"Pri 19 sem bila prisiljena v poroko z neznancem, ki me je nato 12 let spolno zlorabljal" (resnična zgodba)

27. 1. 2024
Deli
"Pri 19 sem bila prisiljena v poroko z neznancem, ki me je nato 12 let spolno zlorabljal" (resnična zgodba) (foto: Profimedia)
Profimedia

"Namesto tega sem morala iti domov in seksati z moškim, ki mi je ves dan slikovito opisoval, kako me bo umoril."

Lubrikant naj bi ublažil močno fizično bolečino, ki jo bom, kot so mi razložili, doživela, medtem ko bo neznanec, ki je postal moj mož, vame prodrl brez predigre, brez privolitve. Vsak mesec. Dokler naju smrt ne loči.

Zabava - nizkoproračunska poroka leta 1995 na brooklynskem prizorišču, ki so ga imenovali Armpit Terrace - naj bi me odvrnila od grozljive resničnosti moje prisilne poroke z neznancem. "Mazel tov!" so mi veselo vzklikali.

V samotarski ortodoksni judovski skupnosti v New Yorku, kjer sem odraščala, odločitve o tem, ali, kdaj in s kom se bom poročila, niso bile v moji pristojnosti. Doma in v dekliški verski šoli, ki sem jo obiskovala in kjer sem se učila kuhati, šivati in skrbeti za gospodinjstvo, so me od zgodnjega otroštva pripravljali na to, da pričakujem najstniško poroko z neznancem, ki mi ga bosta izbrala družina in ženitni posrednik.

Neobičajne razmere na Tajskem: “Tega ne pomnim”

Pred zaroko sem se lahko večkrat srečala z neznancem, vendar z njim nisem smela biti sama in z njim nisem smela imeti nobenega fizičnega stika.

Bila sem nevedna devetnajstletnica, ki ji nikoli ni bilo dovoljeno "govoriti s fantom", in nenadoma sem dobila nekaj ur, in to v obdobju nekaj tednov, da svoji družini, njegovi družini, matičarju in vsem v skupnosti, ki so stali tam, trkali z nogami, gledali na uro in čakali, odgovorim na vprašanje: Ali se boš poročila s tem moškim, ki smo ga izbrali zate?

"Ne" nikoli ni bil na izbiro.

Med šesttedensko zaroko še vedno nisem smela biti sama z ženinom niti z njim imeti telesnega stika, zato sem imela več časa, da sem začela doživljati številne druge zlorabe, ki so povezane s prisilno poroko.

Najprej pregled deviškosti.

Ženinov rabin me je poslal k ortodoksnemu judovskemu ginekologu, ki mi je naročil, naj se slečem, se usedem na preiskovalno mizo in položim noge v stremena. Zdravnica mi je v nožnico vstavila prste v rokavicah in potrdila, da je moj himen nedotaknjen. "Mazel tov!" mi je veselo rekla.

Obiskovala sem individualne ženitne tečaje, v katerih so bile osrednja tema zahteve, da moram imeti nezaščiten spolni odnos z možem na poročno noč in nato vsak mesec. Doživljenjsko posilstvo.

Da, posilstva bodo verjetno bolela, je razložila učiteljica v ženitnem razredu. Zato sem potrebovala lubrikant. "Mazel tov!" mi je veselo rekla.

Neznanec, ki je postal moj mož, se je izkazal za nasilnega in zlorabljajočega.

To sem izvedela natanko teden dni po najini poroki, ko se je razjezil, ker se je pozno zbudil, in s pestjo udaril skozi steno - dovolj močno, da je pustila precejšnjo luknjo.

Njegova prva grožnja, da me bo ubil, se je pojavila le nekaj dni pozneje. Kmalu so te grožnje postale pogostejše, konkretnejše in grozljivejše. Bil je poln ustvarjalnih idej, kako bi končal moje življenje, in vzel si je čas, da mi jih je podrobno opisal. Doživljenjski strah.

Vendar sem bil ujeta.

Moj prisilni zakonski seks je bil vsak mesec skrbno odmerjen za čas, ko sem imela ovulacijo. Razlog za to je bil očiten: moj prvi otrok se je rodil enajst mesecev po poroki, kmalu pa sem imela še drugega. Svoji hčerki imam rada, vendar v njuno spočetje nisem privolila. Doživljenjsko prisilno starševstvo.

To zanikanje spolnih in reproduktivnih pravic ni bilo edino okovje, ki mi je preprečevalo, da bi zapustila zakon.

Mož mi ni dovolil, da bi imela svoj bančni račun ali kreditno kartico, in naučili so me, da po ortodoksnem judovskem pravu, če mi mož dovoli delati, mu pripada ves denar, ki ga zaslužim. Doživljenjsko domače suženjstvo in finančna odvisnost.

Imela sem tudi omejene zakonske pravice. Po ortodoksnem judovskem pravu lahko vlogo za ločitev vloži samo moški. Kot ženska nisem imela zakonske pravice, da končam svoj zakon. Doživljenjsko zaklenjena v neželeno zakonsko zvezo.

Ena od možnosti za rešitev bi bila, da bi se preselila nazaj k družini kot aguna, "priklenjena ženska", ki je vezana na moža, ki ji zavrača ločitev. Življenje agune je kruto; sramotijo jo zaradi njene nemoči, krivijo jo za propadli zakon in jo obravnavajo kot izobčenko. Toda tudi ta strašna pot pobega je bila zame zaprta, saj me moja družina ni hotela sprejeti nazaj. Doživljenjska izdaja.

Tako sem ostala ujeta v nasilnem prisilnem zakonu. V skladu z ortodoksnim judovskim pravom sem ob vsaki menstruaciji veljala za "nečisto".

Ko sem bila "nečista", nisem smela imeti fizičnega stika z možem, spati z njim v isti postelji, mu kar koli dajati, se pred njim sleči ali peti. Doživljenjska sramota.

Ko se je menstruacija končala, sem morala prešteti sedem "čistih" dni brez menstrualne krvi, v tem času pa so se pravila o prepovedi telesnega stika nadaljevala. Da bi se prepričala, da sem ostala "čista" celih sedem dni, sem morala nositi bele spodnjice in si dvakrat na dan v nožnico vstaviti belo krpo, z njo pobrisati sem in tja ter na sončni svetlobi pregledati, da na njej ne bi bilo krvavih madežev.

Če sem na spodnjicah našla sporne sledi in nisem mogla ugotoviti, ali gre za kri, jih je pregledal rabin in podal svojo ugotovitev.

In rabin bi obdržal moje hlačke. Doživljenjski skrajni patriarhat.

Vsak mesec, po sedmih "čistih" dneh, sem se morala sleči do golega pred spremljevalcem, ki me je opazoval, kako se potopim v mikvo ali obredno kopel z deževnico, zaradi česar sem pogosto dobila glivično okužbo in sem se vedno nenadzorovano tresla. Doživljenjska kršitev.

Vsakič, ko sem zapustila mikvo, sem si želela le to, da bi se oprhala pod vročo prho in s sebe zdrgnila nasilje. To je bilo prepovedano. Namesto tega sem morala iti domov in brez soglasja seksati z moškim, ki mi je ves dan slikovito opisoval, kako me bo umoril. Z moškim, ki mi ni dovolil zapreti vrat, ko sem šla v kopalnico, ker "kaj sem tam skrivala pred njim?" Ni važno.

Morala sem se usesti na posteljo, razkrečiti noge in pozabiti, kaj se mi je zgodilo v mikvah, se ne zmeniti za bolečino, medtem ko sem čakala, da konča, in se spominjati, kakšno srečo sem imela, da je običajno končal že po treh ali štirih potiskih.

Prisilna poroka - v kateri ena ali obe strani ne dasta popolne in svobodne privolitve - je po vsem svetu priznana kot oblika sodobnega suženjstva. Moja zgodba še zdaleč ni edina. Leta 2021 je bilo po vsem svetu 22 milijonov ljudi v prisilni poroki.

A čeprav Združene države priznavajo, da je prisilna poroka zloraba človekovih pravic, obstaja le malo zakonov in politik za njeno preprečevanje ali kaznovanje, država pa temu vprašanju posveča tako malo pozornosti, da niti ne vemo, kako pogosto se prisilne poroke pri nas v resnici dogajajo.

Poleg tega so otroške poroke v večini ameriških zveznih držav še vedno zakonite, čeprav so priznane kot oblika prisilne poroke in kršitev človekovih pravic. Med letoma 2000 in 2018 je bilo v ZDA približno 300.000 otrok, večinoma deklic, poročenih z odraslimi moškimi. Vsaj 60.000 porok je bilo sklenjenih v starosti ali s starostno razliko med zakoncema, ki bi morala biti obravnavana kot spolni zločin.

Moj mož je redno brskal po mojih osebnih stvareh pred menoj, tudi po žepih oblačil v moji omari in v moji vrečki s tamponi pod umivalnikom v kopalnici.

Doživljenjsko podrejanje. Ko sem pri 27 letih končno spoznala, da sem edina oseba, ki mi bo pomagala živa zapustiti prisilni zakon, poln zlorabe, in se odločila, da bom skrivaj varčevala denar za pobeg, sem našla edino varno skrivališče v hiši: škatlo Whole Grain Total v shrambi.

V naslednjih petih letih sem v tej škatli z žiti prihranila več kot 40.000 dolarjev (36.840 eur).

V teh letih sem se uprla tudi svoji skupnosti in storila nekaj, česar nihče v moji družini še ni storil. Postala sem študentka. Mož mi je prepovedal obiskovati predavanja. Mirno sem mu povedala, da me nič, kar mi je storil, ne bo ustavilo pri izobraževanju.

In naredila sem nekaj, česar ni storil še nihče, ki sem ga poznala.

Odvrgla sem ohlapno, grdo lasuljo, ki sem jo morala nositi kot poročena ženska, da bi prekrila svoje goste, zdrave lase. Zunaj sem hodila z dvignjeno glavo, kar je bilo v tej skupnosti enakovredno temu, da sem hodila zunaj gola.

Moja družina se mi je takoj maščevala in se me izogibala. Ena od mojih sester me je obvestila, da namerava moja družina sedeti šivi - ali spoštovati judovski obred žalovanja zame -, kot da sem dobesedno umrla. Od tistega dne z družino nisem imela skoraj nobenega stika. Doživljenjsko sem bila mrtva za njih.

Toda pri 32 letih sem diplomirala na univerzi Rutgers (kot govornica na začetku študija, kar je enakovredno valediktoriju) in sama, s hčerkama in škatlo Total, pobegnila iz prisilnega zakona, v katerem sem bila zlorabljena. Pobegnila sem tudi iz ortodoksne judovske skupnosti in si na novo zgradila življenje.

Leta 2011 sem ustanovila neprofitno organizacijo Unchained At Last, ki se z neposrednimi storitvami in sistemskimi spremembami bori proti prisilnim in otroškim porokam v ZDA.

ZDA so ena od 193 držav, ki se strinjajo, da sta prisilna in otroška poroka škodljivi praksi, zlasti za ženske in deklice, in so obljubile, da bodo te zlorabe odpravile do leta 2030 ter tako pripomogle k doseganju enakosti spolov v okviru ciljev Združenih narodov za trajnostni razvoj. Vendar pa ZDA niso na pravi poti, da bi izpolnile svojo obljubo.

Tega nočem sprejeti. Ne po tem, ko sem se rešila življenjskega zatiranja.

V organizaciji Unchained se borimo proti temu z zagotavljanjem ključnih spremljevalnih storitev za dolgo prezrto populacijo: tiste, ki bežijo pred obstoječo ali prihajajočo prisilno poroko v ZDA. Do zdaj smo pravne in socialne storitve, vedno brezplačno, zagotovili skoraj 1000 posameznikom, da bi jim pomagali zagotoviti življenjsko dostojanstvo, varnost in upanje.

Začeli smo tudi nacionalno gibanje za odpravo otroških porok. V zadnjih nekaj letih smo s svojimi revolucionarnimi raziskavami in neusmiljenim zagovorništvom pomagali spremeniti zakonodajo v 10 ameriških zveznih državah in prepovedati poroke otrok, kar je osupljiva zmaga za 7,5 milijona deklic, ki živijo v teh 10 zveznih državah, zdaj pa si prizadevamo za preostalih 40.

Doživljenjsko preprečevanje posilstva drugih.

"Mazel tov!" si zdaj rečem, ko se z vsakim zmagoslavnim korakom približujem odpravi prisilnih in otroških porok v ZDA.

Po predlogi

Žena je OSLEPELA in ni vedela, da mož skrivaj počne to (najlepša ❤️  zgodba, kar jo boš prebrala!)

"Čisto sem izmozgan. Ljubim svojo ženo, ampak ko je preveč, je pač preveč ..." (zapis obupanega Štajerca)

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven