O ne! TO je razlog, zakaj las nikoli ne bi smela direktno izpostavljati klimatski napravi (ampak res NIKOLI)

24. 7. 2024
O ne! TO je razlog, zakaj las nikoli ne bi smela direktno izpostavljati klimatski napravi (ampak res NIKOLI) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ja, se strinjamo, da v peklenski vročini ne gre brez klime, a ta je lahko glavni krivec za tvoje največje lepotne težave.

Si v zadnjem času slučajno opazila spremembe na svojih laseh, ne veš pa, kaj se dogaja?

Morda je presenetljivi krivec ravno klimatska naprava. Če si se kdaj zbudila v sobi s klimo in se počutila izsušeno od glave do peta, ni težko ugotoviti, kako lahko zrak vpliva na naše dihalne poti. In skrajne temperaturne spremembe lahko vplivajo tudi na tvojo sicer negovano pričesko.

Tako kot smo pozimi vajeni preklapljati med zunanjim mrazom in notranjim ogrevanjem, pa se poleti zgodi ravno nasprotno - zunaj nam je vroče, v zaprtih prostorih pa nas zaradi klimatskih naprav skorajda že zebe. Cosmo se je pogovarjal s trihologinjo Samantho Stewart o tem, s čim se zares spopadamo dekleta v vročih poletnih mesecih.

Kako sploh ugotoviš, ali klima zares vpliva na tvoje lase?

"Bodi pozorna na suhost, povečano naelektrenost, lomljenje, izpadanje, srbeče lasišče in dolgočasne, brez življenja lase," pravi Stewartova in nadaljuje: "Suh zrak, ki kroži v klimatskih napravah, lahko lase in lasišče oropa naravnega olja in vlage. To povzroča lomljivost, izsušenost in razcepljenost lasnih konic, lahko poveča statiko, nakodranost in povzroči štrleče lase. Pogosto menjavanja med vročimi in mrzlimi temperaturami povečuje suhost."

Visoke temperature lahko povzročijo, da lasje postanejo dehidrirani, pri nizkih temperaturah pa tudi izgubijo vlago. Ta nihanja tako lahko povzročijo, da se celice povrhnjice (zaščitna plast las) dvignejo, kar ogrozi strukturo in lasje postanejo bolj dovzetni za poškodbe, lomljenje in cepljenje konic. In dejstvo je: najbolj ogrožene ste tiste, ki imate tudi sicer suhe lase ali pa so ti tanki ali kodrasti.

Kako se torej zaščitiš?

Poleg vlažilnih izdelkov, ki jih lahko naneseš neposredno na lase, si lahko pomagaš z uporabo vlažilnika zraka, ki bo dodal vlago v zrak, kar bo pomagalo preprečiti poškodbe las. Prav tako se lahko vrneš k osnovam in pokriješ svoje lase s klobukom ali ruto.

Ali je škoda že narejena? Uporabi globinski regenerator ali vlažilno masko enkrat ali dvakrat na teden, da obnoviš in ohraniš vlago. Izogibaj se šamponom s sulfati, ki odstranjujejo vlago, in uporabljaj negovalne balzame brez izpiranja za svojo vrsto las (lažje formule za fine lase, bogatejše pa za kodraste ali močnejše lase), ki jih je mogoče ukrotiti z oljem. Lomljenja ni mogoče popraviti, a dobra rutina (in kakšen centimeter pri frizerju) bo pripomogla k okrevanju las.

Ne spreglej: 

Novo na Metroplay: "Vsak od nas kdaj pogleda oglase, tudi sam jih. Vedno sem zgrožen nad cenami" | Simon Maljevac