"Seveda je možno, a le, če tam ..." ji je odgovoril nekdo. 😳
Da si moški, ki imajo svoje partnerice za naivne, včasih izmislijo še najbolj neverjetne izgovore, tokrat dokazuje tudi mož neke Slovenke. "Moj mož ima sifilis, pravi, da se je okužil v savni. A je res možno, da dobiš sifilis v savni?" se je po pomoč na priljubljeni forum obrnila zaskrbljena Slovenka. "Seveda je možno – če tam seksaš," je na njeno (zelo verjetno) presenečenje odgovoril en izmed članov.
Ne spreglej:
- 37-letnica razkrila, zakaj možu dovoli spati z drugimi ženskami: "Uživam v tem, da sem ..."
- 43-letna ženska z rakom v četrtem stadiju razkrila navado iz svojih 20-ih, ki bi se ji zlahka izognila
Pa se s sifilisom res lahko okužiš v savni 'kar tako'?
Sifilis je spolno prenosljiva okužba, ki se po številu odkritih okužb v Sloveniji nahaja na petem mestu pogostosti okužb s spolno prenosljivimi boleznimi. Povzroča jo bakterija Treponema pallidum. Prenaša se predvsem z neposrednim stikom s sifilitično rano (lahko pa tudi na plod med nosečnostjo), običajno med spolno aktivnostjo, vključno z vaginalnim, analnim ali oralnim seksom. Te rane se nahajajo na genitalijah, anusu, rektumu ali v ustih.
V savni je torej okužba s sifilisom izredno malo verjetna, razen v primeru neposrednega spolnega stika z okuženo osebo. Bakterije namreč ne morejo dolgo preživeti zunaj človeškega telesa in se ne prenašajo s priložnostnimi stiki, kot so deljenje brisač, sedenje na klopeh ali izpostavljenost znoju (v tem primeru v savni).
Kakšni so znaki okužbe s sifilisom?
"Znaki so enaki pri moških in ženskah in potekajo v štirih različnih stadijih, ki pa se lahko prekrivajo. Primarni sifilis se kaže z nebolečo razjedo na spolovilu, v predelu zadnjika ali v ustih. Pojavi se večinoma dva do tri tedne po spolnem odnosu in se spontano zaceli v roku šestih tednov. V času, ko ima bolnik razjedo, je zelo kužen," pojasnjuje Klemen Kikel, dr. med., specialist dermatovenerologije.
"Sekundarni sifilis se razvije tri do šest tednov po pojavu razjede pri bolnikih, ki ne prejmejo ustreznega zdravljena in je posledica razsoja okužbe preko krvi. Pojavi se izpuščaj, ki značilno prizadene tudi dlani in podplate, bolniki imajo lahko povišano telesno temperaturo in povečane bezgavke. Zelo redko so prizadeti tudi drugi organi, kot na primer oči, jetra, ledvica," še dodaja.
Kaj se zgodi, če sifilisa ne zdravimo?
"Če bolnik ni zdravljen, težave večinoma izzvenijo v nekaj tednih, kar vodi v latentni ali skriti sifilis, ko so bolniki popolnoma asimptomatski, okužbo pa lahko dokažemo s krvnimi preiskavami. Pri približno desetini nezdravljenih bolnikov se bo razvil terciarni sifilis, kjer lahko pride do hudih okvar živčnega sistema, kosti in srca," svari dr. Kikel.
Kako torej veš, če imaš 'skriti sifilis' in kako ga lahko pozdraviš?
"Diagnozo potrdimo s krvnimi preiskavami, kjer določamo protitelesa proti bakteriji, ki povzroča sifilis. V primeru razjede lahko opravimo tudi bris za PCR-preiskavo," pojasnjuje dr. Kikel in dodaja: "Zdravimo ga z antibiotiki v obliki injekcij v mišico. Pri bolnikih po zdravljenju še nekaj časa spremljamo raven protiteles v krvi, da se prepričamo o ozdravitvi. Kljub preboleli bolezni je ponovna okužba mogoča."
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih