... in tako jo v hipu rešiš. 👇🏻
Koža na območju vagine je izjemno občutljiva, zato lahko hitro pride do kakšne draženja (srbenje, pekoč občutek in podobno). V hujših primerih lahko pride tudi do rdečice, otekanja, izcedkov neprijetnega vonja, pokanja kože, bolečega seksa in drugih neprijetnosti, za katere so najpogostejši vzrok glivične, bakterijske ali virusne okužbe. V nekaterih primerih pa je lahko to posledica raznih izdelkov.
Toaletni papir je tako eden izmed krivcev, na katerega le redkokdaj posumimo. Med večdnevno uporabo lahko namreč občutljive predele kože nevede izpostavljamo škodljivim kemikalijam.
Si se kdaj vprašala, kako neki se les spremeni v snežno bel in mehak toaletni papir? S pomočjo kemikalij, seveda. Kemikalije, ki se uporabljajo v procesu proizvodnje, so toksične, pri čemer so najbolj nevarne tiste, ki se uporabljajo kot belilo (klor in klorov dioksid). Klor prav tako reagira z organskimi molekulami v lesu, pri tem pa nastajajo številni toksični stranski proizvodi, vključno z dioksini. Ti sicer nastajajo pri sežiganju organskih snovi in med drugim tudi izgorevanju lesa, manjše količine pa nastajajo prav tako pri proizvodnji papirja, kjer se kot belilno sredstvo uporablja klor. Dioksini ostanejo na papirju, zaradi česar je ta izjemno toksičen. Sčasoma se lahko začne nalagati v telesu in povzročati zdravstvene težave.
Formaldehid
Formaldehid se včasih uporablja za izboljšanje kvalitete papirja in lahko povroča draženje kože, je karcinogen, hkrati pa kožo naredi (še) bolj občutljivo na škodljive kemikalije.
Sintetične barve in dišave
Ne le bel, tudi obarvan papir je težava. Sintetične barve, ki jih pridobivajo iz nafte ali katrana (premog), namreč prav tako dražijo kožo. V kolikor te pogosto srbi tam spodaj, je lahko vzrok tudi alergična reakcija na dišavo, ki jo papir vsebuje.
BPA
Reciklirani toaletni papir je narejen iz ostankov v papirni tovarni ali pa iz že uporabljenega papirja. Obe različici sicer vsebujeta zelo malo klora, vendar pa je pri njima težava v nečem drugem – nevarni kemikaliji BPA. Pri recikliranju loterijskih listkov, poštnih nalepk, trgovinskih računov in ostalih tovrstnih odpadkov (ki v premazu vsebujejo to kemikalijo) so namreč ti pomešani skupaj z ostalim papirjem, kar pomeni, da BPA pristane v tvojem toaletnem papirju. Čeprav so te vrednosti običajno zelo majhne, pa lahko tisti z bolj občutljivo kožo prav tako izkusijo draženje.
Mikro ureznine
Tako je, pregrobo brisanje ali uporaba hrapavega toaletnega papirja lahko povzroči majhne ureznine v občutljivi koži na območju vagine. Te ureznine niso vidne s prostim očesom, a vendar lahko povzročijo draženje ali otekanje ter omogočijo bakterijam in ostalim mikroorganizmom prost vstop, posledično pa pride do manjših vnetij.
Na srečo obstajajo zdrave alternative klasičnemu toaletnemu papirju.
Naslednjič, ko greš v trgovino po nakupih, se torej raje odloči za toaletni papir brez klora ali procesirani (reciklirani) toaletni papir brez klora. Lahko pa preprosto uporabiš bide, v kolikor imaš to možnost. Tvoje telo in okolje ti bosta hvaležna.
Povzeto po Tanyi Roberts
Preberi še:
- Ljubiteljice kave: Raziskovalci so razkrili, kdaj je najboljši čas za prvo skodelico kave
- Ena najbolj iskanih manekenk Bella Hadid z najboljšo (in enostavno) dieto v 7 dneh izgubila kar 10 kilogramov
- Ginekologi razkrili 5 stvari, ki jih pri pacientkah sovražijo (zdaj veš, o čem razmišljajo)
- Nova študija je pokazala, da lahko pitje alkohola na letalu povzroči TO resno stvar
- Tudi ti zvečer luči vidiš tako, kot na fotografiji? Oprosti, ampak potem imaš TO zdravstveno težavo
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji