Moški in gospodinjska dela

Vse, kar nas zanima in še ne vemo o NJEM.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Vam partner pomaga pri hišnih opravilih?

da
28
58%
občasno
9
19%
da,če ga prosim
11
23%
Skupaj glasov : 48

Uporabniški avatar
merisima
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 662
Na forumu od: 18. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a merisima » 02. Dec. 2008 14:33

Mislim,da je ta tema ful kočljiva,vsaj kar se neke starejše generacije tiče,ki verjamejo,da je ženska za kuhinjo in vrt,moški pa da opravlja vsa ostala dela(ki pa jih tud ni tak dost).
Moj fant je vzgojen v duhu,da pomaga pri gospodinjskih opravilih in jih roko na srce,zelo dobro naredi.
Ko grem kar koli delat,ni važno,al kuham,pospravljam,čistim,likam...vedno se mi priplazi za hrbet in mi pomaga vse naredit.Če kuham,mi nareže sestavine,pomiva umazano posodo,ko pospravljam tud on posprvalja,pri čiščenju vzame tud sam cunjo pa metlo v roke,ko likam on zlaga itd.
Sam vidim,kak ostal folk gleda na to.Prav sarkastični so do tega.Med drugim tud ženske in mi govorijo,da ni pravi moški.
Sem ga pa pohvalila pred starejšo generacijo moških,ko sm bla pr babici na kolinah,ki so se norčevali iz svojih žensk.pa sm popizdla in dala mojga za vzor.Tu so se začeli ubitačni smehi.Podžgal me pa je stavek,da ma ženska vedno dosti posla.Čaki malo,kaj pa moški?Oni nimajo posla?Pa sm povedala svoje in je en stari reku,da je moj tip pizdobrivec al nekej takega.To mi ned a mira.A bi blo lepše,da ko pride domov,da sezuje nogavice,jih pusti ležat usred sobe in čaka,da se bodo same pobrale?Da si ne bi znal skuhat nč drugega kot hrenovko al pa jace speč?
Meni gredo ta starinska prepričanja ful na živce.
Pa nism dala nove teme zarad tega.Ampak zanima me,kak odnos majo fanti do vas in zakaj mislite,da je tako.Kaj drugi mislijo o tem,če je vešč v kuhinji?Al pa samo čaka,da boste ve kaj storile in kako shajate,če je tak.
Piramida krije tajnu zemlje
tajnu svemira
piramida nosi grijehe
ovog naseg vremena
piramida skrivena.
(Divlje jagode:Piramida)
Uporabniški avatar
*skokica*
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 411
Na forumu od: 1. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a *skokica* » 02. Dec. 2008 14:42

Jaz se s takimi opazkami sploh ne obremenjujem, sem pa zelo vesela, ker imam fanta, ki mu ni težko pospravljati itd. Tudi njemu je pomembna čistoča in red in mu še na kraj pameti ne pade, da bi kdorkoli namesto njega delal. Se moram res enkrat njegovi mami zahvalt, ker je res enkratno vzgojen kar se tega tiče.
fun
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1401
Na forumu od: 15. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a fun » 02. Dec. 2008 14:52

Meni se zdi najbolš, da nekak pospravlja vsak za sabo...

Če nekdo kuha, drug pospravi,če nekdo posesa, drug pobriše prah...
Prav tako ko od moškega pričakujem da bo znal priškočit na pomoč pri takih opravilih, znam tut jaz oprat avto, prebarvat vrata/klop , preštihat vrt itd...

V praksi (npr moja družina) pa vse skup zgleda mal drugače; če ati kuha, zapaca celo kuhno in potrebuje še 3 zdrven, da pomivajo za njim. itd... :? :D
fun
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1401
Na forumu od: 15. 8. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a fun » 02. Dec. 2008 14:52

Meni se zdi najbolš, da nekak pospravlja vsak za sabo...

Če nekdo kuha, drug pospravi,če nekdo posesa, drug pobriše prah...
Prav tako ko od moškega pričakujem da bo znal priškočit na pomoč pri takih opravilih, znam tut jaz oprat avto, prebarvat vrata/klop , preštihat vrt itd...

V praksi (npr moja družina) pa vse skup zgleda mal drugače; če ati kuha, zapaca celo kuhno in potrebuje še 3 zdrven, da pomivajo za njim. itd... :? :D
Gost

Neprebrana objavaNapisal/-a Gost » 02. Dec. 2008 14:52

Meni se zdijo opazke na račun moškega, ki pomaga pri gospodinjstvu, neumne in primitivne.

Mogoče so nekateri preprosto nevoščljivi, ko vidijo par, ki si zadeve enakopravno porazdeli, ne glede na razlike med spoloma, ki so na tem področju plod sociazilacije v stilu to je žensko delo in to moško.
Uporabniški avatar
small_star
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 581
Na forumu od: 30. 3. 2008
Kraj: made & heaven

Neprebrana objavaNapisal/-a small_star » 02. Dec. 2008 16:37

Tudi jaz moram svojega fanta pohvalit. Je zelo priden glede čiščenja, kuhanja ali pospravljanja. Kuhat itak zna (ima tudi dokončano gostinsko šolo) - in to zelooo dobro. Za sabo zna pospravit, res opazi, da je pospravljeno ali počiščeno. Ko sva bila na morju, je kuhal on (redko sem si izborila, da sem jaz), pospravljala sem jaz, na koncu sva počistila skupaj (sam je vzel gobico v roke in počistil štedilnik). Ne bi bilo nič narobe, če bi moj brat še malo v šolo k njemu (žal mu je čist kontra).
NiKoLi Ne ReCi NiKoLi
Uporabniški avatar
trapa
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 973
Na forumu od: 12. 8. 2005
Kraj: Koper

Neprebrana objavaNapisal/-a trapa » 02. Dec. 2008 16:42

Jaz občudujem pare, kjer sta oba pri gospodinjskih delih čisto in povsem enakopravna in se to obema zdi čisto naravno.

Mojemu gospodijnstvo ne diši. Tako imava tihi dogovor, da jaz pomijem posodo, on naseka drobiž (drva za zakurit). Jaz pomijem in posesam po tleh, on omete dimnik. On pomije posodo, jaz pospravim špecerijo. Jaz pobrišem prah, on sedi in bere. Jaz gledam TV, on spuca jašek od banje.

Mislim, da sva - ko potegnem črto - na splošno enakopravna, je pa res, da je gospodinjstvo pretežno moja domena.
Imaš, da me vikaš!
Uporabniški avatar
red_rose
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2239
Na forumu od: 12. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a red_rose » 02. Dec. 2008 18:15

ja pri nama je pa takole...ziviva skupi in si pac morma to nekak organizirat..in glede na to da on veliko dela (redna sluzba in izredni faks) jaz pa sem na mojem bolonjskem programu bolj malo na faksu (okrog 4-5 ur na dan :D ) vecino stvari postorim jaz, on pa financno veliko vec prispeva za naju oba kot jaz, tako da sva nekako oba zadovoljna...ko bom mela svojo sluzbo bo seveda to drugace...
trenutno pa jaz pomivam posodo, dajem cote prat in susit in vse tako da dobi v omaro zlozene :D pospravljam sobo, pomijem kopalnico...on se tu pa tam ko ma cas loti posesat in pomit celo stanovanje, vcasih ko se nabere gora posode (ce jaz nimam casa nekaj dni al pa se mi pac ne da na vsake dva tedna :D ) potem on pomije....ce jaz kuham, vcasih on pospravi...pa generalno pospravi sobo na vsake kvatre :P (ampak ko se loti je to celodnevno ciscenje) imava tut pasjega mladicka - za njim pa morm priznat skor on vec cisti kot jaz (lula in kaka vcasih notri) pa tut ven ga pelje ko se men ne da....drugace pa je res vecina gospodinjskih del na meni, ki pa jih z veseljem opravljam, itak, cas mam, rada ga mam in rada to nardim za OBA, on mi pa bogato povrne :P
drugace pa seveda zna za sabo pospravljat in te osnove...najboljse mi je pa da se mi res za usako malenkost ki jo postorim, zahvali, in se res vidi da mi je hvalezen, tako da to z veseljem pocnem. :razz:
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 02. Dec. 2008 19:11

merisima, meni je že anketa sama po sebi dvignila pritisk. Mogoče se tega niti ne zavedaš, ampak že samo s tem, da moško delo smatraš za pomoč ženski, si delaš medvedjo uslugo.

Sicer je pa tole eden od glavnih razlogov, da se (ko bom velika) definitivno selim od doma, ker hočem enkrat za vselej pretrgat naše družinske vzorce, kjer se mož vsede za mizo in počaka na večerjo kot lord.
Zadnjič me je skoraj kap, ko sem izvedela, da fotr še kofeta ne zna skuhat, kako se kopalnico pomoje, se pa itak ni še nikoli vprašal.


Enivej, meni je popolnoma samoumevno, da bo tip kuhal, posodo pomival, sesal, likal, pucal kopalnico,... Seveda ne samo on, obadva :) Ampak samo enkrat naj pribije, da je s tem, ko se posodo v stroj zložil, meni pomagal, pa bo nekaj pokasiral v glavo (po možnosti kakšen umazan pisker, ga vsaj pomivat ne bo treba).
Uporabniški avatar
red_rose
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2239
Na forumu od: 12. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a red_rose » 02. Dec. 2008 19:16

jullia_ napisal/-a:Ampak samo enkrat naj pribije, da je s tem, ko se posodo v stroj zložil, meni pomagal, pa bo nekaj pokasiral v glavo (po možnosti kakšen umazan pisker, ga vsaj pomivat ne bo treba).


to se pa popolnoma strinjam..pri nama ceprav zaenkrat vecino js delam (zarad zgori omenjenih razlogov :P) on vseeno vse to smatra kot pomoc NJEMU! vedno mi rece: hvala da mi pomagas! (ker pac js ocitno vec nardim) in to se mi zdi ful lepo...torej misljeno je da bi mogu vsak pol nardit, ker pa js nardim se del njegove polovice, mu js pomagam :D
Uporabniški avatar
renatka_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1591
Na forumu od: 30. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a renatka_ » 02. Dec. 2008 19:16

Moj je bolj navdušen za kuho, jst pa za pospravljanje in čiščenje. Se prav sprostim ob čiščenju kopalnice npr. :D


Ne diši mi pa pospravljanje posode iz pomivalnega stroja, na to je pa on bolj navajen. Sem vesela, da se znava zmenit glede teh stvari.

Drugače mam pa tut jst cilj postat odlična kuharca, nekoč. :wink:
Prikazala se mi je Marija-nije baš neka pićka.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 02. Dec. 2008 19:19

renatka_ napisal/-a:Moj je bolj navdušen za kuho, jst pa za pospravljanje in čiščenje. Se prav sprostim ob čiščenju kopalnice npr. :D


Tole je še najbolj fajn kombinacija, da se ne kregata :) Če bi oba hotela sesat in nihče pomivat, bi bila pa težava.
Uporabniški avatar
merisima
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 662
Na forumu od: 18. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a merisima » 02. Dec. 2008 19:27

jullia_ napisal/-a:merisima, meni je že anketa sama po sebi dvignila pritisk. Mogoče se tega niti ne zavedaš, ampak že samo s tem, da moško delo smatraš za pomoč ženski, si delaš medvedjo uslugo.

Sicer je pa tole eden od glavnih razlogov, da se (ko bom velika) definitivno selim od doma, ker hočem enkrat za vselej pretrgat naše družinske vzorce, kjer se mož vsede za mizo in počaka na večerjo kot lord.
Zadnjič me je skoraj kap, ko sem izvedela, da fotr še kofeta ne zna skuhat, kako se kopalnico pomoje, se pa itak ni še nikoli vprašal.


Enivej, meni je popolnoma samoumevno, da bo tip kuhal, posodo pomival, sesal, likal, pucal kopalnico,... Seveda ne samo on, obadva :) Ampak samo enkrat naj pribije, da je s tem, ko se posodo v stroj zložil, meni pomagal, pa bo nekaj pokasiral v glavo (po možnosti kakšen umazan pisker, ga vsaj pomivat ne bo treba).

Eto,mene tud jezi,da si tipi ne znajo kave sami skuhat.
Pa tud,da bi meni moj kaj očital,da mi pomaga bi tud on kaj v glavo dobu.Meni grejo na k***c tradicionalna merila in ker večina folka govri,da ma ženska vedno posla dost(npr tud tašča).ni res.delo si je treba razdelit.zdaj bomo ženske šle na šiht,pol pa še doma delat kot živina.Ta tradicionalna merila pa so spremenila žensko v sužnjo,ker itak večina misli,da MORAJO vse naredit.ja tip pa naj sedi za mizo in bere cajtng,je na netu al pa bulji v TV izležan na kavču al kaj?
Ko se mi pridruži pri delu pa tud če ne nardi prav(tak kot sm si zamisnla)mu nč ne kritiziram.vesela sem,da ne rabim vsega sama.Naj proba,kaj.
Pa ko skup kuhava nam res ratajo specialitete :cool: ,kajti improviziramo.vsak ma idejo in ko se združi ga ni bolšega,sam klinc,ko se več pol ne moremo spomnt kak smo natančno nardili.
Piramida krije tajnu zemlje
tajnu svemira
piramida nosi grijehe
ovog naseg vremena
piramida skrivena.
(Divlje jagode:Piramida)
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 02. Dec. 2008 20:02

Moj brez problema in prigovarjanja na lastno pobudo pomije posodo, pospravi posteljo, obesi in zloži suho perilo, tud likal bi, ampak tist že jst res minimalno,
kuhanje je pa itak bolj njegova kot moja domena, oz. v vsakem primeru sodeluje pri pripravi obroka, pa naj bo pri pripravi in čiščenju sestavin ali pa pri sami kuhi.
Moj fant je popolno nasprotje :) mojega očeta, ki mu je potrebno v gospodinjstvu vse k riti prinest in nikol ne pomije tud lončka za sabo niti ne pospravi mize. Men se sicer ob tem dviga pritisk :evil: , ampak se držim nazaj in si prigovarjam, da je to njegov in mamin problem in ne moj.

aja, glasovala pa nisem, ker se tudi meni zdi zgrešeno mišljenje, da moški samo "pomaga"...pa kaj še, delo si je potrebno delit, ne pa smatrat, da je večina na plečih ženske, tip pa samo pomaga :roll:
Uporabniški avatar
merisima
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 662
Na forumu od: 18. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a merisima » 02. Dec. 2008 20:08

Mimi_M napisal/-a:
aja, glasovala pa nisem, ker se tudi meni zdi zgrešeno mišljenje, da moški samo "pomaga"...pa kaj še, delo si je potrebno delit, ne pa smatrat, da je večina na plečih ženske, tip pa samo pomaga :roll:

no sm malo narobe naslov napisala...pač delava skup :razz: ma sam važno,da se ve o čem se gre.
Piramida krije tajnu zemlje
tajnu svemira
piramida nosi grijehe
ovog naseg vremena
piramida skrivena.
(Divlje jagode:Piramida)

Vrni se na O moških

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron