Obstajajo dokazi, da je 'neseksanje' v resnici na dolgi rok nezdravo? To 👇 pojasnjuje psiholog.
Znano je, da spolnost pozitivno vpliva na naše duševno in telesno zdravje. Kaj pa vemo o posledicah spolne nedejavnosti?
Če je spolnost 'zdrava', ali obstajajo dokazi, da je odsotnost spolnosti 'nezdrava'?
"Spolna aktivnost je povezana s številnimi koristmi za zdravje. Raziskave so na primer pokazale, da imajo spolno aktivni moški manjšo verjetnost za razvoj raka na prostati, manjša je verjetnost za srčni infarkt in običajno živijo dlje," razkriva socialni psiholog dr. Justin Lehmiller.
"Prav tako je spolna aktivnost v poznejšem življenjskem obdobju tako pri moških kot pri ženskah povezana z boljšim kognitivnim delovanjem," dodaja.
A ne le to. Seks je zaslužen tudi za boljše razpoloženje, spolno aktivni ljudje pa so na splošno tudi bolj zdravi.
Lahko že TA majhna podrobnost razkrije, ali je oseba biseksualna (in to počnemo povsem nezavedno)?
Pa vendar, je pomanjkanje seksa samo po sebi res nezdravo?
"Prvič, večina raziskav, ki povezujejo spolno aktivnost s koristmi za zdravje, je korelacijskih, kar pomeni, da ne moremo sklepati o vzroku in učinku. Verjetno je res, da so ljudje, ki so na začetku bolj zdravi - telesno in duševno -, bolj nagnjeni k spolnim odnosom. Toda ali so zaradi seksa nujno bolj zdravi ali pa so le fizično bolj sposobni za seks in/ali bolj verjetno razpoloženi za seks? Domnevam, da sta obe razlagi do neke mere resnični, vendar za trdne zaključke potrebujemo več raziskav," pojasnjuje dr. Lehmiller.
Pri razumevanju povezave med zdravjem in spolno nedejavnostjo je pomembno upoštevati tudi razloge za slednjo: aseksualnost, zmanjšan libido, prostovoljni celibat, ne zmožnost najti partnerja, pomanjkanje zanimanja za spolnost pri partnerju in podobno.
Ne velikost penisa in veščine, moške pri seksu najbolj skrbi TO (pa tega nikoooli ne bodo priznali)
"Takšne okoliščine lahko vodijo do frustracij, depresije, tesnobe in drugih negativnih posledic za duševno zdravje (ki pa lahko vodijo do negativnih posledic za telesno zdravje, kot so nihanje telesne teže in/ali posledice kroničnega stresa)," pravi dr. Lehmiller.
Čeprav raziskave kažejo, da je spolna nedejavnost povezana s slabšim splošnim zdravjem, to ne pomeni, da so vsi, ki spadajo v kategorijo nedejavnih, nujno v slabšem zdravstvenem stanju.
Hkrati pa se je treba zavedati, da spolna aktivnost ne pomeni nujno, da je človek bolj zdrav. Tako kot obstajajo različni razlogi za to, da ne seksamo, obstaja tudi široka paleta razlogov za to, da seksamo.
"Skratka, da, med spolno aktivnimi in neaktivnimi osebami v povprečju obstajajo razlike v zdravju, vendar se moramo zavedati, da so te raziskave omejene in da na povezavo med spolnostjo in zdravjem verjetno vplivajo razlogi ljudi za spolnost ali nespolnost," zaključuje dr. Lehmiller.
Ali samozadovoljevanje zares prispeva k boljšemu seksu s partnerjem? To je ODGOVOR, ki si ga iskala
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc