Nakupovalna vročičnost

15. 9. 2007
Nakupovalna vročičnost

Iz leta v leto narašča število ljudi, ki si upajo priznati, da so odvisni od nakupovanja. In kot alkoholiki skrivajo steklenice, odvisniki od zapravljanja skrivajo svoje nakupe.

Zagotovo si že slišala kakšno damo, ko pravi, da gre za terapijo malo nakupovat. In verjetno v tem nisi videla prav nič slabega. Vsak si gre namreč rad kupit kaj lepega, nekaj, kar si želi ali potrebuje.

Ko ni več užitka

A kaj ko v kompulzivnem nakupovanju ni več prav veliko užitka, kupljenih predmetov pa običajno sploh ne potrebujemo. Očitno je, da se to prisilno vedenje napaja iz motiva bega iz realnosti. A adrenalin in domišljija, ki začneta delovati pri zapravljanju, dajeta le lažen občutek osvoboditve od življenjskih problemov.

Znaki odvisnosti od nakupovanja:

  • Kupuješ vedno več.
  • Če ne kupuješ, se počutiš slabo.
  • Nakupuješ sama.
  • Nakupuješ, da se ognila resničnim problemom.
  • Drugi mislijo, da imaš problem.
  • Svoje življenje načrtuješ okoli nakupovanja.
  • Na vsa zgornja vprašanja si odgovorila z da, a še vedno trdiš, da nimaš težav.

Spet krivi geni?

"Nihče ne ve, zakaj nekateri razvijejo odvisnost od nakupovanja, alkohola, drog, iger na srečo," še pravi dr. Ruta Engs: "Nekatere zadnje raziskave malce namigujejo, da so nekateri ljudje, od 10 do 15 odstotkov, že genetsko dovzetni za odvisno obnašanje, seveda pa je pomembno tudi okolje, priložnosti … No, nihče točno ne ve, zakaj."

Vse je v glavi

Spoznanje, da je odvisnost - torej tudi odvisnost od nakupovanja - v svojem bistvu bolezen možganov, je pomembno za načrtovanje zdravljenja, ki naj bi ugotovljene bolezenske spremembe vrnilo v prvotno stanje ali jih kompenziralo. Takšne cilje je mogoče doseči z zdravili ali z vedenjsko terapijo, ki se je izkazala za uspešno tudi pri drugih psiholoških motnjah.

Vir: Lisa

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord