Kako ravnati z jezo? Tako!

2. 7. 2015
Kako ravnati z jezo? Tako! (foto: Profimedia)
Profimedia

Jeza ni vedno nujno zgolj negativna. Jeza ti namreč lahko kdaj reši življenje ali te potegne iz ogrožajoče situacije, pogosto pa je jeza naraven odziv na neko neprijetno situacijo.

Socialna pedagoginja Melita Kuhar Pucko, je o tem, zakaj in kdaj običajno začutimo jezo, povedala naslednje:

"Jezo začutimo takrat, ko nam naše subjektivne zaznave sporočijo, da neka situacija ali posameznikovo ravnanje niso v skladu z našimi normativi ali zahtevami. Takrat lahko jezno eksplodiramo in ravnamo v hipnem afektu, kar pa ima lahko zelo nevarne posledice."

In ker smo si ljudje precej različni, Melita izpostavlja dva najbolj slikovita ekstrema (ne)izražanja jeze:

"Poznamo ljudi, ki se z veliko lahkoto lahko razburijo in jezno reagirajo že zaradi malenkosti ali ko nekaj ni narejeno tako, kot so si zamislili v svojih glavah. Takšni posamezniki so za okolico zelo naporni. Menijo, da so drugi dolžni prenašati njihovo jezo in da so upravičeni do vsakršne reakcije. Resnici na ljubo, takšnih egoističnih osebkov večina ljudi ne mara." ... in:

"Seveda poznamo pa tudi ljudi, ki na videz nikoli ne odreagirajo z jezo, temveč jo potlačijo, saj so vzgojeni tako, da se ne spodobi kazati negativnih čustev pred drugimi ljudmi. Takšna strategija potlačitve čustev, med njimi jeze, lahko vodi k navznoter obrnjeni agresiji, saj jeza v skrajni instanci vodi v avtoagresijo. Takšno ravnanje z jezo je lahko izjemno nevarno in priporočam, da tisti ljudje, ki takšne reakcije prepoznajo pri sebi, poiščejo pojasnilo in razlago, kako razrešiti tovrstni skrajno destruktivni vzorec, pa čeprav na videz nikogar ne moti, saj je obrnjen proti samemu posamezniku."

Kako torej ravnati z jezo, ki je pravzaprav nekakšen ventil za naše stiske, ki nam včasih pove, da smo ogroženi, in ki nas lahko požene v boj?

Za zmanjševanje pritiska jeze lahko uporabiš:

  • humor oziroma vizualizacije. Če si npr. jezna na nekoga in bi ga v mislih zmerjali na primer z besedo govedo, si vzemi sekundo in vizualiziraj kravo ali bika namesto človeka, na katerega si jezna. Garantiramo, da te bo kmalu popadel naval smeha.
  • Preden znoriš, se poskusi dejansko umiriti, globoko zadihaj, daj si čas, v katerem skušaj dojeti ali se res splača popolnoma razjeziti. Verjetno s tem ne boš nič rešila, torej se umiri, misli bolj racionalno in se fokusiraj na reševanje in soočanje s težavo. Če bi samo tulila, bi težava pač še kar ostala.
  • Jezo lahko uspešno zmanjšaš tudi tako, da se odpraviš v naravo: lahko globoko v gozd in tam tuliš na drevo. Naj te ne zanima, kaj si kakšen mimoidoči gobar misli, bolj pomembno je tvoje zdravje.
  • Lahko pa se odpraviš 'športat' ali boksat v vrečo, lahko tudi v vzglavnik.

Preberi še: 7 stvari, ki jih nikoli ne smeš narediti med prepirom s partnerjem

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja