Je res, da SRAMNE DLAKE lahko preprečijo okužbo s spolno prenosljivo boleznijo? Imamo ODGOVOR

7. 3. 2023
Je res, da SRAMNE DLAKE lahko preprečijo okužbo s spolno prenosljivo boleznijo? Imamo ODGOVOR (foto: Profimedia)
Profimedia

Morda se ti zdi odgovor na prvi pogled precej logičen, aaaaampak ...

Odstranjevanje sramnih dlak je razširjeno tako med ženskami kot moškimi, ne glede na to, ali gre za britje, voskanje ali lasersko odstranjevanje.

Iz tega, kar se je nekoč izvajalo iz kulturnih in verskih razlogov, se je razvila težnja po izpolnjevanju družbenih predstav o higieni in spolni privlačnosti.

Že pred leti pa so raziskovalci poskušali ugotoviti, ali morda obstaja kakšna povezava med odstranjevanjem dlak na spolovilu in okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi (SPB). 

Študija iz leta 2017 je po anketiranju 7.580 oseb obeh spolov v ZDA pokazala povezavo med odstranjevanjem sramnih dlak in SPB.

"S punco že tri mesece nisva imela spolnega odnosa ... ker mi zelo smrdi" (izpoved moškega)

Udeleženci študije so bili razdeljeni v skupine glede na navade urejanja sramnih dlak. Pri tistih, ki so si jih pustili odstraniti, je bila skoraj dvakrat večja verjetnost, da bodo poročali o SPB kot pri tistih, ki si jih niso pustili odstraniti.

Tveganje za SPB je bilo še večje (pravzaprav kar štirikrat večje) pri osebah, ki so si sramne dlake odstranjevale več kot 11-krat na leto.

A pomembno je omeniti, da so v tej študiji 'odstranjevalci' dlak poročali tudi o več spolnih partnerjih in pogostejših spolnih aktivnostih kot tisti, ki si jih niso odstranjevali.

Med prijavljenimi SPB so bili herpes, humani papiloma virus (HPV), sifilis, klamidija in HIV pogostejši med tistimi, ki so si urejali predel sramnih dlak, kot med tistimi, ki si ga niso.

Se ti pogosto KOLCA? Razkrivamo, ZAKAJ se ti to dogaja (+ kdaj postane NEVARNO)

Kar pa ne pomeni, da je študija pokazala, da odstranjevanje pubičnih dlak povzroča SPB.

Čeprav se zdi, da sta odstranjevanje sramnih dlak in pojavnost SPB pozitivno povezana, je to morda zato, ker so bili tisti, ki so si jih odstranjevali, običajno bolj spolno aktivni kot tisti, ki si jih niso.

Nasprotno je manjša študija iz leta 2019, v kateri je sodelovalo 214 žensk, pokazala, da se zdi, da negovanje sramnega predela ni povezano z večjim tveganjem za okužbo s SPB. V tej študiji je skoraj kar 98 % udeleženk poročalo, da si urejajo (ali pa so si urejale) sramne dlake.

Tistih, ki so v zadnjem letu vsak teden popolnoma odstranile vse sramne dlake, je bilo približno 54 %. Vendar je bilo le približno 10 % udeleženk pozitivnih na SPB, in sicer na klamidijo in gonorejo.

Kljub temu so avtorji obeh študij priznali, da so potrebne nadaljnje raziskave, da bi bolje razumeli povezavo med odstranjevanjem pubičnih dlak in SPB.

Rada ORALNO zadovoljuješ? Potem moraš poznati ta NEVAREN stranski učinek (o katerem nihče ne govori)

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ