Iz dosjejev: Melanie Klein – pionirka otroške psihoanalize

31. 3. 2012
Iz dosjejev: Melanie Klein – pionirka otroške psihoanalize

Melanie Klein se je rodila 30. marca 1882 na Dunaju, v židovski družini Reizes.

Pri 19 letih je spoznala Arturja Kleina, s katerim se je poročila. Kratek čas je obiskovala univerzo na Dunaju, ki jo je

zapustila zaradi moževe službe (nenehna potovanja) in rojstev treh otrok (punčka in dva fanta).

Leta 1910 se je družina ustalila v Budimpešti. Tam je Melanie začela študirati psihoanalizo s pomočjo Sandorja Ferenczija, ki jo je opogumil, naj začne analizirati svoje otroke. Leta 1918 je spoznala slovitega Sigmunda Freuda, ki jo je navdahnil, da je napisala svojo prvo študijo – Razvoj otroka.

Ko se je leta 1922 njen zakon končal, se je preselila v Berlin in sodelovala s priznanim psihoanalitikom Karlom Abrahamom. Po štirih letih se je preselila v London, kjer je ostala do svoje smrti leta 1960. Kljub uspehu na profesionalni ravni

se je Melanie spopadala s težko obliko depresije, saj je bilo njeno življenje polno tragičnih dogodkov – od prezgodnje smrti njene sestre v otroštvu, smrti staršev v njeni mladosti do smrti najstarejšega sina, ki se je ponesrečil pri plezanju (sumili so tudi na samomor). S hčerko, ki je bila tudi psihoanalitik, se je javno prepirala, pogosto pa so ji tudi očitali, da nima akademske izobrazbe.

Vseeno je pustila velik pečat pri razvoju psihologije in njena terapija pri psihoanalizi otrok je v rabi še danes.

Zanimivosti iz življenja Melanie Klein:

  • Prav tako je analizirala odnos matere in otroka ter vpliv medčloveških odnosov na odraščanje otroka.
  • Hčerka Sigmunda Freuda Anna (prav tako tudi njen oče) je nasprotovala Melaniejini teoriji, saj je verjela, da otroci ne želijo biti psihoanalizirani.
  • Melanie Klein je imela velik vpliv na teorijo in tehniko psihoanalitike, še posebej v Veliki Britaniji, kjer je bila ikona psihoanalize v svetu moških psihoanalitikov.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja