Iz dosjeja žensk z velikim Ž: Maria Telkes

26. 3. 2011
Iz dosjeja žensk z velikim Ž: Maria Telkes

Znanstvenica, ki je kemično shranila sončno energijo in ki so jo klicali kraljica sonca.

Maria se je rodila 12. december 1900 v Budimpešti na Madžarskem. Tam je preživela otroštvo in mladost.

Obiskovala je univerzo v Budimpešti, kjer je diplomirala in pozneje tudi doktorirala iz fizikalne kemije. Ko je leta 1925 obiskala sorodnike v Clevelandu, je dobila ponudbo za službo.

Dvanajst let je raziskovala energijo, ki jo proizvajajo živi organizmi. Mario je že od nekdaj zanimala sončna energija, zato se je leta 1939 zaposlila na inštitutu v Massachusettsu na oddelku za shranjevanje sončne energije.

Tam je ostala kar pet desetletij in se neumorno zakopala v raziskovanje in izdelavo naprav na sončno energijo. Med drugo svetovno vojno je za ameriško mornarico izdelala priročno destilirno napravo na sončno energijo, ki spremeni morsko vodo v pitno (uporabljali so jih na rešilnih čolnih in z njo rešili marsikatero življenje). Leta 1948 je v sodelovanju z arhitekti postavila prvo na sonce ogrevano hišo (drugo je postavila šele leta 1980). Ford fundacija ji je podarila 45 tisoč ameriških dolarjev za izdelavo pečice na sončno energijo, ki se je lahko uporabljala vsepovsod in je bila popolnoma varna za uporabo. Maria je bila tudi predavateljica na univerzah, vodja raziskovalnih načrtov – projektov, sodelovala je pri številnih projektih izdelovanja naprav na sončno energijo.

Brez premora je delala tako rekoč do svoje smrti, 2. decembra 1995.

Zanimivo, da je umrla v rojstni Budimpešti, in to med prvim obiskom, 70 let po odhodu v Ameriko.

Kratke zanimivosti

  • Njen vzdevek je bil kraljica sonca – Sun Queen.
  • Bila je pionirka na področju shranjevanja in uporabe sončne energije v vsakdanjem življenju.
  • Na Deviški otokih so med drugo svetovno vojno po Marijinem načrtu postavili povečano destilirno napravo, ki je ločila sol od vode in oskrbovala celotni otok s pitno vodo.
  • Z Georgeem Crilom sta iznašla fotoelektrični mehanizem, ki je lahko zapisal valovanje možganov.
  • Njen največji dosežek (inovacija) je, da se je po njeni metodi sončna energija shranjevala kemično (s kristalizacijo Glauberjeve soli – natrijevega sulfata), in ne več s segrevanjem kamna ali vode.
  • Za svoje delo je prejela številna priznanja. Objavila je več kot sto znanstvenih člankov o shranjevanju sončne energije. Ima prijavljenih 20 patentov, zadnjega je prijavila pri starosti 90 let.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja