Otroci po naročilu?

2. 3. 2009

Se je že začelo! V strokovnih krogih se je razplamtela polemika okoli ponudb nekaterih fertilnih klinik, ki bodočim staršem obljubljajo možnost izbiranja poljubne barve oči in las svojega še nerojenega otroka.

Na kliniki v Los Angelesu, ki jo vodi dr. Jeff Steinberg, naj bi se že prihodnje leto rodil prvi t.i. ‘dizajnirani’ otrok. Njegova klinika ta trenutek že ponuja možnost izbire spola zdravega zarodka.

Z eno nogo že na 'spolzkih tleh'?

Strokovnjaki s področja biomedicinske pomoči neplodnim parom so razjarjeni, saj ponujanje takšnih ‘storitev’ zamegljuje resnično poslanstvo, ki naj bi ga nove tehnologije predimplantantne genetske diagnoze imele - to je v smeri preventive pri dedno pogojenih boleznih.

Tako so zdravnike ameriške klinike, ki naj bi s testi potrjene zdrave zarodke v nadaljevanju ločili tudi glede na spol, barvo las in oči, okrcali, da so te karakteristike otrok zgolj estetskega pomena in zato napram zdravju sekundarnega pomena.

Ravnali bi se po želji staršev

Dr. Steinberg se brani, da bodo staršem tako le omogočali, da se odločajo hkrati na podlagi zdravstvenih, pa tudi estetskih razlogov.

Lahko bi se zgodilo, da bi bodoči starši pač želel imeti otroka z nekoliko temnejšo poltjo, kar bo otroka varovalo pred kožnim rakom, še posebno, če bi doma že imeli otroka, ki je razvil bolezen kožnega melanoma. In seveda bi se slej ko prej zgodilo tudi to, da bi si kateri od staršev dejansko zaželel, da bi imel njun otrok modre oči, svetle lase in da bi bil deček. Ker bo njihovi želji tudi dejansko mogoče ugoditi, se doktorju to ne zdi nič bolj sporno kot bi lahko bila sporna izbira prvoomenjenega para staršev.

Bi bila jaz in ti med 'izbranimi'?

Na drugi strani pa se njegovi priznani britanski kolegici dr. Gillian Lockwood zdi tovrstna ‘uporaba’ znanosti moralno sporna:

“In kaj bomo storili na točki, ko bomo dejansko lahko določali kombinacije genov, ki so odgovorni za modre oči in svetle lase, z vsemi tistimi embriji, ki bi se razvili v posameznike z rdečimi lasmi in zelenimi očmi – torej takšnimi kot sem jaz?”

... in še posvarila pred nevarnostjo, da bi ‘spremenili otroke v ‘stvari, ki jih je mogoče kupiti kot kupujemo dobrine s trgovskih polic’.

Več o tem si lahko prebereš tukaj.

P.S. Trenutna zakonodaja v Veliki Britaniji prepoveduje izbiranje glede na spol zarodka. Dovoljena je le izbira, ki se tiče otrokovega zdravja. Medtem pa italijanski zakoni ne dovoljujejo prav nikarkšnih testiranj in nasploh nobenega izbirnega procesa. Po njihovem mnenju je to praktično edina možnost, da se ognejo hitro bližajočim se etično in moralno spornim skušnjavam, ki so jim že priča onkraj luže.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja