost rešuje življenja. Ljudje se vse zmenimo s kretnjami in "jaz Tarzan ti Jane", ampak nekako se predpostavlja, da se bo univerzitetno izobraženi človek znal izražati na nivoju, kar pa žal velikokrat ne drži. Del človekove podobe pa je tudi njegovo (pisno in ustno) izražanje, veliko pove o nas. Kot sem že omenila, pa je obvladanje jezika lahko tudi odlično orodje za manipulacijo, če se ljudje tega ne zavedajo, pa toliko slabše zanje.
Letty napisal/-a: 100 let nazaj slovenščina niti približno ni bila takšna kot je v današnji obliki... boš rekla da to ni res???
Takrat noben jezik ni bil enak kot je danes, ker se jezik razvija. Kaj hočeš povedati?
Letty napisal/-a:Ma eni ste res čudni

Pot. Kettle. Black.
Se ti ne zdi čudno, da vsi napadajo tebe in ne obratno?
Človek se zamisli ...
Letty napisal/-a:- ker je omogočila mentalno lesenim ljudem sanjarjenje!
Če si kaj od vsebine v Harryju Potterju ne znaš zamisliti tudi sama, potem si resno omejena. Ne razumem, zakaj bi potrebovali tako knjigo za kaj več kot masažo očesnih mrežnic. Pisatelji oz. folk ki knjige ala Harry Potter razglašajo za nekaj bistvenega bi komot lahko zabijanju žebljev namenil tudi lastno glavo...
Enako velja za Da Vincijevo šifro -- debilizem brez primere.
Nekateri so tako blazno pametni, da jim kar škoduje.

Po novem si že literarna kritičarka, ki ve več kot milijoni ljudi.

Kaj pa potem Vi berete, Vaša Visokost?
Letty napisal/-a:Gre torej za "propad" jezika skozi stoletja...
Stare besede se umaknejo, nadomestijo jih nove ... Ni to razvoj? Vsi jeziki so določene besede prevzeli iz drugih jezikov in vsi se razvijajo, vsak na svoj način.
Letty napisal/-a:Lopatka napisal/-a:Res je da vsi govorimo en jezik, ampak to ni "jezik" ampak govorica telesa! Že praljudje so se znali sporazumeti brez jezika. Kako? Narisali so... oponašali so ... momljali so... in to še dandanes nekateri počnejo
Zanimivo. Ti razumeš jezik gluhonemih? Jst ga namreč ne. Kot vem, se ga je potrebno naučiti. Se mogoče motim?
Zakaj vpletaš jezik gluhonemih? Ne spada pod neverbalno komunikacijo, ampak je podvrsta verbalne. Da, tudi tega jezika se je treba naučiti, tako kot vseh ostalih. Lopatka pa je govorila o neverbalni komunikaciji, s katero si pomagajo ljudje, ki ne govorijo istega jezika, kar pa je že druga zgodba, glede na to, da naj bi tukaj razpravljali o pismenosti.
Letty napisal/-a:Dolgoročno gledano pa bo angleščina prevladala v svetu in tako za moje pojme nima smisla vlagati velike denarje na dolgi rok v izgubljen cilj.
Če bi imeli vsi tak pogled na svet, potem bi res prevladala angleščina. Kaj pa veš, kaj bo čez nekaj stoletij, mogoče bodo vsi govorili kitajsko (trenutno najbolj razširjen jezik na svetu), zakaj pa ne. Logično, da se ljudje ne bodo vdali kar tako.
little_biest napisal/-a:Sicer ne vem a sem to samo jst, ali se še komu zdi, da je Letty neka upornica brez pravega razloga in kakršnegakoli smisla. Nekateri tvoji argumenti so prav otročji

[...] Eh sorry, mene nisi prepričala.
Sama sem jo že večrat označila za provokatorko, ampak vsaj popestri debato, če ne drugega.

Letty napisal/-a:Ker tako zahteva okolje v katerem živim. Kdorkoli ne govori slovenščine je označen za "čefurja". Torej, ne gre ravno za prostovoljno izbiro!
Pa govori angleško - itak te bodo vsi razumeli, pa še "čefurka" ne boš, yay.
Letty napisal/-a:Se zavedaš da ta tvoja izjava nima nikakršnega smisla?! Zakaj bi moral človek biti ponosen na čisto vse kar uporablja? To je isto, kot če bi jst tebe vprašala, če si ponosna na svoje nove nogavice iz Zare?!

kamis napisal/-a:najbloj se smejem k mi moj lupček reče če sm bla u trojanah
Pol ga pa vedno mau hecam da kok je meu slovenščino.
Kakšna neumestna izjava, lol. Tudi mene zanimajo tvoje ocene iz slovenščine, ja.
Bejbi, a si ti sploh kaj brala tole temo?

now I have you sleeping next to me ... and this is home