Lifestyle Promocijsko sporočilo

DIY: To so 3 nasveti, kako iz majhnega balkona ustvariš zeleno oazo!

2. 7. 2021
DIY: To so 3 nasveti, kako iz majhnega balkona ustvariš zeleno oazo! (foto: Promocijsko gradivo)
Promocijsko gradivo

Terase ali balkoni, polni rastlin, omogočajo popoln pobeg iz stresnega mestnega življenja in poletno uživanje. V urbani džungli cvetočih in listnatih rastlin boš hitro začutila počitniško razpoloženje. 

Pelargonije, ki jih je enostavno negovati, so odlična prva izbira za sončna in polsenčna mesta: priljubljene so predvsem zaradi živih barv, raznolikih oblik in veselja, ki jih prinašajo njihovi cvetovi. Strokovnjaki, združeni v iniciativi Pelargonium for Europe, so z nami delili nekaj svežih zamisli za ustvarjanje rastlinskega raja sredi mesta in pojasnili, zakaj so pelargonije primernejše za urbana podnebja kot marsikatere druge rastline.

1) Naredi sama: Zunanji regal iz lestve

Ta zunanji regal za mestni balkon, ki ga lahko narediš sama, ni le lep, ampak tudi praktičen, saj ponuja ogromno prostora, poleg tega pa ga lahko uporabiš kot pregradno ali špansko steno. Njegova ključna prednost je ta, da so cvetlični lonci, v katerih so nasajene pelargonije, vgrajeni v police, zato se ne morejo prevrniti.

Da poustvariš ta trendovski regal, potrebuješ lestev, tri do štiri 16 milimetrov debele deske, akumulatorski vrtalnik, vijake in izvijač, vbodno žago, brusilni papir, šestilo, svinčnik, ravnilo in več glinenih cvetličnih loncev, v katerih so nasajene pelargonije različnih barv. Deske ti lahko po meri razrežejo v trgovinah za domače mojstre. Morajo biti malce ožje kot prečke lestve, da jih boš lahko enostavno potisnila med okvir. Izračunaj njihovo dolžino, tako da bodo deske štrlele 20 ali 30 centimetrov prek okvira lestve na vsaki strani, kar bo omogočilo dovolj prostora za pelargonije.

Navodila:

1. korak: Najprej izmeri zgornji premer svojih glinenih cvetličnih loncev, da boš lahko določila velikost okroglih lukenj v deskah. Premer lukenj mora biti približno 1 cm manjši, kar bo vsak lonec držalo na svojem mestu in preprečilo, da bi padel skozi.

2. korak: Ko se odločiš, kam boš postavila vsak lonec, s šestilom in svinčnikom na deske nariši ustrezne kroge. Med načrtovanjem imej v mislih, da je za skladen videz potrebna uravnotežena razporeditev loncev.

3. korak: Najprej izvrtaj luknje na robu vsakega kroga z akumulatorskim vrtalnikom, da boš lahko z vbodno žago krog izžagala.

4. korak: Uporabi vbodno žago, da izžagaš rob svojih krogov.

5. korak: Žagane robove zgladi z brusilnim papirjem.

6. korak: Na koncu postavi deske na prečko lestve in lonce s pelargonijami v luknje. Nasvet: Namesto da na sredino deske postaviš en lonec s pelargonijami, lahko postaviš dva lonca s pelargonijami, enega zraven drugega. Pomembno: Ko postavljaš dva lonca enega ob drugega, poskrbi, da bo med posameznima luknjama dovolj prostora.

7. korak: Deske lahko še trdneje pritrdiš tako, da zvrtaš luknjo v vsako desko in prečko pod njo ter deske pritrdiš z vijaki in izvijačem.

2) Edinstveni dizajni za mestni balkon: lonci, okrašeni z lakom za nohte

Posebni lonci za mestni balkon: lak za nohte spremeni običajne bele cvetlične lonce v posebne umetnine, ki še bolj poudarijo okrasno vrednost pelargonij in drugih balkonskih rastlin. V ta projekt za domače mojstre ti ni treba vložiti veliko časa in truda, vse, kar potrebuješ, so beli lonci, lak za nohte različnih barv, lesene palčke za mešanje in veliko skledo ali drugo posodo za vodo.

Navodila:

Najprej lak za nohte izbranih barv nakapaj v posodo, napolnjeno z vodo. Nato previdno pomešaj z leseno paličico, da nastane zanimiv vzorec. Na koncu hitro potopi cel lonec v vodo, tako da je mokra celotna zunanja površina. Odlij vodo iz lonca in pusti, da se posuši. Tvoja edinstvena umetnina je končana. Nasvet: Ker niti dva lonca nista enaka, več tovrstnih loncev, ki stojijo eden ob drugem, ustvari odlično popestritev.

3) Preobrazite skromno pelargonijo v loncu v izvirno umetnino

Umetniško pobarvane veje z vrta preobrazijo pelargonijo, nasajeno v preprostem glinenem cvetličnem lončku, v presenetljiv okras ali izvirno darilo, ki ga lahko podariš gostitelju naslednje vrtne zabave, ki jo obiščeš. Ta simpatični projekt za domače mojstre boš hitro dokončala.

Za okrasni aranžma boš potrebovala cvetočo pelargonijo, glineni cvetlični lonec, nekaj vej z vrta, lepilni trak, akrilne barve, čopiče in flomastre.

Navodila:

Zato da jasno ločiš pobarvane in nepobarvane površine, najprej s pomočjo lepilnega traka vejo razdeli na več delov. Nato vsak del pobarvaj z barvami. Ko se barve posušijo, okrasi pobarvane dele s flomastri v poljubnem slogu. Na koncu odstrani lepilni trak in zapiči veje v zemljo okoli pelargonij. Opravljeno!

Pelargonije: cvetoče lepotice, odporne proti suši, kot nalašč za sončne mestne balkone

V zadnjih letih so poleti vse pogostejši vročinski valovi. Ti so velik izziv še posebej v mestih, ker asfalt in beton zadržujeta vročino dolgo časa. Posledično se zrak v urbanih območjih segreje veliko bolj kot na podeželju in se celo ponoči pogosto le malce shladi. Rastline morajo biti še posebej odporne proti vročini, če želijo na sončnih urbanih balkonih in terasah preživeti poletje v mestih.

Pelargonije so kot nalašč za to, saj izvirajo iz regije v bližini Mizaste gore v Južni Afriki. Tam je podnebje poleti vroče in suho, zato je za pelargonije enostavno skrbeti, hrkati pa so dobro pripravljene, da prenesejo celo skrajno vročino. Obožujejo sončno svetlobo in lahko celo prenesejo obdobja suše, ne da bi utrpele trajno škodo, saj njihovo steblo in mesnati listi hranijo veliko količino vode. Da bodo pelargonije obilno cvetele, pa jih med dolgimi obdobji visokih temperatur in suše vseeno redno zalivaj.

Za več informacij in fotografij pelargonij obišči www.pelargoniumforeurope.com.