Brazgotine so naravni del procesa celjenja ran. Nemogoče je, da bi šli skozi življenje brez ene same brazgotine. So dokaz, da smo živeli. Ko pride do poškodbe kože, se aktivirajo posebne celice imenovane fibroblasti. V sosednjih nepoškodovanih delih kože začnejo proizvajati vlaknasto vezivno tkivo, ki je sestavljeno iz kolagena. Tako se rana zaceli, a sprememba kože na tem mestu je večna.
Brazgotine so svojevrsten paradoks. Hkrati nas opominjajo na to, kako smo krhki in kako smo močni, saj smo preživeli. Moč izhaja prav iz zgodb, ki se skrivajo za vsako brazgotino. Namesto na papirju, so te zgodbe zapisane na koži. Koža je naša življenjska karta, brazgotine pa so smerokazi naše ga življenja in vsega, kar smo doživeli.
Neobstoječa popolnost, ki nam jo naša kultura predstavlja kot ideal, v mainstream javnem diskurzu na srečo vse bolj izgublja svoj prostor. A še preden brazgotine postanejo širše sprejete, jim pot utira umetnost.
Tukaj je nekaj umetnic, ki so zanimiv primer razbijanja stigme brazgotin. Spreminjajo njihovo dojemanje družbe. Prav na Instagramu, ki kot medij velikokrat ponuja vsebine, ki predstavljajo iskrivljeno sliko popolnega telesa, te umetnice delajo ravno nasprotno. So hiperrealistične.
Nekatere od njih so našle navdih v japonski umetnosti popravljanja razbite keramične posode z zlatim lakom - kintsugi. Poškodba in popravilo tako postaneta del "zlate" zgodovine tega predmeta, namesto, da bi poškodbo zakrili.
Isabella Santa Maria
View this post on Instagram
Isabella Santa Maria je odrasla z brazgotinami na obrazu, ki so posledica nesreče v otroštvu. Odločila se je, da bo kintsugi princip uporabila tudi na svoji koži in ga vključila v proces fizičnega in psihičnega celjenja. "Potrebovala sem kar nekaj časa, da sem se sprejela takšno kot sem in da sem iz tega nekaj naredila. Na koncu vsakdo sam odloča, ali mu bodo brazgotine breme ali blagoslov", pravi Isabella Santa Maria.
Cindy Johnson
View this post on Instagram
View this post on Instagram
V delih fotografinje Cindy Johnson izstopajo akti. Potem, ko so jo stranke že neštetokrat prosile, da fotošopira njihove brazgotine, se je Johnsonova odločila za akcijo. Da bi spremenila pogled, ki ga imamo na brazgotine, je ustvarila "The Scar Project", ki svoj navdih prav tako črpa iz kitsungija.
Johnsonova fotografira prostovoljce različnih starosti, ki so svoje "napake" premazali z zlato barvo. Rezultat je močen opomnik, da nas vsak korak našega življenjskega potovanja, tudi brazgotine, delajo to, kar smo danes. "Na nek način je cool, kako življenje na nas pušča sledi", pravi Cindy Johnson.
Hélène Gugenheim
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Za razliko od prvih dveh umetnic, Hélène Gugenheim pri svojem delu uporablja pravo zlato. Ker se pravo zlato ne more ohraniti na koži, svojim modelom po fotografiranju v personalizirani steklenički podari lističe zlata. Njen cilj je, pravi, da se ljudje večkrat vprašajo, kje so njihove brazgotine in kako se obnavljajo, od znotraj in od zunaj.
Alissa Waters
View this post on Instagram
Alissa Waters je združila svoje zanimannje za medicino in umetnost in postala tattoo umetnica specializirana na delo z brazgotinami žensk, ki so premagale rak dojke. Mnogim ženskam je sodelovanje z Watersovo zadnji korak na njihovi zahtevni poti operacije dojke. "Moj cilj je, da brazgotin ne prekrijem, pač pa z njimi delam tako, da tetovaža prehaja skozi njih, namesto, da bi jih zamaskirala, kot da jih ni", pravi Watersova.
Sophie Mayanne
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram
View this post on Instagram
"Behind The Scars" je fotografska kampanja, ki prav tako slavi brazgotine vseh oblik in velikosti, pa tudi zgodb, ki se za njimi skrivajo. Avtorica Sophie Mayanne je posnela 450 portretov oseb z brazgotinami in zapisala njihove zgodbe. Mnoge ženske, moške in mlade je tako opolnomočila, da objamejo svojo kožo.