Prehodna določba v zakonski noveli predvideva, da bo na prvih rednih lokalnih volitvah leta 2006 po uvedbi novele obvezna 20-odstotna zastopanost obeh spolov na kandidatnih listah za volitve v občinske svete, na lokalnih volitvah leta 2010 30-odstotna, 40-odstotno "žensko kvoto" pa bi uveljavili šele leta 2014.
Hm, mislim, da to ni pravi način za povečanje vloge žensk v politiki. Ker je že v osnovi diskriminatoren, čeprav eni temu rečejo pozitivno diskriminatoren. Spol je pač ena od stvari, po katerih se razlikujemo in če vse skupaj karikiram, bi lahko uvedli tudi kvote za homoseksualce, Rome ali ljudi s sladkorno na primer.
Pa moti me argumentacija, da bi večje število žensk v politiki izboljšalo stanje na področjih sociale, družinske politike itd. Stanje se bo izboljšalo, ko bodo moški politiki dojeli, da so to stvari, ki se prekleto tudi njih tičejo! V vseh intervjujih z našimi političarkami, pa tudi umetnicami, znanstvenicami,... je na sporedu vprašanje, kako združujejo poklicno in družinsko življenje. Je kdo kdaj vprašal Pahorja, kako kaj njegov sin, medtem ko on cele tedne skače po Bruslju?
Malo sem zašla. V glavnem, verjamem, da ima ambiciozna ženska pri nas dovolj možnosti, da uspe v politiki. Vprašanje je le, ali to hoče.
Še tole- strinjam se s tistimi, ki se ne udeležujejo na primer festivala Mesto žensk. Umetnost je umetnost, dobra ali slaba ne glede na spol avtorja. In če je prvi kriterij sprejetja na festival, da si ženska, potem je to v osnovi zgrešeno...
Sem predvsem za strokovnost v politiki. Izraz možačasta ženska mi ne pove dosti. Ampak če te prav razumem...potem sem jaz za "poženščene moške". Kot na Norveškem, kjer so na volitvah nastopali moški, ki so koristili porodniški dopust- in tudi zmagali seveda. Ker je tam očitno vrednota, da združuješ družino in kariero, ne pa da je družina neki moteči dejavnik. In tam je dejansko vseeno, katerega spola si na volitvah. Važno, da si sposoben in da imaš neke etične vrednote.
sofia83 napisal/-a: Ker to je dokazano, da ne razmišljamo in delujemo na enak način in namesto, da standardiziramo neko obnašanje (torej: Kakšen naj bi bil politik? Odločen, nepopustljiv, agresiven, glasen, brezkompromisen ... Moške lastnosti. Marsikatere ženske, ki bi osvežile celo dogajanje, pa so nesprejemljive.), bi morali ceniti te razlike in jih izkoristiti.
Meni naštete lastnosti niso tipično moške... poznam dosti žensk, ki so take- in jih ne imenujem možače, ampak odločne, nepopustljive....itd ženske.
Prav s tem se ne strinjam, da bi ženske "osvežile" dogajanje v politiki, vnesle več čustev, razumevanja in blabla. Vsi imamo razum. In čustva. Samo nekako velja, da so v politiki nekatere lastnosti bolj zaželene.
Men je tole neumnost. S pozitivno diskriminacijo v tem primeru čis enostavno še bolj etikitiramo ženske. Kot da bi bila ženska v parlamentu, umetnosti, kjerkoli že ogrožena vrsta. Fak, to bi mogu folk v glav porihtat, sj majo v Bosni k je izrazito patriarhalna država nevemkolkokrat večje število žensk v parlamentu kot pri nas
Pozitivna diskriminacija je potrebna le v primeru, ko je folk res bogi. Invalidi, recimo, vendar ne da se jih še bolj stigmatizira, vendar da majo ugodnosti.
Jest sem tut mnenja, da bi blo več žensk v politiki v primeru, da bi si želele tam bit. Tok da ne gre za nekakšno diskriminacijo, sam za to, da ženskam večinoma taka kariera ne diši. Bi blo pa zanimivo vedet kok žensk študira politologijo. Povejte mal tisti s FDV, če veste.
men je u bistvu vseen, zaenkrat sem mnenja da nas itak vsi okol prnašajo, al so ženske al pa moški,
se mi pa ne zdi potrebna, ker mislim, da imajo ženske približno enake možnosti v politiki kot moški
Ko odvržeš vso strast in me prideš nežno krast tvoji poljubi z dlanmi kot bi mi ustavil čas in že se dani (Neisha)