Psiholog o stiskah mladih: "Zmanjšujemo stigmo na področju duševnega zdravja, saj še vedno obstaja tabu spregovoriti o svojih čustvih"

13. 10. 2023
Deli
Psiholog o stiskah mladih: "Zmanjšujemo stigmo na področju duševnega zdravja, saj še vedno obstaja tabu spregovoriti o svojih čustvih" (foto: Profimedia)
Profimedia

Mladostniki se spopadajo z različnimi stiskami, ki jih starši ali drugi bližnji ne prepoznajo takoj. Kam pa se naj obrnejo, če se nimajo na koga? 

Danes se na spletu soočamo s poplavo informacij in tovrstna situacija zagotovo ne pripomore posamezniku, ki po spletu okoliščin v stiski in težav informacije išče na spletu.

Mladostniki se v obdobju odraščanja soočajo s številnimi vprašanji, dilemami in izzivi. Nima vsakdo ob sebi osebe, na katero se lahko obrne, ko potrebuje pomoč, zato je še kako pomembno, da mladostniki poznajo Spletno svetovalnico #Tosemjaz.

Tokrat smo v sklopu programa za duševno zdravje mladih To sem jaz na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje posneli kar tri epizode podkasta, v katerih smo odkrivali težave mladostnikov in kako si lahko pri tem pomagajo.

V klepetu se nam je pridružil Domen Kralj, magister psihologije in sodelavec Nacionalnega inštituta za javno zdravje pri programu To sem jaz, ki nam je ponudil podrobnejši vpogled v spletno svetovalnico in preostale načine, s katerimi pomagajo mladostnikom.

Domen Kralj je med pogovorom večkrat poudaril, da je še vedno prisotna stigma, da spregovorimo o svojih občutkih, ampak je za naše duševno zdravje še kako pomembno, da z ljudmi, ob katerih se počutimo varno, odpiramo tematike, ki nas težijo. Če žal ob sebi takšnih ljudi nimamo, pa se lahko vedno obrnemo na Spletno svetovalnico To sem jaz, kjer bomo zagotovo našli pomoč.

Celoten videoposnetek si lahko ogledaš tukaj:

Spletna svetovalnica www.tosemjaz.net deluje že več kot 20 let. Mladim omogoča anonimen, javen, brezplačen, hiter in preprost dostop do strokovnega nasveta. Platforma združuje približno 70 strokovnjakov, večinoma prostovoljcev z različnih področij.

"Od leta 2001, ko se je vse skupaj začelo, pa do danes je Spletna svetovalnica aktualna, saj se na nas obračajo mladi in pišejo o raznoraznih stiskah, s katerimi se soočajo," razkrije Kralj in doda, da na letni ravni prejmejo kar 2500 različnih vprašanj.

S kakšnimi stiskami se soočajo mladi?

Voditeljico Živo Avžner je zanimalo, na katerih področjih mladostniki potrebujejo največ pomoči.

"Imamo res širok nabor vprašanj, s katerimi se obrnejo na nas. Če gledam za zadnjih 10 let, so najpogostejša vprašanja vezana na odnose v družini, z vrstniki in ljubezenska razmerja. Izstopajo tudi vprašanja vezana na lastno telo, spolnost in zdravje. Veliko sprašujejo menstruaciji, prvih spolnih odnosih in nosečnosti. Čedalje več pa so vprašanja vezana tudi na področje duševnega zdravja," je pojasnil magister psihologije.

Dodal je, da je ponosen, saj pri projektu trenutno sodeluje kar 70 strokovnjakov, ki pokrivajo vsa področja. Med njimi so psihologi, zdravniki, ginekologi, tudi šolski svetovalni delavci ter pedagogi. "Naj poudarim, da so vsi naši svetovalci prostovolji in brez te mreže prostovoljcev ta program ne bi mogel obstajati," je še izpostavil.

Morda te zanima še: Stiska mladih: "Sprašuješ se, kako se vključiti v družbo, in se obremenjuješ s stvarmi, na katere ne moreš vplivati."

Pred kratkim so dodali funkcijo klepeta v živo, kar pomeni, da lahko mladostniki s strokovnjakom govorijo ena na ena prek klepeta.

"Pogovori so nekoliko daljši, saj pogovori ponavadi trajajo več kot uro. Poudaril bi, da v teh klepetih vzpostavljamo odnos in jih ne napotimo takoj k drugim strokovnjakom. Skozi pogovor jih poskušamo usmerjati do tega, da bi skupaj našli neko obliko pomoči, ki bi mladostniku ustrezala. Vzamemo si čas, da ga slišimo, ga spodbudimo, da razširi zgodbo," še pojasni Kralj.

Skozi pogovor je Domen Kralj starše mladostnikov večkrat spodbudil, da poslušajo svoje otroke. "Tudi za starše je včasih težko biti potrpežljiv, ampak je pomembno, da jim damo možnost govoriti o svojih občutkih, hkrati pa jih usmerjati, kadar potrebujejo pomoč," je predlagal magister psihologije in dodal, da predlaga vsem staršem, da tudi sami pobrskajo po Spletni svetovalnici To sem jaz, kjer bodo lahko dobili boljši vpogled v razmišljanje mladostnikov.

Vse tri epizode podkasta so na voljo na videoplatformi MetroPlay.

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada v okviru odziva Unije na pandemijo COVID-19.

Preberi tudi: Stiska mladih športnikov: "Vsepovsod zahtevajo 100 % zbranost. Ne moreš vseh naenkrat zadovoljiti"

Fotografije: Profimedia