To je 14 mitov o zdravju, ki jim moramo ženske nujno prenehati slepo verjeti

7. 9. 2024
Deli
To je 14 mitov o zdravju, ki jim moramo ženske nujno prenehati slepo verjeti (foto: Profimedia)
Profimedia

Zagotovo obstaja mit o ženskem zdravju, za katerega nisi prepričana ali drži ali ne. Čas je, da jih razkrijemo.

Kot mlade ženske pogosto ne posvečamo dovolj pozornosti zdravju, saj verjamemo, da nas bolezni ne bodo prizadele. A ignoriranje zdravstvenih vprašanj, ki nas lahko prizadenejo, je lahko nevarno. Na spletu je ogromno napačnih informacij, in če nismo dobro obveščene, lahko začnemo verjeti mitom, ki preprosto niso resnični.

Zagotovo te zanima še:

To je 14 mitov o zdravju žensk, ki NE držijo:

1. Za pravilno samopregledovanje dojk potrebuješ zdravnika

Niti slučajno, pravi dr. Petra Simic, medicinska direktorica v Bupa Health Clinics. Medtem ko je priporočljivo, da redno obiskuješ zdravnika za preglede, lahko in moraš dojke pregledovati tudi sama. Pomembno je, da se naučiš, kako tvoje dojke običajno izgledajo in kakšen je njihov občutek. Z rednim pregledovanjem boš hitro opazila morebitne spremembe in lahko ukrepala.

2. Izostanek menstruacije pomeni, da si noseča

Obstaja več razlogov, zakaj lahko izostane menstruacija, in nosečnost je le ena izmed možnosti, pojasnjuje dr. Petra. Med možnimi vzroki so povečanje telesne aktivnosti, znatna sprememba teže ali stres. Če so ti razlogi malo verjetni, je lahko vzrok tudi zdravstveno stanje, kot je prezgodnja menopavza ali sindrom policističnih jajčnikov. Če imaš dolgotrajne skrbi, je pomembno, da poiščeš zdravniško pomoč.

3. Poškodba ali modrica na dojki lahko povzroči raka na dojki

Ko si poškodujemo dojke, jih običajno pogosteje pregledujemo, kar lahko privede do odkritja nečesa nenavadnega. Vendar pa ni dokazov, da bi poškodba ali modrica povečala tveganje za raka na dojki, pomirja dr. Petra.

4. Bakterijska vaginoza prizadene le spolno aktivne ženske

To ne drži. Čeprav imajo spolno aktivne ženske večje tveganje za razvoj bakterijske vaginoze (BV), jo lahko dobi katera koli ženska. Najpogostejši vzrok za BV je "pretirano čiščenje" vaginalnega območja. BV sproži karkoli, kar poruši vaginalni pH, kot so peneče kopeli, parfumirana mila in vaginalni dezodoranti. Vagina je samoočiščevalni organ, zato jo pusti pri miru glede vsakodnevnega umivanja.

To je 14 mitov o zdravju, ki jim moramo ženske nujno prenehati slepo verjeti
Profimedia

5. Dolgotrajno jemanje kontracepcijskih tablet povzroča neplodnost

To je pogosta napačna predstava, pravi dr. Petra. Čeprav lahko zanosiš med jemanjem tabletk, če jih pogosto pozabljaš vzeti, tabletke same po sebi nimajo dolgoročnega vpliva na plodnost. Pomembno je, da razumeš, da lahko zanosiš takoj po prenehanju jemanja tablet. Če po enem letu brez kontracepcije ne zanosiš, obišči zdravnika.

6. HPV se ne prenaša prek spolnih odnosov

Narobe. Humani papilomavirus (HPV) je skupina virusov, ki se najpogosteje prenašajo med spolnim odnosom. Skoraj vsi primeri raka materničnega vratu se pojavijo pri ženskah, ki so bile izpostavljene HPV. Pomembno je, da redno opravljaš brise, saj se bodo osredotočali tudi na odkrivanje HPV.

7. Abnormalen izvid brisa pomeni visoko tveganje za raka

Bris materničnega vratu preverja zdravje materničnega vratu, ni zgolj test za raka, pojasnjuje dr. Petra. Čeprav se lahko pojavijo nepravilnosti, to ne pomeni nujno raka. Najpogostejši vzrok nepravilnosti so spremembe celic zaradi HPV.

8. Brusnični sok pozdravi okužbo sečil

Vse, kar si kdaj mislila o tem, je verjetno napačno. Ni dokazov, da brusnični sok pomaga pri zdravljenju okužb sečil, pravi dr. Petra. Najbolje je piti veliko vode za izpiranje bakterij iz telesa.

9. Bris moraš opraviti le, če si spolno aktivna

V Sloveniji se brisi materničnega vratu priporočajo od 20. leta starosti naprej. Ne glede na spolno aktivnost je pomembno, da opravljaš redne preglede, pravi dr. Petra.

To je 14 mitov o zdravju, ki jim moramo ženske nujno prenehati slepo verjeti
Profimedia

10. HPV pomeni zgodnje znake raka materničnega vratu

HPV je pogosto napačno razumljen. Čeprav skoraj vsi primeri raka materničnega vratu povzročajo HPV, to ne pomeni, da že imaš raka. Obstaja več kot 100 vrst HPV in mnoge so neškodljive. Najpomembneje je, da redno opravljaš brise, da se odkrijejo morebitne nepravilnosti.

11. Med menstruacijo ne moreš zanositi

Verjetnost zanositve med menstruacijo je manjša, vendar ni nemogoča, saj lahko sperma v telesu preživi do pet dni in ostane aktivna, ko vstopiš v plodno fazo, opozarja dr. Petra.

12. Menopavza prizadene le ženske nad 50 let

Čeprav je povprečna starost za menopavzo 51 let, približno 1 od 100 žensk doživi prezgodnjo menopavzo pred 40. letom starosti. Več o perimenopavzi, začetni fazi menopavze, ki lahko prizadene tudi mlajše ženske, si poglej na spletu.

13. Okužba sečil pomeni slabo higieno

To nikakor ne drži, in ženske tega ne smejo misliti, pravi strokovnjakinja. Okužba sečil ima lahko več vzrokov, vključno z nosečnostjo, težavami z ledvicami, zaprtjem in oslabljenim imunskim sistemom.

14. Ženske z velikimi prsmi imajo večje tveganje za raka na dojkah kot tiste z manjšimi prsmi

Velikost prsi s tem nima nobene povezave. Dejavniki, kot so družinska zgodovina, kajenje, prekomerno uživanje alkohola, prekomerna teža in neaktivnost, so povezani z večjim tveganjem za raka na dojkah, pravi dr. Petra. Pomembno pa je, da si pozorna na spremembe v prsih in jih redno pregleduješ.

Dr. Petra poudarja, da je ključno, da ukrepaš, če imaš kakršnekoli skrbi, in obiščeš zdravnika. "Ne glede na to, ali te je sram, te je strah ali misliš, da nimaš časa – pomembno je, da ne izogibaš zdravniškim pregledom, če imaš kakršnekoli skrbi," svetuje.

Povzeto po Cosmopolitan.com

Napitek za čiščenje jeter in razstrupljanje telesa: pijte ga tri dni po 3-krat dnevno, rezultati vas bodo osupnili

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc