Nova raziskava potrjuje: Ljudje, ki opravljajo teh 5 poklicev, je najpogosteje izgorelih

12. 9. 2024
Deli
K izgorelosti so bolj nagnjene ženske. (foto: Profimedia)
Profimedia

Preprosto ne moreš več? Morda tudi ti opravljaš enega od teh 5 poklicev? 

Tempo današnjega življenja je takšen, da od pridnih in marljivih uslužbencev zahteva vedno več več in več. Številni se zaradi želje po uspehu in osebni izpopolnitvi nikakor ne znajo ustaviti in si vzeti čas zase, kar na dolgi rok vodi v izgorelost in kronično utrujenost. Družboslovni raziskovalci podjetja Likedln iz Združenih držav, kjer je izgorelost že leta eden od perečih problemov družbe, so zdaj na podlagi 16.000 opravljenih intervjujev ugotovili, da ljudje, ki navadno zbolijo za izgorelostjo, opravljajo spodnjih pet poklicev: 

Te morda zanima tudi: 

1. Vodja projektov 

Največ izgorelosti se pojavlja med ljudmi, ki opravljajo delo vodje projektov. V intervjujih, ki so jih opravili ameriški raziskovalci, je namreč kar 50 odstotkov ljudi, ki opravljajo te delovno mesto potrdilo, da se počutijo izgorele. Zaman je tako dodajati, da je podatek nadvse zaskrbljujoč. 

2. Storitve zdravstvenega varstva

Ljudje, ki so zaposleni v zdravstvu, delajo v zelo stresnem okolju. "To so čustveno obremenjujoča delovna mesta," pojasnjuje Kandi Wiens, direktorica magistrskega programa za medicinsko izobraževanje na Univerzi v Pensilvaniji. "Ko opravljaš poklic, kjer skrbiš za ljudi, se srečuješ z veliko težkimi in občutljivimi situacijami, od katerih imajo lahko nekatere resne posledice za dobro počutje otroka ali pacienta ... To te lahko hitro izčrpa," je še povedala. Enako velja tudi za zaposlene v socialnih storitvah in izobraževanju.

Radovedni Slovenci: znano, kako razširjena je uporaba ChatGPT in podobnih orodij

3. Skupnostne in socialne storitve

4. Zagotavljanje kakovosti

5. Izobraževanje

Na drugi strani pa je raziskava podjetja Likedln ugotovila tudi, za katere poklice je v teoriji najmanj verjetno, da vodijo v izgorelost. Kot so zapisali, imajo v tem smislu srečo vsi tisti, ki zasedajo delavna mesta na področju svetovanja, nepremičnin in poslovnega razvoja. Zaposleni v teh branžah se namreč v najmanjši meri na delovnem mestu počutijo pod stresom in izčrpani, ter so zaradi tega manj dovzetni za izgorelost.

izgorelost
Profimedia

Meniš, da si tudi sama izgorela? Tako boš vedela, ali si res:

Izgorevanje kot tako več kot očitno (prizadene, se kaže in) poteka na različnih ravneh:

  • telesni ravni (simptomi: težave s srcem, težave s prebavili, glavobol, utrujenost, pomanjkanje spolne sle, napetost v mišicah in bolečine v hrbtu),
  • mentalni ravni (motnje koncentracije, težave pri odločanju, slabše prenašanje obremenitev, zmanjšana motivacija in zmanjšana ustvarjalnost),
  • čustveni ravni (nemir, živčnost, pesimizem, depresivna razpoloženja, občutek notranje praznine, zmanjšan občutek lastne vrednosti in pomanjkanje volje).

Sicer pa so v smislu izgrelosti še vedno bolj ogrožene ženske.

"Še posebej so ogrožene ženske, ki se razdajajo v poklicu in družini ali imajo v oskrbi kronično obolelega svojca, in tako pogosto prenašajo dvojne obremenitve. Pogosto tudi izčrpanosti ne povzroča zgolj količina dela, ki ga je treba opraviti, temveč celo pomanjkanje priznanja in možnost (so)odločanja," je pred časom za Cosmopolitan povedal Dr. med. Volker Schimedel.

Stroka še posebno poudarja dva načina vedenja, ki ju lahko opazimo pri mnogih ženskah z izgorelostjo, in to sta:

  • neupoštevanje lastnih potreb in meja,
  • ter nenehno žrtvovanje za druge.
Napovedujemo: Prihaja priljubljena 7. Cosmo konferenca z naslovom: "(Za)štekaj svoje telo"

Novo na Metroplay: “Peti v maternem jeziku mi je v izziv” | MAJA KEUC, ELLE GLASBA 2024