slovenc79 napisal/-a:IQ ni intiligenca?
potem tudi kilogrami niso masa? in metri ne dolžina?
IQ je koeficient inteligentnosti iz katerega zgolj sklepamo na inteligentnost. tudi pri fizikalnih merah zgolj sklepamo, torej iz metra sklepamo na dolžino, vendar je tukaj zanesljivost zelo velika, pri psihologiji pa je tu veliko problemov.
@Akvamarin: ja to mnenje bi bilo čisto ok, če bi obstajal samo en test inteligentnosti in samo en test kognitivnih sposobnosti. pa ne, ampak jih je milijon in vsi imajo uporabno vrednost za kaj drugega. nobeden ni popoln, vsi široko uporabljani pa so nekaj vredni. obstaja tudi teorija uspešne inteligentnosti od sternberga (tudi je povezana z njegovo triarhično teorijo inteligentnosti), ki upošteva ravno te kritike in obstajajo mere, ki so nastale na podlagi te teorije.
http://en.wikipedia.org/wiki/Triarchic_ ... telligence
ta teorija ma pa tudi svoje kritike. bistvo pač je, da imajo testi inteligentnosti napovedno vrednost, to pomeni, da je možno na podlagi rezultatov na testu z določeno zanesljivostjo napovedati npr. akademski uspeh, uspeh v službi, hitrost učenja itd. in to so dejanski življenjski izidi, ne neke laboratorijske meritve. to kritiko bi potemtakem lahko uporabli tudi v medicini, to je isto kot če bi rekel, da merjenje holesterola ni uporabno. ??? itak da je, ni popolno, na podlagi tega ni mogoče popolnoma napovedati kardiovaskularnih dogodkov ali kaj podobnega, ampak ima določeno zanesljivost in uporabno vrednost za napoved nekih dejanskih življenjskih dogodkov - ima povezavo z realnim življenjem.
npr. samo za povezavo IQ z zdravjem je tu cela vrsta povezav: http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_epidemiology
obstaja pa še miljon drugih.
in spet: ja, obstajajo tudi drugi testi, ki pa ne nadomeščajo iq-testov, ampak merijo druga področja (tudi ta iz stanovicheve kritike, torej racionalno mišljenje, sklepanje, odločanje itd.) in prav tako napovedujejo omenjene življenjske dogodke oz. izide. pri diagnostiki je potrebno uporabljati oboje, testi se dopolnjujejo, ne izključujejo.
recimo kritike, da testi inteligentnosti ne merijo osebnosti in emocionalnih sposobnosti so pa čist zgrešene, ker to niti ni njihov namen. merijo kar merijo, imajo napovedno moč za kar določene življenjske izide, ta druga področja pa pač merijo drugi testi - tem drugim sposobnostim ne moremo reč inteligentost, vsaj ne v enakem smislu.