PAP - bris materničnega vratu

Za dušo in telo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

barbika_444
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 228
Na forumu od: 12. 2. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a barbika_444 » 09. Dec. 2008 8:38

Jst bi se odločila za .... spet spletna stran Ministrstva za zdravstvo je skrbno preverjana in v njej sodelujejo različni strokovnjaki ....

uno drugo je pa bl tko laično, tud datoteka je v wordu (sej veš kako je, dons da loh na net vsak kar mu paše) in se mi zdi da ni kej preveč znanstveno podprto, referenc pa tud nima lih zavidljivih. Pač ljudje ki radi delajo zgago.....


Vsaka knjiga ima dve plati ..... in treba je fajn prevert .... še posebej vse te oslarije ki jih dobimo na netu... Nekako zaupam zdravstvu, in sem ZA cepljenje - pa naj bo prot gripi, HPV-ju al pa hepatitisu. Obstajajo pa seveda nasprotniki....
mariah
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 289
Na forumu od: 3. 2. 2007
Kraj: za ovinkom

Neprebrana objavaNapisal/-a mariah » 04. Apr. 2009 22:20

Ojla punce, oživljam to temo, kr imam eno vprašanje oz. bi vas prosla za kakšen nasvet itd. En mesec nazaj sem bila na odvzemu brisa, ker sem pred enim leto, zaradi glivičnih vnetij, imela PAP B. Sedaj sem bris ponovila in imam PAP C. Na internetu sem prebrala, da je PAP C patološki, torej da so spremenjene celice, ki imajo večjo /manjšo možnost, da se razvijejo v rakave celice oz. so že. zelo sem zaskrbljena, saj mi po telefonu med. sestra ni rekla nič drugega, kot to, da pač gre za spremembe celic in da naj pridem čez 6 mesecev. PAP C skupina se nato baje deli še v 10 podskupin, ki sovpadajo z "težo" celičnih sprememb. Več kot to, da imam PAP C, nevem. Preden grem osebno h ginekologu, bi vas vprašala za vaše izkušnje- je katera že imela PAP C?? Kaj pomeni, da moram bris ponoviti čez 6 mesecev-??-če bi bilo kaj bolj narobe bi me morda naročili prej??
Hvala vnaprej, LP
Uporabniški avatar
Snow flake
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 630
Na forumu od: 27. 12. 2004
Kraj: okolica Ljubljane

Neprebrana objavaNapisal/-a Snow flake » 05. Apr. 2009 6:31

Meni je lani izvid brisa pokazal PAP C.
To sem pa izvedela letos, ko sem za neko zadevo potrebovala izvide in ugotovila še eno zmedo, ki so jo imeli n kliniki. V glavnem, letos, po enem letu, sem bris ponovila in je bil sedaj PAP B.
Imam pa jaz stalno težave z izvidi brisov oz. drugač povedano, s svojim zdravsvenim stanjem na tem področju.
Jaz mislim, da ne rabiš nič prej klicat in se spet naročat, počakaj pol leta in ponovno pojdi na odvzem oz. boš verjetno dobila vabilo na dom z datumom, kdaj moraš prit.
Uporabniški avatar
delusional
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2605
Na forumu od: 25. 4. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a delusional » 05. Apr. 2009 7:17

mariah napisal/-a:Ojla punce, oživljam to temo, kr imam eno vprašanje oz. bi vas prosla za kakšen nasvet itd. En mesec nazaj sem bila na odvzemu brisa, ker sem pred enim leto, zaradi glivičnih vnetij, imela PAP B. Sedaj sem bris ponovila in imam PAP C. Na internetu sem prebrala, da je PAP C patološki, torej da so spremenjene celice, ki imajo večjo /manjšo možnost, da se razvijejo v rakave celice oz. so že. zelo sem zaskrbljena, saj mi po telefonu med. sestra ni rekla nič drugega, kot to, da pač gre za spremembe celic in da naj pridem čez 6 mesecev. PAP C skupina se nato baje deli še v 10 podskupin, ki sovpadajo z "težo" celičnih sprememb. Več kot to, da imam PAP C, nevem. Preden grem osebno h ginekologu, bi vas vprašala za vaše izkušnje- je katera že imela PAP C?? Kaj pomeni, da moram bris ponoviti čez 6 mesecev-??-če bi bilo kaj bolj narobe bi me morda naročili prej??
Hvala vnaprej, LP


hm, jaz sem mela 2 leti nazaj pap b se mi zdi. ginekologinja mi ni nič razložila. ko sem šla brat na internet kaj to lahko pomeni (hpv - spolna bolezen, razvoj raka) sem mislila da se mi bo zmešalo in sem šla nazaj k njej.
je rekla da mi tega ni razlagala, ker da je treba počakat pol leta in videt če se bo to ponavljalo. pol leta sem bla totalno v kurcu in potem ko sem šla spet na pregled ni bilo nič. potem sem se tudi kmalu cepila proti hpv-ju.

če boš čez pol leta še imela bris C te je najbrž kdo okužil.
Tyra
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 394
Na forumu od: 30. 1. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Tyra » 24. Apr. 2009 13:14

Mislim, da bi bilo smiselno, če bi vse prebrale tale članek: http://www.viva.si/clanek.asp?id=625

"Ali pregledi na tri leta resnično zagotavljajo enako stopnjo varnosti kot vsakoletni pregledi?

Da. Vemo, da se rak materničnega vratu razvija prek predstopenj. To pomeni, da se predrakave spremembe razvijajo v invazivni rak materničnega vratu postopno, v petih, sedmih ali celo več letih. Ker je to obdobje tako dolgo, ni potrebe, da bi bris jemali vsako leto, saj je odvzem na tri leta dovolj varen. V nekaterih državah z najdaljšo tradicijo organiziranega odkrivanja raka materničnega vratu na osnovi zelo ugodnih izidov triletnega odvzemanja brisov celo prehajajo na petletni cikel. Treba je poudariti, da bomo vsem ženskam jemali bris tako z materničnega ustja kot z materničnega kanala in tako povečali natančnost dobljenega PAP-izvida."

Prvi in drugi bris sta pa enkrat na leto.

Mene zelo moti, da punce raje po forumih sprašujejo o ginekoloških težavah, kot da bi šle k ginekologinji. Res je, da gredo nekatere težave stran kar same od sebe, ampak če peče, če se krvaviš, pa ne veš razloga, če imaš čuden izcedek, pojdi k ginekologu. Je bolje, da se zatre na začetku, kot pa potem, ko je potrebno obsežnejše zdravljenje.

Obisk pri ginekologu ni prijetno, ampak je pač kaj, kar moramo narediti ZASE!
Uporabniški avatar
°°°ČeŠnYa°°°
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 423
Na forumu od: 23. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a °°°ČeŠnYa°°° » 24. Apr. 2009 13:43

kaj pa če ti nič ne sporočijo kakšni so rezultati? sicer je blo rečeno da če bo kej ful narobe da me pokličejo, drugače pa ne..
poslal so mi samo en recept, o rezultatih pa ni nič napisano. mi je pa sestra rekla da naj povprašam takrat ko pridem ponovno.. a naj čakam do takrat?
Uporabniški avatar
SWEETprinces
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1360
Na forumu od: 30. 9. 2008
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a SWEETprinces » 24. Apr. 2009 13:47

pomojem da bi te hitr narocil ce bi blo kej nujnega.
Uporabniški avatar
small_star
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 581
Na forumu od: 30. 3. 2008
Kraj: made & heaven

Neprebrana objavaNapisal/-a small_star » 24. Apr. 2009 14:20

°°°ČeŠnYa°°° napisal/-a:kaj pa če ti nič ne sporočijo kakšni so rezultati? sicer je blo rečeno da če bo kej ful narobe da me pokličejo, drugače pa ne..
poslal so mi samo en recept, o rezultatih pa ni nič napisano. mi je pa sestra rekla da naj povprašam takrat ko pridem ponovno.. a naj čakam do takrat?

Meni je bilo tudi rečeno, da dobim pošto, če kaj ne bo vredu. Drugače je ne dobiš. Pa sem na žalost dobila pošto. Po 1/2 leta sem imela ponoven bris. Zdaj pa imam čez 1 leto spet. Očitno le ni vse čisto vredu.
NiKoLi Ne ReCi NiKoLi
Tyra
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 394
Na forumu od: 30. 1. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Tyra » 24. Apr. 2009 16:03

small_star, ni pa tudi nekaj, za kar bi te moralo ful skrbeti. Prav je, da sledi spremembam in zdravi sproti. Ogromno žensk ima takšne probleme.

Rak na materničnem vratu se v večino primerih razvija tako počasi, da je zelo čudno, da sploh še do tega pride.
Tyra
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 394
Na forumu od: 30. 1. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Tyra » 24. Apr. 2009 16:05

°°°ČeŠnYa°°°,
če bi bilo kaj hujšega oz. nujnega, bi ti to tudi poslali in ti povedali, da se moraš zglasiti tam.
Uporabniški avatar
small_star
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 581
Na forumu od: 30. 3. 2008
Kraj: made & heaven

Neprebrana objavaNapisal/-a small_star » 24. Apr. 2009 17:01

Tyra napisal/-a:small_star, ni pa tudi nekaj, za kar bi te moralo ful skrbeti. Prav je, da sledi spremembam in zdravi sproti. Ogromno žensk ima takšne probleme.


Saj me ne skrbi ful. Živim naprej kot je treba, bolj sem pozorna pri glivicah (če jih že dobim, čim prej v lekarno in do konca porabim Canesten kremo), še bolj redno izvajam intimno higieno, dnevne vložke večkrat menjam (uporabljam jih zaradi močnega belega toka), nosim bombažne spodnje hlače... Obstaja le tista pikica, ko veš, da bris ni čisto 100% ok. Drugače se pa ne obremenjujem s tem. Škoda živcev... So trenutno druge skrbi, ki mi rahlo kravžljajo živčke - nezdravstvene zadeve.
NiKoLi Ne ReCi NiKoLi
*oranžna*

Neprebrana objavaNapisal/-a *oranžna* » 25. Apr. 2009 21:07

waw tej brisi so pa res vse kar na 3 leta nardijo zastonj.
ne vem če veste da obstaja več vrst brisov in iz tega ki vam ga na 3 leta nardijo zastonj, se vidi so če je hpv.
ne pa kakršne koli druge spolne bolezni, ki se ugotavljajo z drugačnim brisom, ki ga je treba plačat.
orhideja1
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 874
Na forumu od: 29. 10. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a orhideja1 » 07. Sep. 2009 12:00

Končno sem našla to temo, ki sem vedela, da obstaja, a jo ni nikjer vrglo ven.
Joj tile problemi, jaz tudi čakam zdaj na izvid.
Uporabniški avatar
Georgia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 516
Na forumu od: 7. 8. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Georgia » 07. Sep. 2009 16:48

Jaz sem dobila pošto, v kateri piše samo kdaj so mi vzeli bris in da mi priporočajo ponoven odvzem čez eno leto. A to pol pomen da je vse v redu al kako?
MsN

Neprebrana objavaNapisal/-a MsN » 07. Sep. 2009 17:57

Georgia napisal/-a:Jaz sem dobila pošto, v kateri piše samo kdaj so mi vzeli bris in da mi priporočajo ponoven odvzem čez eno leto. A to pol pomen da je vse v redu al kako?


Pri nas je tako, da v primeru, ko bris ni pokazal posebnosti, ne dobimo pošte.

Poleg tega je pri nas bris časovno razporejen takole: prvi bris, čez eno leto (četudi je vse ok) še eden in potem (če je še vedno vse ok) bris na 3 leta.

Vrni se na Zdravje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Bing [Bot]