Umetnost tolažbe

5. 4. 2009
Umetnost tolažbe

Dobiš sms od prijateljice, da sta se ravnokar razšla s fantom. Kaj zdaj?

V tebi zakuha in najraje bi jo kar takoj poklicala, da bi ji povedala nekaj krepkih na račun moških. Morda je bolje, če počakaš trenutek ali dva in se domisliš načina, kako ji dati vedeti, da je tako še najbolje, ker si prepričana, da si bo tako super punca, kot je ona, kmalu našla veliko boljšega - takšnega, kot si ga ZARES zasluži ...

Kaj pa, če prijateljica ta trenutek potrebuje nekaj čisto drugega?

Manj je več

Vsi vemo, da se z razsežnostjo bolečine pojavi tudi vprašanje, kako potolažiti osebo, ki trpi.

Včasih si ne upamo reči niti besede, ker vemo, da bomo osebo, ki jo želimo potolažiti, spravili v še večjo žalost in jok. Poleg tega te lahko nekoliko zmede, če moraš tolažiti osebo, ki si jo do tega trenutka doživljala kot močno in neomajno.

Čisto vseeno je, ali gre za zapuščeno prijateljico, pokop sanj ali pa izgubo službe – ko trpijo nam ljubi ljudje, jim želimo pomagati.

Enostavno prisluhni

In to ni tako težko, kot bi si nekateri mislili! Ljudje namreč ne potrebujejo skrbno izbranih besed in nobenih posebnih sposobnosti! Potrebujejo predvsem eno: pripravljenost na deljenje bolečine in poslušanje.

Kdor to razume in se zave, da nima moči za popolno ozdravitev skrbi, lahko resnično pomaga. Bolečina postane bolj znosna in hitreje mine.

Od srca

Raje ne obmolkni, temveč se oprimi običajne formulacije, kot je na primer:

  • Srčno mi je žal.

Prenehaj misliti, da moraš vedno najti le prave besede. Popolnoma v redu bo, če boš drugemu priznala, da ne veš, kaj bi rekla ali naredila, pri tem pa poudari, da si vedno na voljo za pomoč.

Odkrita bližina

Kdor je žalosten, pogosto preveč zahteva sam od sebe in se mu zdi, da se mora čim hitreje spet spraviti v red. Pokaži, da si drugačnega mnenja. To lahko narediš z majhno gesto ali pa z ugotovitvijo:

  • Vidim, da še trpiš.

Prostor za čustva

Vsaka žalost se odrazi iz kombinacije povsem individualnih občutkov: strahu, občutka krivde, jeze. Včasih se nakopičijo občutki, za katere se zdi, da niso povezani, toda nekako spadajo skupaj.

Če boš dala osebi, ki trpi, možnost, da izrazi prav vse in se tudi izjoka, ji boš s tem še najbolj pomagala.

Male pomoči

Vsak človek trpi drugače - in vsakemu pomaga kaj drugega. Seveda ne moreš vedno vedeti, kaj se z osebo dogaja, zato lahko mirno vprašate, kaj se z njim dogaja in ali lahko kako pomagaš.

Lahko tudi predlagaš: malenkosti, kot so na primer kratek klic zjutraj, skupni sprehodi ali pa vsakodnevne podpore, ki dajo moči in upanje za prihodnost.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja