Odločitev glede pasme

Vse o živalih.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Yammamai
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 43
Na forumu od: 27. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Yammamai » 08. Sep. 2009 11:12

Ja, mopsi in boston terierji imajo krajšo dihalno pot (ne "daljšega" smrčka) in težje dihajo oz. nimajo radi vročine in sprehodov, ker se baje potem ful zadihajo. Mopse imajo drugače blizu nas in so mi tako prisrčni, tudi karakter imajo zanimiv in me že od otroštva "nagovarjajo" te njihove očke, da bi ga kupili. :D Je pa precej lazy pes to, tako da treba še premisliti glede tega...
Me je pa zdaj zelo navdušil tudi manchester terier, ki je ravno prave velikosti (ni pretirano majhen ali velik), je zelo aktiven pes, zna se tudi sam zamotiti, skratka zanimiv karakter. :) Bomo šli na oglede psov, da se bomo lažje odločili in bomo počakali na leglo, če nam bo kakšen izmed teh še posebej všeč, pa četudi trenutno nimajo mladičev.
Uporabniški avatar
frigga
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 23. 12. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a frigga » 08. Sep. 2009 12:16

Svetujem ti, da greš pogledat, ko bo kakšna razstava psov. Tam je veliko vzrediteljev iz Slo in tujini in vedno radi pomagajo s podatki.
Pristajati na povprečnost pomeni pristajati na poraz.
Uporabniški avatar
Annette
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 44
Na forumu od: 7. 2. 2005
Kraj: povsod po malo ;)

Neprebrana objavaNapisal/-a Annette » 08. Sep. 2009 13:01

kratka dlaka ni nujno boljša stvar in lažja za vzdrževanje. itak morš česat oz. krtačit obe vrsti dlake, ampak kratkodlaki psi (recimo labradorci) majo tok zoprno kratke dlake, da se dejansko zapičijo v razne kavče, blazine itn. in jih je precej zoprno odstranjevat, medtem k mal daljšo dlako sam pobereš/posesaš. sam tok, v vednost :)
i love that thing you do with your tongue.
Uporabniški avatar
Yammamai
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 43
Na forumu od: 27. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Yammamai » 08. Sep. 2009 14:18

Vseeno smo se odločili, da se za labradorca ne bomo odločili, prav tako ne za dolgodlakega psa - v obeh primerih je dlaka nadležna oz. moteča v hiši. Seveda vsak pes "pusti" sledi dlake, ampak kratkodlaki opazno manj, zato smo nekako bolj naklonjeni pasmam kot sem jih že naštela. No, bom povprašala še na kakšnem pasjem forumu, potem pa bo treba iti na oglede psov, da bomo lažje izbrali "favorita nr. 1". :)
Uporabniški avatar
frigga
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 23. 12. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a frigga » 08. Sep. 2009 14:33

Annette napisal/-a:kratka dlaka ni nujno boljša stvar in lažja za vzdrževanje. itak morš česat oz. krtačit obe vrsti dlake, ampak kratkodlaki psi (recimo labradorci) majo tok zoprno kratke dlake, da se dejansko zapičijo v razne kavče, blazine itn. in jih je precej zoprno odstranjevat, medtem k mal daljšo dlako sam pobereš/posesaš. sam tok, v vednost :)


Samo kratkodlake skrtačiš mogoče 5krat na leto, dolgodlake je pa treba redno, večkrat na teden, kar se precej pozna. Imam dve kratkodlaki psici doma in jima dlaka skoraj nič ne odpada, tam, kjer pa vidiš tistih par dlakic, pa povaljaš s samolepilnim valjčkom, ki dlake pobere.
Pristajati na povprečnost pomeni pristajati na poraz.
Uporabniški avatar
bubabiba
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 8. 12. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a bubabiba » 08. Sep. 2009 15:19

Če hočeš psa, ki bo bolj aktiven, mops odpade. Boston terier pa ne, je čisto lepo aktiven, daljši sprehodi ni problem, na agilityu je dokaj pogost tekmovalec.
Uporabniški avatar
Tamala_mrha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3322
Na forumu od: 21. 10. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Tamala_mrha » 09. Sep. 2009 10:03

Jaz osebno ti glede na to, da imamo tudi mi podobno kot vi za sabo že nekaj pasem (tudi dalmatinko, ki nas je zaradi bolezni "zapustila" za vedno :(), priporočam pasmo, o kateri berem že leta in si jo želim, letos oz. zelo kmalu pa naj bi jo končno kupili! :) To je čivava.
O tej pasmi obstaja toliko predsodkov, da se človek lahko samo smeji nevednim ljudem, ki ob omembi imena te pasme prvo izjavijo, da je to pes na "baterije" oz. da to ni podobno psu, niti mački. Takšno mišljenje kaže samo na njihovo nevednost.
O čivavah je ogromno zanimivega napisala gospa Ibolya Godina, ki ima drugače psarno čivav in čivavkotov, tukaj pa so članki, ki si jih lahko prebereš. Čivavo ti še posebej, kljub visoki ceni, katero si omenila, priporočam glede na pogoje, v katerih živite, saj sem prepričana, da bo pri vas našla prijazen in skrben dom. :wink: Če ste že dali prednost kakšni drugi pasmi, katerakoli že bo, naj vam prinese čim več zadovoljstva. Glede na aktivnost pa vam vseeno ne bi priporočala mopsa, saj je to bolj salonski pes, ki se rad sprehaja po hiši/stanovanju, tudi zunaj, ni pa za sprehode, saj se hitro utrudi oz. začne sopeti.
Uporabniški avatar
Yammamai
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 43
Na forumu od: 27. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Yammamai » 10. Sep. 2009 9:22

Jooj, jaz si jo ful želim, ampak so glede na druge pasme vseeno zelo drage. :( Res ustreza vsem našim kriterijem glede psa, ampak bomo vidli... se še odločamo. Bom sporočila za katerega smo se odločili, ko bomo ziher. :D
Uporabniški avatar
bubabiba
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 8. 12. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a bubabiba » 10. Sep. 2009 21:13

Čeprav pa čivava ni lih za neke aktivne sprehode.
Uporabniški avatar
Tamala_mrha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3322
Na forumu od: 21. 10. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Tamala_mrha » 11. Sep. 2009 9:26

Res je, ni za maratonske pohode kot recimo dalmatinec (ki pa naj tudi ne bi na dan prehodil več kot 20 km). Jaz sem ji čivavo priporočala izmed drugim zato, ker je omenila, da razmišljajo tudi o mopsu in če primerjamo ti dve pasmi, je čivava potem za njih bolj primerna.

Seveda pa je vse odvisno od tega, koliko so zmožni plačati za psa in v nadalje skrbeti zanj (mislim predvsem tudi na aktivno preživljanje s psom, drugače se pes razvije sam kot se, in iz tega rata muhast pes, ki nič ne uboga) ter katera pasma jih najbolj prepriča tako vizualno kot karakterno.

Če vam bo vsem v družini všeč, je čivava zelo dobra odločitev, ker ima dosti dobrih lastnosti, pa tudi ni veliko nege s to pasmo. Seveda pa je treba prej prebrati še napotke glede hrane, nege itd. No, če si prebrala vsaj tiste članke, ki sem ti jih priporočala, potem je to v glavnem to, več o pasmi (podrobnosti) pa ti bo povedal vzreditelj. :wink:
Uporabniški avatar
SWEETprinces
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1360
Na forumu od: 30. 9. 2008
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a SWEETprinces » 11. Sep. 2009 10:03

glede pinča...ga nimam z rodovnikom tko da ne bi vedela kaksna je cena . vizualno in karakterno je cisto tapraumamica ga je imela, oci pa ne.
drugace pa mislim da ima kar dolgo zivljensko dobo...tako kot male pasme.
glede lajanja...ja res se zna dret in to moras ze na zacetku ustavit. pri mojemu pomaga da pritecem do njega s sprico vode in ga pospricam (ne polijem ampak samo toliko da mu je neprijetno).
ne vem no...men je ful uredu ta pasma...ni ravno za neke upokojence ker ima full energije.
drugac se pa full rad stiska pod odejo (tudi sredi poletja ko se jaz odkrivam, on rine spodaj) :razz:
je pa obvezno za v hiso ker ga rado zebe :?
Uporabniški avatar
Tamala_mrha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3322
Na forumu od: 21. 10. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Tamala_mrha » 11. Sep. 2009 11:15

Ja, pritlikavi pinči (saj je govora o tej vrsti pinčev, ne?) so tudi luštna pasma. Poznam enega v okolici, ki ima to pasmo, pa ima pes toliko energije da joj. :D
Drugače ne vem kolikšna je življenjska doba pri tej pasmi (čistokrvni seveda, ker pri mešancih je različno), za čivave pa z gotovostjo trdim, da lahko živijo tudi 20 let (od 15-20 okvirno). :wink:
Uporabniški avatar
SWEETprinces
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1360
Na forumu od: 30. 9. 2008
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a SWEETprinces » 11. Sep. 2009 11:21

ja prilikavega imam. ful je fajn
*Gaja*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 698
Na forumu od: 25. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a *Gaja* » 11. Sep. 2009 12:43

kaj pa škotski terier? ste se kaj pogovarjali o tej pasmi, če jo poznate? men so ful lepi in zanimiv karakter majo! :)
dada73
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 6
Na forumu od: 27. 5. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a dada73 » 11. Sep. 2009 15:19

Od malih pasem s kratko dlako so še Manchester terier, Mali italijanski hrt, Wipet-mali angleški hrt, Jack Russell Terrier, Parson Russell Terrier, Beagle, no pa še nekaj bi se jih našlo. Po internetu pobrskaj za temi pasmami in si poglej kakšen karakter ti najbolj ustreza, glede na to kar si pa že napisala, pa si poglej moje zgoraj naštete prve tri pasme, ki so meni osebno ful dobre imela sem priliko spoznat že vse tri pasme. Pa še to 26.9. 2009 je razstava psov v Celju-CACIB Celje 2009, mogoče si jo ogledaš, vidiš predstavnike različnih pasem in povprašaš in boš mogoče lažje se odločla.
Pa lep pozdrav in veliko uspeha ob iskanju najprimernejšega psa

Vrni se na Živali

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov