Vsi obožujemo oblačila iz IMITACIJE USNJA, ampak - ali si vedela TOLE? 😳

30. 11. 2022
<strong>Usnjena jakna</strong> je še eden tistih vsestranskih kosov, ki nikakor ne smejo manjkati v tvojem modnem repertoarju. Ne glede na to, kakšnega stila je, najbolj seksi jo bo naredila tvoja 'briga-me-za-vse' drža! (foto: Profimedia Profimedia)
Profimedia Profimedia

Če nosiš oblačila iz imitacije usnja, potem moraš nujno poznati pravo RESNICO!

Krzno že nekaj časa izganjajo modni velikani, kot so Versace, Prada, Gucci in Burberry.

Toda čeprav potrošniki zahtevajo konec mučenja živali in večjo trajnost, se je modna industrija težje odvadila od usnja. In to predstavlja resen problem.

Poleg etičnih pomislekov glede uporabe živalskih kož za oblačila ima proizvodnja usnja tudi velik vpliv na okolje.

Vzreja živali zahteva ogromne količine vode in zemlje za pašo. Ocenjuje se, da je bilo v zadnjih 50 letih skrčenih približno 70 odstotkov amazonskega deževnega gozda, da bi naredili prostor za pašnike, kot poroča portal springwise.com.

Nižje v dobavni verigi usnja obstajajo pomisleki glede delovnih praks v usnjarnah, kjer se usnje obdeluje.

Usnjarne so bile na primer označene zaradi uporabe arzena in drugih razvpito strupenih kemikalij. Na Švedskem in v Italiji so študije pokazale, da se delavci v usnjarni soočajo s povečanim tveganjem za raka med 20 in 50 odstotki.

Zdaj je morda čas, da za vedno zamenjaš usnje. Toda kako lahko modna industrija to stori?

Danes ostaja negotovost glede tega, ali so najpogostejše plastične alternative dejansko boljše za okolje, če upoštevamo celotno življenjsko dobo izdelka.

In usnje na biološki osnovi doslej še ni bilo proizvedeno v resnično komercialnem obsegu.

Umetno usnje je tudi manj trpežno kot pravo. In morda največja težava je dejstvo, da je usnje postalo sinonim za kakovost v industriji, ki jo definira luksuz.

Kljub temu pa na tem področju prihaja do inovacij ...

1. Veganske usnjene torbice iz grozdne kožice

Po podatkih Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo se vsako leto proizvede približno 14 milijonov ton tropin (grozdnih odpadkov).

V odgovor je kitajska oblikovalka Meng Du izdala novo kolekcijo torb, izdelanih iz alternativnega usnja, izdelanega iz ostankov grozdnih lupin.

Vrečke so bile ustvarjene v sodelovanju z OddBirdom, proizvajalcem brezalkoholnih vin s sedežem na Švedskem. Za svojo zbirko Unwasted je Du pridobila material pri Planet of the Grapes, francoskem proizvajalcu materialov na osnovi grozdja in naravnih barvil.

2. Usnjena alternativa popolnoma brez plastike

Številni izdelki iz umetnega usnja so izdelani iz plastike, kot sta poliuretan in polivinilklorid (PVC), ki sama po sebi negativno vplivata na okolje.

Usnje na biološki osnovi lahko reši ta problem.

Nemški startup LOVR je dodal konopljo na seznam malo verjetnih alternativ usnju. Kmetijski ostanki s kmetij, ki gojijo pridelke za izdelke CBD, tvorijo osnovo materiala LOVR, ki velja za prvo 100-odstotno rastlinsko alternativo usnju na svetu, ki je popolnoma brez plastike.

Poleg tega, da ne vsebuje fosilnih goriv in škodljivih kemikalij, LOVR trdi, da je njegovo umetno usnje popolnoma biorazgradljivo.

3. Danski startup reciklira ostanke jabolk v vegansko usnje

Dansko podjetje Beyond Leather je ustvarilo usnjeno alternativo rastlinskega izvora, narejeno s kombiniranjem ostankov proizvodnje jabolčnega soka in jabolčnika z naravnim kavčukom.

Usnjena alternativa, znana kot Leap, je sestavljena iz treh plasti, ki jih je mogoče razstaviti za boljše recikliranje.

Struktura je sestavljena iz mešanice jabolka in gume, pridobljene iz zavrženih ostankov jabolk (lupine, stržen, stebla in semena).

Mešanica se nato nanese na tekstilno podlago iz bombaža in lesnih vlaken.

Zaključni premaz je narejen iz kombinacije bioosnov in sestavin, pridobljenih iz fosilnih goriv. Rezultat je rastlinski usnjeni izdelek, izdelan iz 80 odstotkov bioloških sestavin.

4. Odpadna embalaža pretvorjena v vegansko usnje

Izraelsko zagonsko podjetje Remeant s tehnologijo, ki je v postopku patentiranja, pretvarja plastiko za enkratno uporabo v trajnostno vegansko usnje.

Vsak tekstil je unikaten, saj je izdelan iz določenega niza odpadkov.

Zaključki na usnju podobnih kosih segajo od marmorirane in mehurčaste folije do nagubanega, sijočega aluminija.

Tehnologija je sposobna predelati nekatere odpadne plastike, ki jih je najtežje ponovno uporabiti, vključno z mehurčasto folijo, trpežne tkanine pa so lahke, nepremočljive in pralne.

5. Usnjena alternativa iz odpadnih morskih školjk in kavnih ostankov

Newyorški vietnamski oblikovalec Uyen Tran je razvil usnjeno alternativo iz živilskih odpadkov.

Prilagodljiv biomaterial, imenovan Tômtex, je trpežen, hkrati pa dovolj mehak, da ga lahko ročno ali strojno šivaš.

Lahko je tudi vtisnjen z različnimi vzorci za posnemanje živalskega usnja.

Izdelek je dobil ime po vrsti kozic, glede na zavržene lupine morskih sadežev, ki so pomešani s kavno usedlino, da ustvarijo tekstil.

Preberi še: Razkrivamo skrivnost: Si vedela, zakaj na tvoji zadrgi piše YKK?

Priporočamo tudi: Udobje na prvem mestu: TAKO boš nosila pulover S KAPUCO kot prava modna poznavalka!

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži