Še vedno ne veš, čemu zares služi modri del radirke? Ker za brisanje kemičnega 100% NI!

3. 11. 2024
Deli
Zdaj je končno znano, čemu je v resnici namenjen modri del radirke. (foto: Profimedia)
Profimedia

No, povej ... koliko strani v zvezku si z njo strgala? 

Je tudi tebi nekdo nekoč rekel, da je modri del radirke na fotografiji namenjen brisanju sledi oz. napak, storjenih z nalivnim peresom ali kemičnim svinčnikom? Če si stvar kdaj dejansko testirala tudi v praksi, potem veš, da modra radirka prav nič ne služi temu namenu, saj se je končni izkupiček takšnega početja odrazil le v strganem listu in še večji packi, ki je potem ni bilo mogoče spregledati.  

Te morda zanima tudi:

Razlog, zakaj se je to zgodilo je preprost - ker modri del radirke nikakor ni namenjen brisanju kemičnih svinčnikov! Kot zdaj piše portal N1, je celotna radirka s fotografije namenjena brisanju običajnega grafitnega svinčnika, le da se roza mehkejši del uporablja za brisanje sledi na mehkejšem papirju, ki ga navadno najdemo v običajnih zveskih, modri del radirke pa naj bi svoje delo odlično opravil na debelejšem in bolj grobem papirju.

Vsako napako, ki jo z grafičnim svinčnikom storimo na umetniškem oz. bolj grobem papirju, je namreč težje odstraniti, zato so v običajno radirko, ki smo jo najpogosteje uporabljali šolarji, združili še z radirko za 'zahtevnejše' materiale. Sledi grafita je na grobih površinah veliko bolje odstranila, prav tako pa se ta del ni tako hitro obrabil, kot mehkejši roza del radirke.

Še vedno ne veš, čemu zares služi modri del radirke? Ker za brisanje kemičnega 100% NI!
Profimedia

Če pa te kljub vsemu še vedno zanima, s čim lahko s papirja odstraniš napako, storjeno s kemičnim svinčnikom, pa te bo morda zanimalo tole ...

Kot se lahko prepričaš v spodnjem posnetku, lahko sledi kemičnega svinčnika odstraniš s pomočjo ostre britvice. S to naj bi le podrgnila po površini zveska, in s tem odstranila tenko plast papirja, na katerem je bil svinčnik uporabljen. 

Uporabiš lahko tudi manjšo količino limoninega ali limetinega soka - pomagaj si s čopičem za nanos laka za nohte, tega pa potem previdno podrgni po papirju. Bodi pazljiva, da se papir pri tem ne strže. Po podobnem principu naj bi deloval tudi aceton.

Več idej pa lahko najdeš tudi v spodnjem posnetku:

Koliko časa traja seks? (Slovenci in Slovenke povsem odkrito o številkah)

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc