Ugodnosti zavoda za zasposlovanje

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Josee Phine
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 67
Na forumu od: 22. 5. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Josee Phine » 05. Avg. 2013 21:41

Pozdravljeni

Vpisana sem kot dijakinja maturitetnega tečaja (sem pač plačala tistih 100EUR za status), sicer delam preko študenta, ampak bi se rada prijavila na zavod zaradi podpore. delala bi naprej in sicer na tujo napotnico. zanima me kak imate kaj izkušnje glede zavoda pa kaj ti to sploh prinese.
recimo katere dokumente rabiš, kaj je najbolj pametno narediti.

vsak nasvet bo dobrodošel :)
Take me as i am, or watch me as i go.
kokica87
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 255
Na forumu od: 18. 7. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a kokica87 » 06. Avg. 2013 8:29

Ne vem sicer kako imaš to zamišljeno, ampak na Zavodu moraš izpolnjevati določene pogoje, da dobivaš podporo (najmanj 6 mesecev zavarovanja - torej delovne dobe, plačani prispevki, itd...). Poleg tega boš potem morala sama kriti obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje, nič več študentskih bonov, subvencionirah vozovnic, itd... Pa tudi če izpolnuješ pogoje za denarno podporo, je tu tudi to, da je podpora omejena glede na čas zavarovanja v preteklosti (npr. 3 mesece če si bila prej od 9 mesecev do 5 let zaposlena). Drugače vse informacije kako se prijaviti, kakšni so pogoji, itd.. najdeš na www.ess.gov.si

Študentski status je v primerjavi s tem še vedno bolj ugoden, zato dobro premisli preden se boš odločila za prijavo na zavodu.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2447
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 06. Avg. 2013 10:15

Kot je že zgoraj napisano. Nadomestila za brezposelnost ne dobi kr vsak, ki je na Zavodu. Kar bi ti mogoče lahko dobila, je socialna podpora, kar pa ima čez CSD.
Ampak ker si, sklepam, mlajša od 26 in imaš status, boš to bolj težko dobila, ker so te do 26. leta po zakonu dolžni preživljati starši, če se šolaš (kar uradno ti se). Ampak če ti uspe dokazat, da te ne, potem kar poskusi (vprašaj na CSD, a ne pričakuj uporabnih odgovorov ali kakršnekoli podpore od njih. Na denarnih prejemkih ponavadi sami cukri od socialnih delavk delajo... :) ).
Torej, za socialno se moraš pa prijaviti na Zavod. Vendar ne kot iskalec zaposlitve, ker to ne gre skupaj s statusom študenta, kar ti bodo na Zavodu tudi povedali. Kar moraš v tem primeru storiti je, da se prijaviš le v evidenco brezposelnih. Greš k svetovalcu, malo poklepetaš in se naslednjič oglasiš v roku 6 mesecev. Službe ti ni treba iskati, lahko pa seveda, če želiš, ali hodiš na seminarje itd :)
S potrdilom, da si vpisana v evidenco in drugimi dokazili ter obrazcem za socialno greš na svoj CSD in to je to. Samo glede na to, da si delala preko napotnice, lahko da si presegla tisti minimalni dohodek, tako da vprašanje, če bi sploh dobila.
Ti raje več delaj pa šolo naredi čimprej pa se ti ne bo treba s tem ukvarjat
:D
Josee Phine
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 67
Na forumu od: 22. 5. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Josee Phine » 06. Avg. 2013 20:06

_patchouli_ napisal/-a:Kot je že zgoraj napisano. Nadomestila za brezposelnost ne dobi kr vsak, ki je na Zavodu. Kar bi ti mogoče lahko dobila, je socialna podpora, kar pa ima čez CSD.
Ampak ker si, sklepam, mlajša od 26 in imaš status, boš to bolj težko dobila, ker so te do 26. leta po zakonu dolžni preživljati starši, če se šolaš (kar uradno ti se). Ampak če ti uspe dokazat, da te ne, potem kar poskusi (vprašaj na CSD, a ne pričakuj uporabnih odgovorov ali kakršnekoli podpore od njih. Na denarnih prejemkih ponavadi sami cukri od socialnih delavk delajo... :) ).
Torej, za socialno se moraš pa prijaviti na Zavod. Vendar ne kot iskalec zaposlitve, ker to ne gre skupaj s statusom študenta, kar ti bodo na Zavodu tudi povedali. Kar moraš v tem primeru storiti je, da se prijaviš le v evidenco brezposelnih. Greš k svetovalcu, malo poklepetaš in se naslednjič oglasiš v roku 6 mesecev. Službe ti ni treba iskati, lahko pa seveda, če želiš, ali hodiš na seminarje itd :)
S potrdilom, da si vpisana v evidenco in drugimi dokazili ter obrazcem za socialno greš na svoj CSD in to je to. Samo glede na to, da si delala preko napotnice, lahko da si presegla tisti minimalni dohodek, tako da vprašanje, če bi sploh dobila.
Ti raje več delaj pa šolo naredi čimprej pa se ti ne bo treba s tem ukvarjat
:D


super odgovor, hvala :)
meni bo poteko status z oktobrom, pa si ga ne nameravam več podaljševati. pa če bi se prijavila kao kot iskalka zaposlitve (ko bom brez statusa) tudi misliš da nebi nič dobila?
Take me as i am, or watch me as i go.
Uporabniški avatar
kikyca
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2628
Na forumu od: 17. 9. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a kikyca » 06. Avg. 2013 20:15

^^pri CSD mogoče ampak odvisno koliko prihodkov si mela v prejšnjem mislim, da celem letu in če živiš pri stariš itd. Pa mislim, da je celo pogoj da si nekaj mesecev (pol leta?) prijavljen na zavodu za zaposlovanje tak da takoj oktobra verjetno itak denarja ne bi dobila. Sama sem nekaj časa prejemela od csd-ja pol pa sem prekinila in ti lahko povem, da ko sem prvič zaprosila da nvm, če sem dobila sto eur na mesec pa pred tem (tisto leto) nisem kaj dosti delala preko študenta ampak se je vseeno poznalo pa če živiš pri starših se ti avtomatsko odšteje, če se spomnim 60 eur. Zakon se je sicer nekaj mal spremenil vmes ampak mislim, da ni kaj dosti razlike. Tak da tisto kar bi dobila ti za cel mesec verjetno ne bi zadostovalo pač nevem koliko porabiš denarja mesečno (plus to, da čisto prvič dobiš denar samo za 3 mesce in moraš pol ponovno zaprosit za pomoč in še enkrat oddat vlogo). Službo pa veš, da je zelo težko dobit.. Zlo dobro se pozanimaj pa potem pač probaš.
Yada, yada, yada...
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 06. Avg. 2013 22:06

So že predhodnice lepo povedale kak je na stvari, dodala bi sam še to, da če delaš na tujo napotnico si tega denarja nikakor ne nakazuj na svoj TRR. Ker oni pogledajo vse in tud če si ti nakažeš in presežeš cenzus, ne dobiš denarne pomoči. Obesijo se lahko tudi na ostali del lastnine, če imaš npr. nase pisan avto ali kaj podobnega.

Vem pa da je v času, ko smo mi končevali faks in smo se vpisovali na zavod, precej mojih kolegov šlo prijavit lastno gospodinjstvo in so potem prejemali denarno pomoč višjo kot bi sicer (primer kot je opisala kikyca), ampak tu me ne za besedo zdaj držat, ker mislim da so se zadeve zdaj vmes rahlo poostrile. Takrat (skoraj dve leti nazaj) je pa to vsem kamot uspevalo, ne glede na to da kolikor vem, moraš za to izpolnjevati neke pogoje (npr. če živiš pri starših, da imaš lasten vhod....).

All in all od zavoda nimaš nič, razen tega da težijo IMHO. Če imaš namen tudi potem delat na napotnico, zavoda ne nucaš. Kvečjemu imaš sitnosti, ker se moraš tam javljat (to je odvisno od vsakega urada posebej, vsak ima nek svoj sistem, mi smo npr. mogli hodit na neka skupinska predavanja). Edino kar je, če boš iskala redno zaposlitev pa si prijavljena na zavodu, lahko dobiš povrnjene potne stroške za razgovore. Pa seveda, kot že omenjeno, če želiš pridobit denarno socialno pomoč, pač moraš bit prijavljena na zavodu.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2447
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 07. Avg. 2013 12:54

Edino ena pripombica: če niso tega od oktobra spreminjali, socialno dobiš takoj, ko se prijaviš na Zavod in CSD-ju posreduješ vse papirje, ni treba bit določen čas prijavljen. Če pa te vržejo z Zavoda, ker nisi resen, zgubiš pa tudi socialno še isti mesec :)
Uporabniški avatar
kikyca
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2628
Na forumu od: 17. 9. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a kikyca » 07. Avg. 2013 15:12

^^aja ok. Jaz sem mela to nekje 2 leti nazaj pa se mi zdi, da mi je takrat rekla da moram bit pol leta prijavljena (mogoče me pa spomin daje, nisem ziher da mam prav).

Aja drugače sem pa imela še eno foro s tem ko se je zakon spremenil (mislim, da sem enkrat v eni temi že pisala o tem). Meni so avtomatsko s spremembo zakona sami poslali domov da se mi za 2 meseca podaljša prejemanje soc. pomoči. Sem mislila ok ampak sem pol dobila kar celoti znesek - 260 eur je bilo takrat največ možno dobit. No, v odločbi mi je pa pisalo kar naenkrat, da imam svoje gospodinjstvo. Sem šla na socialno, ker mi ni blo jasno zakaj če sem že od začetka prijavila da pri starših še živim in so mi zaradi tega prejšnje mesece odšteli 60 eur zaradi tega (mal me je zaskrbelo, da je kaka pomota in bom morala vračat). No mi pa gospa niti sama ni znala povedat, je rekla da nič ni to da me je očitno računalnik tako zaznal in naj se ne sekiram. Zdaj pa nvm al je v tem zakonu kaj takega al po katerem čudežu sem kar naenkrat imela svoje gospodinjstvo. Sem sicer pol itak prekinila, ker sem začela delat.
Yada, yada, yada...
Uporabniški avatar
punkie_
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1198
Na forumu od: 17. 4. 2006
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a punkie_ » 09. Avg. 2013 14:21

ne bo odveč tudi opozorilo, da je prejemnik socialne pomoči dolžan vrniti celotni prejeti znesek pomoči, v kolikor kdaj v prihodnosti postane lastnik nepremičnine, sicer se mu jo lahko zarubi.

drugače imaš preko zavoda tudi cenejše karte za avtobus, oproščen si plačila članarin v knjižnicah, cenejše vstopnice za kakšne prireditve, ipd. lahko seprijaviš tudi na usposabljanje za delo, s tem da ti zavod krije plačilo za delo v izbrani ustanovi za 3 mesece, lahko imaš prednost pri iskanju zaposlitve kot brezposelna oseba, tud kle lah zavod krije za 15 mesecev stroškov tvojega dela. vglavnem, nekaj je, se trudijo, so pa seveda omejeni s finančnimi sredstvi.
Vessy
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 170
Na forumu od: 17. 6. 2007
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Vessy » 09. Sep. 2013 15:49

jaz bi rabla par nasvetov, oz. mnenj. in sicer mi konec meseca poteče status, zato se grem pol prijavit na zavod in z vso vnemo iskat službo.

je pa stvar taka, da sem lastnica nepremičnine (polovica hiše in tud nekaj parcel) in niti ne vem, če bi dobila socialno pomoč, ampak v kolker bi jo dobla, a bi se mi sploh splačalo? glede na to, da bi se mi pol lahko vpisali na nepremičnino oz. bi kasneje to mogla vračat.
Uporabniški avatar
Picatinny
Picatinny 1. stopnje
Prispevkov: 452
Na forumu od: 19. 8. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Picatinny » 09. Sep. 2013 17:27

bi jo dobila, ampak...

''Vlagatelj za denarno socialno pomoč, ki je lastnik nepremičnine in je v zadnjih 18 mesecih več kot dvanajstkrat prejel denarno socialno pomoč, je (pod pogoji, ki se nanašajo na velikost in vrednost njegove nepremičnine) upravičen do denarne socialne pomoči le, če dovoli vpis prepovedi odtujitve (prodaje, prepisa,…) in obremenitve svoje nepremičnine v zemljiški knjigi v korist Republike Slovenije, ki zagotavlja sredstva.''

Vir:http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/denarnePomoci.asp

pa tudi vse ostalo imaš na tej povezvi zelo lepo razloženo

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov

cron