Se tudi ti večkrat ujameš pri praskanju lasišča? To je razlog, zakaj to počneš (+super rešitev)

11. 2. 2022
Se tudi ti večkrat ujameš pri praskanju lasišča? To je razlog, zakaj to počneš (+super rešitev) (foto: Profimedia)
Profimedia

Izvoli trik, ki je totalno navdušil uredništvo (in zagotovo bo tudi tebe). 

Ne glede na letni čas, je srbeče in suho lasišče lahko zelo neprijetno. Dobra novica je, da obstaja veliko izdelkov za nego suhega lasišča – in zdaj so videti veliko bolj "kulski" kot nerodne stare stekleničke šampona proti prhljaju, ki se jih morda še spomnite iz otroštva.

Toda najprej moraš ugotoviti, kaj povzroča srbečico. Je to morda prhljaj? Ali pa si morda pretiravala s suhim šamponom? (Se zgodi ...) Je lahko kaj povsem drugega?

Zakaj torej naše lasišče postane suho in srbeče? Kako priti do glavnega vzroka za ta pojav in kako ga učinkovito rešiti?

Tvoji lasje rastejo zeloooo počasi? Vsak dan si skuhaj nekaj iz teh 10 sestavin, in dolgolaska boš v hipu

Zakaj je lasišče suho in se lušči?

Obstaja več razlogov, zakaj se lahko spopadate s suhim lasiščem, vključno z:

  • Sebhoroični dermatitis (poznamo ga tudi kot prhljaj)
  • Izdelki za lase in načini stiliranja las
  • Luskavica
  • Ekcem
  • Alergije

Beri dalje, če si želiš izvedeti več o teh stanjih in o poteku zdravljenja za vsako od njih.

Seboroični dermatitis

Seboroični dermatitis je pravzaprav samo eleganten izraz za prhljaj. In čeprav je morda videti kot suho lasišče, je pravzaprav posledica preveč olja. Prhljaj povzroča prekomerna proizvodnja olja ali drugih izločkov v vaši koži ali povečanje števila kvasovk v normalni koži. Olje na vašem lasišču preprečuje odpadanje odmrlih kožnih celic, kot bi običajno, in te odmrle celice postanejo bolj očitne – od tod tudi majhni kosmi, ki se pojavljajo vzdolž tvojih las.

Zdravljenje

Prhljaj ni ozdravljiv, vendar obstaja več načinov, s katerimi lahko preprečiš luščenje. Najprej boš želela svoji rutini dodati šampon proti prhljaju. Izdelki, ki vsebujejo katran, cinkov pirition ali selenov sulfid, se pogosto izkažejo za najbolj koristne. Ena od možnosti, na katero prisegajo strokovnjaki, je Head & Shoulders Classic Clean proti prhljaju.

Ker mora izdelek imeti čas za stik z vašim lasiščem, da deluje, je najbolje, da šampon naneseš na prizadeto območje, preden skočiš pod prho, nato pa za nekaj minut pustiš, da formula opravi svoje. Za večino ljudi je priporočeno, da ga uporabijo samo na lasišču in ne na laseh, ker šampon precej izsušuje. Lahko ga zamenjaš z drugimi šamponi, vendar se prepričaj, da ga uporabljaš vsaj nekajkrat na teden, da preprečiš, da bi se vrnil.

LASJE: Želiš VEČ volumna? Poskusi TRIK, ki je totalno navdušil TikTok (ker DELUJE!)

Priporočena je tudi domača nega s kokosovim oljem za pomiritev tvoje kože. Veliko žensk se počuti bolje tudi z domačimi tretmaji lasišča enkrat na teden. Kokosovo olje masiraj na lasišče pred spanjem, nadeni si kapo za tuširanje, da bo lažje prodrlo, in zjutraj umijte s šamponom.

Če se suho, srbeče luščenje nadaljuje, se lahko pogovoriš tudi s svojim dermatologom o steroidih za lokalno uporabo na recept. Poskusiš pa lahko tudi 1-odstotno hidrokortizonsko kremo brez recepta in jo uporabljaš dvakrat na dan tri do pet dni. Je dovolj šibka, da ne bo povzročila nobenih stranskih učinkov.

Izdelki za lase in stilske navade

Če nimaš prhljaja, so lahko krivi tvoji izdelki za oblikovanje las ali pa tvoje navade. Nekateri geli, kreme, balzami, pomade in razpršila se lahko naberejo na tvojem lasišču in tvorijo drobne luske in srbenje. (Prevelika uporaba suhega šampona npr.)

Drugi izdelki vsebujejo sestavine, ki lahko povzročijo izpuščaj pri kontaktnem dermatitisu zaradi draženja ali alergij. Na primer, obstaja sestavina za barvanje las, imenovana parafenilendiamin ali PPD, ki je pogost vzrok za alergije na koži in lasišču.

Suho lasišče je lahko tudi posledica tega, kako pogosto (ali redko) šamponiraš glavo. Če se šamponiraš prepogosto, lahko izsušiš lasišče, če pa se šamponiraš preredko, se lahko nabere naravno olje tvoje kože, zaradi česar se tvoje lasišče lušči ali pa srbi.

Večina žensk ve, zakaj se njihovo lasišče in lasje počutijo dobro, in tega se moraš držati, ne glede na trende.

Zdravljenje

Začni tako, da razmisliš, kako pogosto si umivaš lase. Ali se srbenje pojavi, ko uporabljaš suhi šampon? Če je tako, zamenjaj formule (tukaj je seznam najboljših suhih šamponov) ali pa se tuširaj malo bolj redno.

Če so alergije na izdelke za lase zaskrbljujoče, lahko dermatolog ponudi testiranje z obliži, da ugotovi, na katere sestavine se tvoja koža lahko negativno odzove. Od tam je precej preprosto: preklopi na nov izdelek, ki ne vsebuje škodljive sestavine.

Imaš tudi ti neverjetno suho kožo? Zmanjšaj uporabo mila, namesto raje uporabi to (+8 super nasvetov)

Luskavica

Luskavica je pogosto stanje kože, ki lahko povzroči rdečico in luščenje lasišča. Ponavadi je luskavost pri luskavici veliko debelejša in bolj izrazita v primerjavi s prhljajem.

Za nadzor so pogosto potrebna zdravila na recept.

Zdravljenje

Ljudem z luskavico lahko koristijo tudi šamponi, ki vsebujejo premogov katran ali salicilno kislino in mineralno olje, za nego lasišča, ki pomaga zmehčati in odstraniti luske. Dermatolog lahko predpiše lokalna steroidna zdravila – tekočine ali pene, ki se hitro sušijo in ne obtežijo las – ki so lahko zelo koristna pri nadzoru suhosti, srbenja, luščenja, draženja ali izpuščaja.

Ekcem

Ekcem je stanje kože, ki lahko povzroči izbruhe rdečega, srbečega izpuščaja po vsem telesu – da, tudi na lasišču. Kožne celice se običajno držijo skupaj in tvorijo pregrado, ki koži pomaga, da zadrži vlago in preprečuje, da bi stvari prišle vanjo - ljudje z ekcemom pa imajo okvarjeno pregrado. To pomeni, da tvoja koža lažje izgublja vlago, kar tudi olajša vstop alergenom in dražilnim snovem.

Zdravljenje

Dišave so pogosto lahko krive za izbruhe ekcema, zato boš želela poiskati šampone in balzame, ki nimajo vonja. Dobre je težko najti, a dermatologi se strinjajo, da sta Exederm in Free and Clear dobri možnosti. Če sumiš, da bi lahko bil ekcem vzrok za vaše srbeče lasišče, se je vredno dogovoriti za obisk pri dermatologu, da si lahko ustvariš režim po meri, ki ti najbolj ustreza.

Indira Ekič razkrila trik, kako lahko podaljšaš dan ali dva do pranja las (in kljub temu izgledaš odlično!)

Tvoja prehrana

Nihče si ne želi slišati, da bi to, kar jemo, lahko sprožilo kožne bolezni, a dejstvo je, da lahko nekatera živila z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov prispevajo k povečanju kvasovk na vašem lasišču, kar povzroči luskavost lasišča.

Zdravljenje

Če si nagnjena k prhljaju, poskusi zmanjšati uživanje ogljikovih hidratov in sladkorja, da vidiš, če opaziš razliko. Lahko jemlješ tudi dodatke ribjega olja, ki so bogati z omega-3 maščobnimi kislinami in znano je, da pomagajo v boju proti suhosti. Cink skupaj z vitamini A, B in C lahko pomaga ohranjati tvojo kožo hidrirano in zdravo. In ne pozabi piti več vode. (Res pomaga.)

Kako pa preprečiti, da bi lasišče postalo suho?

Zdravljenje osnovnega vzroka suhega lasišča je najboljši način, da preprečiš ponovitev težave, vendar obstaja nekaj univerzalnih preventivnih korakov, ki jih lahko poskusiš.

  • Kot že omenjeno, bodi pozorna, kdaj se vaše lasišče razplamti. Če se razplamti, ko se jih umivaš premalo, poskusi šamponirati bolj redno - če pa si jih umivaš vsak dan,potem pa poskusi zmanjšati na vsak drugi dan.
  • V svojo rutino vključi več izdelkov za lasišče, pa naj bo to šampon proti prhljaju, vlažilna maska ​​s kokosovim oljem ali pa pomirjujoč serum za lasišče.
  • Pij dovolj vode. To ni čarobno zdravilo za vse in ne bo povzročilo, da bi suho lasišče izginilo čez noč, a dehidracija vsekakor igra vlogo pri zdravju vaše kože. In točno to je tvoje lasišče - koža.

Kdaj obiskati dermatologa?

Lahko poskusiš s šamponi proti prhljaju ali pa spremeniš rutino nege las, vendar boš kljub temu morda želela obiskati strokovnjaka. Če suho lasišče zelo srbi, se počuti razdraženo ali neprijetno in povzroča veliko luščenja kože, potem je vredno obiskati dermatologa, da ugotovi, kaj se dogaja, pravi. Dermatolog lahko določi diagnozo, ponudi zdravila in prilagodi režim umivanja kože in lasišča, da pomaga nadzorovati težavo.

Vir: Glamour

Fotografije: Profimedia