Stiska mladih športnikov: "Vsepovsod zahtevajo 100-odstotno zbranost. Ne moreš vseh naenkrat zadovoljiti"

12. 10. 2023
Stiska mladih športnikov: "Vsepovsod zahtevajo 100-odstotno zbranost. Ne moreš vseh naenkrat zadovoljiti" (foto: Profimedia)
Profimedia

Šola, učenje, treningi, tekme, zbranost, stres ... Si sploh predstavljamo, s čim vse se soočajo mladi, ki so profesionalno vpeti v šport?

Mladostniki se v obdobju odraščanja spopadajo s številnimi vprašanji, dilemami in izzivi - vsakdo s svojimi.

Nima vsakdo ob sebi osebe, na katero se lahko obrne, ko potrebuje pomoč, zato je še kako pomembno, da mladostniki poznajo Spletno svetovalnico #Tosemjaz. Tokrat smo v sklopu programa za duševno zdravje mladih To sem jaz na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje posneli kar tri podkaste, v katerih smo odkrivali težave mladostnikov in kako si lahko pri tem pomagajo.

Mladostniki vsega časa ne namenjajo le šoli. Obstaja ogromno aktivnosti, s katerimi se ukvarjajo, a tokrat smo pod drobnogled postavili življenja nadobudnih športnikov, ki se soočajo z izzivi, povezanimi s šolo in organizacijo obveznosti. V enem od pogovorov smo gostili dve nadobudni športnici Veroniko in Lano, ki trenirata odbojko in sta pravzaprav soigralki, pridružil pa se je tudi Domen Kralj, magister psihologije in sodelavec Nacionalnega inštituta za javno zdravje pri programu To sem jaz, ki nam je ponudil podrobnejši vpogled v spletno svetovalnico in preostale načine, s katerimi pomagajo mladostnikom.

"Težko je usklajevati učenje in prosti čas, nato pa še treninge in tekme. Po celem dnevu prideš domov in težko najdeš energijo za učenje, potem pa te zvečer še čaka trening," je priznala Veronika, Lana pa je dodala, da trenirata štirikrat na teden, ob koncu tedna pa imajo tekme, kar pomeni, da prav tako velikokrat zmanjka časa za učenje.

Celoten videoposnetek si lahko ogledaš tukaj:

Vso pripravo na šolo in učenje nekako spravita v čas, ki ga doma preživita po prihodu iz šole in pred odhodom na trening. Večkrat poudarita, da jima trening pomaga pri tem, da odklopita od vsakdanjih stvari in se lažje osredotočita na vse obveznosti ter vsaj malce zmanjšata stres. 

Domen Kralj je pri tem poudaril, da mladostniki, ki so vpeti v šport, zelo dobro funkcionirajo pri organiziranju svojega časa, s čimer se strinjata tudi sogovornici.

Razumevanje učiteljev in organizacija obveznosti

Sogovornici sta povsem iskreno spregovorili o tem, kako učitelji na njuni šoli razumejo, da imata nekoliko manj časa za pripravo in učenje, saj trenirata odbojko. Obe imata sicer športni status, vendar kljub temu čutita, da na strani učiteljev ni dovolj razumevanja.

"Imela sem primer, ko sem prosila, ali lahko prestavim datum, saj sem imela prejšnji dan tekmo, ampak ga nisem mogla. Večinoma sicer pustijo in razumejo, da nimamo toliko časa za učenje," nam je zaupala Veronika, Lana pa je dodala, da je čisto odvisno od učitelja. "Eni razumejo, eni pa ne. Vztrajajo pri tem, kar smo dorekli, ne glede na vse. Ne razumejo," je še dejala.

Pojasnili sta, da si datume spraševanj v večini postavijo že na samem začetku leta, ko datumi tekem še niso znani. Po pogovoru s soigralkami sta ugotovili, da se vse soočajo s podobnimi težavami.

Nerazumevanje v njuno življenje prinaša vse več stresa

Voditeljico je zanimalo, ali zaradi vseh obveznosti in usklajevanja doživljata veliko stresa. Veronika je izpostavila, da je težko, saj imaš vse v glavi: "Šolo, treninge, vikende, vse skupaj je stresno," je še dodala. Lana pa je povedala: "Vsi od tebe zahtevajo 100-odstotno zbranost. Težko je vse dati. Potem pa je še tukaj pritisk staršev in dobre ocene. Ne moreš vseh naenkrat zadovoljiti."

Veroniki in Lani je všeč ideja Spletne svetovalnice To sem jaz, saj se zavedata, da nima vsakdo ob sebi osebe, ki ji lahko zaupa. "Všeč mi je, da lahko sodeluješ anonimno, saj ne želi vsakdo javno deliti svoje zgodbe," je prepričana Veronika.

"Mislim, da se naša generacija nasploh težko pogovarja o težavah. Je pa dobro, da nekdo spregovori, čeprav na spletu, saj se lahko z njim pozneje poistovetijo drugi posamezniki," je razmišljala Lana.

Sami se največkrat obrneta na soigralke, saj se veliko pogovarjajo in hkrati doživljajo enake težave. "Starši so razumevajoči, ampak ne razumejo čisto, kako mi je. Sošolci, ki ne trenirajo, pa me poslušajo, vendar me prav tako ne razumejo povsem," sta prepričani.

Pri tem se je strinjal Domen Kralj in poudaril, da so v obdobju odraščanja sovrstniki zelo pomembni. "Družina ostaja pomemben del življenja, ampak se zgodi točno to, da starši težko razumejo svojega otroka," je še dodal. Pri tem je spodbudil vse starše, da obiščejo Spletno svetovalnico To sem jaz, kjer lahko dobijo vpogled v tematike, ki težijo mladostnike. Že samo z branjem jih bodo morda lažje razumeli.

Vse tri epizode podkasta so na voljo na videoplatformi MetroPlay.

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada v okviru odziva Unije na pandemijo COVID-19.

Fotografije: Profimedia, Promocijsko gradivo