"Vse ženske, ki naju poznajo, so mi nevoščljive - v resnici me bo njegova odvisnost spravila v norišnico" (zapis Celjanke)

27. 2. 2024
"Vse ženske, ki naju poznajo, so mi nevoščljive - v resnici me bo njegova odvisnost spravila v norišnico" (zapis Celjanke) (foto: Profimedia)
Profimedia

"In tako sva se odločila, da se preseliva skupaj. Tu pa so se začeli kmalu kazati prvi problemi."

"Njegova odvisnost me bo spravila v norišnico. Ja, vem, da so mi vse ženske, ki naju poznajo, nevoščljive. Na začetku je res izgledal kot sanjski ulov. Zdaj, po treh mesecih skupnega življenja, mene bolj spominja na peklenščka, kot pa na mr. Sanjskega. Kuha, pere, pospravlja, skratka opravlja vsa gospodinjska opravila. Dokler sva živela vsak v svojem stanovanju, mi je bilo super, ker sem si vedno želela redoljubnega moškega. Pri njem mi ni nič pustil delati, kar me ni motilo, sem bila le na obisku. Pri meni mi je vedno pomagal in to je bilo tisto, kar sem si zamišljala. Moški s katerim skupaj kuhava in pospravljava. Pravično porazdeljeno delo, ne pa delitev na moška in ženska dela ali kaj podobnega.

In tako sva se odločila, da se preseliva skupaj. Tu pa so se začeli kmalu kazati prvi problemi. Vse, kar je dela pri hiši, je prevzel nase, kar me niti ne moti toliko, bolj me moti to, da misli, da jaz nič ne naredim dovolj dobro, seveda po njegovih standardih.

Sama sem zelo redoljubna, ampak kar je preveč, je pa preveč. On ima kar naprej cunjo v rokah, v stanovanje ne smem vstopiti s čevlji, po tuširanju je nemudoma potrebno urediti tuš kabino, do suhega, svojih oblačil ne znam več obesiti in zložiti tako, kot je treba. Ker cele dneve čisti, nimava nobenega skupnega časa več. Sicer ni neprijazen ali da bi nergal, ker vse doma postori on, samo meni je to grozno in občutek, ko gre čistiti ali zlagati še enkrat od začetka, ko si ti storil že sam.

Zdaj, ko so lepi dnevi, namesto, da bi šla po službi v naravo, mora on počistiti stanovanje. Je ljubeč in razumevajoč partner, samo vedno manj ima časa, ker vse usmerja v najin čisti dom. Jaz mislim, da gre za motnjo, on trdi, da pač rad biva v čistem stanovanju. Pazite, kaj si želite! Ni vedno vse tako, kot se zdi na prvi pogled," je na priljubljenem forumu zapisala obupana Slovenka, ki je sprva mislila, da je dobila sanjskega moškega, nato pa ugotovila, da ima morda resno psihično motnjo. 😟

Pod njeno objavo so se tako zvrstili komentarji, ki so stanje, v katerem se nahaja njen partner, opisali kot 'obsesivno-kompulzivno motnjo'.

"Obsesivno kompulzivna motnja. Težka zadeva, ki se je zlepa ne rešiš, spada pa v skupino anksioznih motenj. Zahteva dosledno zdravljenje s psihoterapevtom, kar je že samo po sebi dovolj težko, če pa tip sploh ne ve oz. ne prizna, da jo ima, je nemogoče. Ženska, pojdi stran. Res. S takimi ljudmi se ti počasi skurijo živci in ti poberejo ogromno energije. Sedaj morda še gre, ko sta sama. Predstavljaj si kakega otroka. Z otroci tako dosleden red in taka čistoča ne bosta mogoča. Njemu se bo trgalo, ti in otroci boste na robu živčnega zloma. Pa tudi brez otrok. Če jutri zboliš in ne boš več zmogla. Boš res gledala in poslušala nerganje in obsesivno čiščenje, ko bo vse, kar si boš želela, mir in družba ljubljene osebe? Naj zboli on. Boš zmogla sama vse tako, da bo njemu prav? Reši si življenje in pojdi stran čimprej. To je psihični bolnik," je nekoliko podrobneje pojasnil en izmed njih.

Ne spreglej:

Kaj sploh je obsesivno kompulzivna motnja?

Obsesivno-kompulzivna motnja (OKM) je duševna bolezen, za katero so značilne vsiljive, neželene misli, podobe ali nagoni (obsesije), ki vodijo v ponavljajoče se vedenje ali duševna dejanja (kompulzije). Te kompulzije se pogosto izvajajo, da bi ublažili stisko, ki jo povzročajo obsesije, ali preprečili strah vzbujajoč dogodek ali situacijo. Natančnega vzroka za nastanek OKM ne poznamo povsem, vendar gre verjetno za kombinacijo genetskih, nevrobioloških in okoljskih dejavnikov. Nekateri življenjski dogodki, kot sta travma ali stres, lahko pri dovzetnih posameznikih sprožijo ali poslabšajo simptome.

1. Obsesije

Pri obsesijah gre za vsiljive in vztrajne misli, nagone ali podobe, ki povzročajo veliko tesnobo ali stisko. Najpogostejše obsesije vključujejo strah pred onesnaženjem, strah pred poškodbami sebe ali drugih, skrb za urejenost ali simetrijo ter tabu misli ali impulze.

2. Kompulzije

Pri kompulzijah pa gre za ponavljajoča se vedenja ali miselna dejanja, ki jih mora posameznik izvajati kot odziv na obsesijo ali v skladu s togimi pravili. Namen kompulzij je zmanjšati tesnobo ali preprečiti strah vzbujajoč dogodek. Najpogostejši primeri vključujejo pretirano umivanje rok, preverjanje, štetje ali miselne rituale.

Kakšno je življenje z obsesivno-kompulzivno motnjo?

OKM lahko bistveno ovira vsakodnevne dejavnosti, odnose, delo ali šolanje. Časovno zahtevne kompulzije lahko vzamejo več ur na dan, kar vodi v stisko in okvaro na družbenem, poklicnem ali drugem pomembnem področju delovanja. Mnogi posamezniki, ki imajo OKM, se zavedajo, da so njihove obsesije in kompulzije iracionalne, vendar se počutijo nemočne, da bi jih ustavili. Nekateri pa morda nimajo vpogleda v pretirano ali nerazumno naravo svojih misli in vedenja.

OKM se običajno zdravi s kombinacijo psihoterapije in zdravil, pri čemer kognitivno-vedenjska terapija velja za najučinkovitejšo obliko zdravljenja. Zdravila, kot so selektivni zaviralci ponovnega privzema serotonina (SSRI), pa se pogosto predpišejo za lajšanje simptomov. V kolikor simptomi OKM posamezniku povzročajo stisko ali obirajo njegovo vsakdanje življenje, je pomembno, da poiščejo strokovno pomoč. Zgodnje posredovanje in ustrezno zdravljenje lahko namreč pripomoreta k učinkovitemu obvladovanju simptomov in izboljšanju kakovosti življenja.

Preberi še: "Najinim vnukom ne dovolijo prespati pri nama, ker z ženo spiva naga" (zapis slovenskega dedka)

Te morda zanima tudi: Moški - prosimo vas, da tega med seksom NE počnete več (resnične izjave žensk)

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja