Preveri, zakaj je čustvena vez med babicami in vnuki drugačna kot tista, ki jo imajo z lastnimi otroki. 🥰
Babice so naše večne zaveznice, prijateljice, na nek način tudi naše druge mame, in v kolikor imaš (ali pa si imela) tudi sama prav posebno vez s svojo babico, potem se bosta zagotovo obe našli v tem članku.
Študija iz leta 2021 se je namreč lotila raziskovanja, zakaj je čustvena vez med babicami in vnuki drugačna kot tista, ki jo imajo z lastnimi otroki. Profesor antropologije, psihiatrije in vedenjskih ved James Rilling je želel preučiti 'evolucijsko vrednost babičinstva' in je izmeril delovanje možganov približno 50 žensk z vsaj enim biološkim vnukom, starim od 3 do 12 let.
S funkcionalno magnetno resonanco je skeniral možgane babic, ko so gledale fotografije vnuka, otrokovih staršev ter slike nepovezanega otroka in odrasle osebe. "Ko so babice gledale slike svojih vnukov, so še posebej aktivirale možganske regije, ki so bile vpletene v čustveno empatijo [sposobnost čutiti čustva drugih, op. a.]," je Rilling opisal svoje ugotovitve.
A to ni bilo vse. Še nekaj se je zgodilo, ko je skupina babic gledala fotografije svojih potomcev (tj. staršev vnukov).
"Ob gledanju slik vnukovega starša istega spola, ki je bil pogosto, a ne vedno, babičin odrasli biološki otrok, so se še posebej aktivirala področja možganov, ki so povezana s kognitivno empatijo," je pojasnil Rilling. Naj pojasnimo: Kognitivna empatija (imenovana tudi teorija uma) pomeni, da na kognitivni ravni razumeš, kaj nekdo misli ali čuti in zakaj - morda se celo poskušaš postaviti v njegovo kožo -, vendar je skupnih čustvenih izkušenj manj kot pri čustveni empatiji.
Ne spreglej:
- "Vse skupaj me zelo boli saj svoje hčere z možem nisva tako vzgajala" (iskren zapis zlomljene slovenske mame)
- "Moja noseča žena hoče najinega otroka poimenovati po svojem BIVŠEM" (klic na pomoč moškega)
- "Moja mama je moje darilo za materinski dan podarila naprej svoji ..." (izpoved zgrožene Štajerke)
"Zanima me, v čem smo si ljudje podobni in v čem se razlikujemo od drugih primatov. Ena od zanimivih razlik je način, kako vzgajamo svoje potomce. Opičje matere svoje potomce vzgajajo same. Človeške matere pa pri vzgoji svojih potomcev običajno prejemajo pomoč," je pojasnil. To pa se lahko med človeškimi družbami in znotraj njih precej razlikuje, vendar so babice pomemben vir pomoči v številnih družinah, zato po besedah Rillinga "obstajajo precejšnji dokazi, da lahko babice prispevajo k dobremu počutju vnukov".
No, o pravih razlogih za to, da so vnuki tako zelo pri srcu svojim babicam, še vedno potekajo razprave.
Utrujeni starši bi lahko domnevali, da je to povezano z dejstvom, da lahko babica razvaja svojega vnučka, kolikor hoče, nato pa ga pošlje nazaj domov k mami in očetu. Oddaljenost babico in vnuka še bolj zbližuje, zlasti če gre za to, da se babica pri tem izogne vsakodnevnim otrokovim 'tantrumom' in je deležna le prijetnih trenutkov.
"Mislim, da je to morda bolj povezano s fenotipom 'ljubkih' otrok, ki ga je evolucija verjetno zasnovala tako, da se odraslim zdijo ljubki in želijo skrbeti zanje," pa zaključuje Rilling.
Te morda zanima tudi: Bulice na vagini: Preveri, kdaj bi reees morala obiskati zdravnika (za tvoje zdravje gre!)
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih