Kaj študirat?

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
lolika11
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 287
Na forumu od: 16. 7. 2008
Kraj: In his room

Neprebrana objavaNapisal/-a lolika11 » 15. Feb. 2009 8:51

Tkole je... imam še slab mesec, da se odločim kam naprej, pa sem z dneva v dan bolj zmedena. Nimam posebnih želj kaj bi rada postala, zato je vse še težje. Najbolj me vleče na EF (to gre pomojem študirat vsak, ki ne ve kaj bi), vendar me je strah zaradi matematike, ki mi že v gimnaziji predstavlja dosti problemov. Kaj sploh iti študirat, na kiro smer, če ti ni čisto nič res blizu? Po eni strani bi bolj rada, da je več "piflanja" (samo ne kakšno pravo) kot pa stvari kot so mat, fiz...

Hvala za odgovore, prosila bi tudi, da napišete kakšen tak fax, ki je bolj u easy, ker poleg EF nimam v mislih čist nič :)
♥ Ljubezen je kot šah; vedno te zbije kak konj, medtem ko osvajaš kralja
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 15. Feb. 2009 9:18

FDV?
Kakšna na izi smer na filofaksu - npr. sociologija, sociologija kulture... sam mislim, da sta to dvopredmetna študija, tko da bi morala neki še zraven vzet...

Če bi jaz danes lahko ponovno izbirala, bi šla eno smer na FDV, za samo službo kasneje itak ni tok pomebno, kater faks imaš narejen (seveda so izjeme, ampak na tem področju, kjer jaz delam in bi si tudi drugače želela delat, si lahko karkoli, če le delodajalca prepričaš, da te vzame v službo, tu pa sama formalna izobrazba nima velike vloge....

Lahko se pa tudi nikamor ne vpišeš.
Uporabniški avatar
PennyBell
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 46
Na forumu od: 8. 8. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a PennyBell » 15. Feb. 2009 9:34

Hm, če se ne moraš odločit ti svetujem naslednje.

Najprej napiši seznam fakultet, na katere se sploh lahko vpišeš (tvoja matura, 5 predmet..).
Potem lahko določene fakultete, ki te ne zanimajo, takoj črtaš. In počasi dobiš nekakšen osnutek oz. ožji izbor.

Lahko pa se oglasiš na zavodu za zaposlovanje, kjer lahko s posebnimi testi ugotoviš, katero je tvoje področje.
Uporabniški avatar
lolika11
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 287
Na forumu od: 16. 7. 2008
Kraj: In his room

Neprebrana objavaNapisal/-a lolika11 » 15. Feb. 2009 9:37

Mimi_M napisal/-a:FDV?
Kakšna na izi smer na filofaksu - npr. sociologija, sociologija kulture... sam mislim, da sta to dvopredmetna študija, tko da bi morala neki še zraven vzet...

Če bi jaz danes lahko ponovno izbirala, bi šla eno smer na FDV, za samo službo kasneje itak ni tok pomebno, kater faks imaš narejen (seveda so izjeme, ampak na tem področju, kjer jaz delam in bi si tudi drugače želela delat, si lahko karkoli, če le delodajalca prepričaš, da te vzame v službo, tu pa sama formalna izobrazba nima velike vloge....

Lahko se pa tudi nikamor ne vpišeš.


Kiro smer na FDV-ju pa? Pa kje se pol lohk dobi služba oz. kaj sploh delaš? Drugače imam splošno maturo.
♥ Ljubezen je kot šah; vedno te zbije kak konj, medtem ko osvajaš kralja
Uporabniški avatar
Mimi_M
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2552
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi_M » 15. Feb. 2009 9:43

No, jst sm pač vzela drugačno izhodišče, ne tolk to, kje se lahko potem zaposliš, ker vidim pri sebi in kar nekaj sošolkah iz SŠ in faksa, da je služba, ki jo imamo, čisto nekaj drugega kot pa področje, kjer smo se šolali. Pa ne zato, ker ne bi bilo nobene druge možnosti in je to pač izhod v sili, ampak ker mogoče na koncu faksa šele spoznaš, da to ni to, kar bi delal in poskušaš potem najti službo kje drugje.
Zato pač jaz osebno menim, da je mogoče v situaciji, ko te nič konkretnone zanima v taki meri, da bi se lahko odločil, najbolje delat faks, ki je kolikor toliko "na izi"... Zdej, kaj to je, je spet odvisno od posameznika; ampak jaz bi šla na FDV :P o smeri pa nisem še razmišljala, mogoče kaka sociologija, komunikologija...
Uporabniški avatar
positive vibration
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2157
Na forumu od: 19. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a positive vibration » 15. Feb. 2009 10:24

Jaz tudi nisem vedla, kam bi se vpisala, ko sem bla v taki situaciji, kot si zdaj ti!
V bistvu sem si full želela na arhitekturo al pa medicino, ampak sem vedla, da na nobeno od teh dveh fakultet ne bi bla sprejeta. Od ostalega mi je blo pa vse tak pač...ne glih nevem kaj...
In pol sm šla po sistemu izločanja: vse tisto, kar me absolutno ni zanimalo, sem prečrtala. In ostala sta mi 2 faxa, o katerih nisem niti približno nikoli razmišljala: pravo in veterina. Pa sm se pač te odločla za pravo in zdaj mi je fajn :D
There once was a note
pure and easy
Playing so free,
like a breath rippling by...
Uporabniški avatar
lolika11
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 287
Na forumu od: 16. 7. 2008
Kraj: In his room

Neprebrana objavaNapisal/-a lolika11 » 15. Feb. 2009 10:37

positive vibration napisal/-a:Jaz tudi nisem vedla, kam bi se vpisala, ko sem bla v taki situaciji, kot si zdaj ti!
V bistvu sem si full želela na arhitekturo al pa medicino, ampak sem vedla, da na nobeno od teh dveh fakultet ne bi bla sprejeta. Od ostalega mi je blo pa vse tak pač...ne glih nevem kaj...
In pol sm šla po sistemu izločanja: vse tisto, kar me absolutno ni zanimalo, sem prečrtala. In ostala sta mi 2 faxa, o katerih nisem niti približno nikoli razmišljala: pravo in veterina. Pa sm se pač te odločla za pravo in zdaj mi je fajn :D


Pravo je fajn, ker je zlo mal točk potrebnih, samo pol preveč učenja (vsaj kokr slišim) :D Kolk se pa kj učiš?
♥ Ljubezen je kot šah; vedno te zbije kak konj, medtem ko osvajaš kralja
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 15. Feb. 2009 10:47

Kak hočejo nekateri jit po najmanjši liniji odpora. Na vsakem faksu se boš morala učit precej več kot v srednji šoli.
Zakaj bi izbrala lahek faks, če potem ne bo službe (vsaj na večini)?

A bi bila učiteljica v osnovni? Potem pedagoška. A te zanimajo jeziki? Potem filo faks (čeprov teh dveh fakultet ne štejem med najlažje)

Kam si pa šla kej na informativne?
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
Uporabniški avatar
lolika11
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 287
Na forumu od: 16. 7. 2008
Kraj: In his room

Neprebrana objavaNapisal/-a lolika11 » 15. Feb. 2009 14:17

*mala* napisal/-a:Kak hočejo nekateri jit po najmanjši liniji odpora. Na vsakem faksu se boš morala učit precej več kot v srednji šoli.
Zakaj bi izbrala lahek faks, če potem ne bo službe (vsaj na večini)?

A bi bila učiteljica v osnovni? Potem pedagoška. A te zanimajo jeziki? Potem filo faks (čeprov teh dveh fakultet ne štejem med najlažje)

Kam si pa šla kej na informativne?


Na ekonomijo sem samo šla. Drugo mi ni zneslo. Pa itak tam nič ne zveš, samo hvalijo se bla bla :d
♥ Ljubezen je kot šah; vedno te zbije kak konj, medtem ko osvajaš kralja
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 15. Feb. 2009 14:59

Ja, na FDV naj gre, ker je to najbolj 'u izi' faks, ki se ga naredi samo zato, da pač maš neko diplomo. :roll:

Jaz ti svetujem da se najprej sploh pozanimaš o vseh fakultetah in smereh, pogledaš predmetnike, premisliš kaj bi rada bila po študiju, kaj te veseli ... eno tako ful veliko sliko je treba zajeti. Na koncu je pa odločitev itak na tebi. Samo da izbereš faks iz pravih razlogov in ne zato, ker si nekje od nekoga slišala ker je ta od nekoga drugega slišal da je tisti faks totalno enostaven.
Uporabniški avatar
Jochie
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7076
Na forumu od: 17. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Jochie » 15. Feb. 2009 15:16

jaz ti pa svetujem, da si vzameš čas zase in da sploh ugotoviš, kaj bi rada počela v življenju, kakšen poklic bi rada opravljala.

na podlagi tega se boš odločila, kateri faks boš delala...

namreč še tako simple faksa ne boš naredila, če te zadeva ne bo zanimala...je pa tudi res, da noben faks ni simple, na vseh je potrebno delat...
Uporabniški avatar
classy
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 713
Na forumu od: 12. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a classy » 15. Feb. 2009 16:19

Bom kr tuki vprašala:



Sem brucka na fggju. Na nek način me matra, da bi se prepisala, ne vem, neka dva jezika, npr nemščina francoščina, španščina angleščina, kej tazga.
Ampak pol bi mogla izboljšat znanje, zato sm si najdla neki v Nemčiji ob francoski meji. Ampak morm pridt tja 1.3. To bo pa šele dva tedna drugega semestra. Sej ta faks je res kul, me zanima, sam če že zdej nimam lih velik stvari narjenih, jih verjetn tud pol ne bom (je pa res, da sm mal zabluzila in se čist prepozn začela učit). Pa še verjetn ni dost da si gradbenik, morš bit dobr gradbenik. Kar je tud vprašljivo. Sam se mi pa res zdi fensi, da znaš bajto postavt, da veš tok enih stvari, pač neki tazga, kar ni za usazga :D
Pa tud plače pa možnosti za službo so verjetno večje v gradbeništvu, in ja, tud na to gledam. Čeprov vrjetn tud z jeziki kej dobiš. Mislm, ne vem, če se mi da tok časa jebat, da pol niti dober gradbenik ne bom. In se morm zdej še kr na hitr odločt in res ne veeeemmmm. Kšn predlog? Pa še zdi se mi, da enmu prfoksu nisem najljubša, kar pomen da je skor nemogoče narest :D
Sam hkrati bi pa tud probala končat, mogoče mi pa rata. Joj res ne vem.
Oboje me ful zanima, mogoče gradbeništvo še bol (ker jezika se tud sam lahko naučiš, ja, vem da je razlika), sam jeziki so mi pa tud kul. Je pa dejstvo, da mi jeziki bol ležijo kot matematika. Sam js itak vedno hočem tist kar mi ne leži tok, da mi bo pa še zaležal. Jeziki mi grejo, ajde pejmo na fgg da se še kej druzga naučim.
Res ne vem čist kaj naj. Nebi pa zdej tle vztrajala do konca, pol pa itak nebi nardila. Kšn predlog?
Pa še vsak letnik je težji in ... to ni dobr. Je pa res, da sem si zdej čist preveč naizi vzela, učila sem se par dni pred izpitom. In ker sem tok smotana, zdej niti vem ne, a mi ne gre ker se nisem učila, al mi tud z učenjem nebi šlo. Pač navajena sem da sem vedno neki zbluzila in skor brez učenje mela solidne/dobre rezultate. Tle pa se ni izšlo :D
Pa tud način življenja, dela. Verjetno je gradbeništvo precej bolj stresno, ker si ne morš lih privoščit napak, pr jeziku je pa precej vseen, če eno besedo narobe napišeš al pa stavk okol obrneš, mislm noben ne nastrada zarad tega. In te verjetno zna pol to precej psihirat, če si vse prov naredu. Z jeziki se mi pa zdi, da karkol delaš, maš nekak bol umirjen način življenja.
Sam gradbeništvo je res kul. Joooojojojojoj.
Pa tuki je res kul ker rpedavanja niso čez cel dan in lahko še kej delaš, na FFju bol težko. Pa pol zgubim možnost rpepisa in če mit am ne bo všeč....ojoj.
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 15. Feb. 2009 16:46

Hm, ne vem kaj je najboljše zate, to le ti veš. Ampak priporočam ti gradbeništvo, mislim da je veliko bolj obetavno. Pa še veseli te. Sam učit se je ful treba. Ni še vsega konc, tud če nimaš še nič narejeno. Samo z učenjem par dni prej ne bo šlo. Mislm, da ti lahko rata, če se zavzameš.

Pa obupuješ nad gradbeno, samo zato, ker nimaš kej dost narejenga? Al te dejansko ne veseli? Se ti je z muko učit, poslušat predavanja? Lenoba je zajebana, vem iz lastnih izkušenj :D

Kak pa zgleda to v tujini? Za kolk časa? (mogoče sem spregledala).
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.
Uporabniški avatar
classy
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 713
Na forumu od: 12. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a classy » 15. Feb. 2009 16:56

Ma ne, ful mi je zanimivo. Ampak sej jeziki so mi tud, ubistvu sem od vedno vedla, al gradbeništvo al pa jeziki (po tem ko sem odpikala da bom astronavt :D). Pa tud predavanja so zanimiva pa vse, ja, zanima me. Sam sej to, ne vem, če je samo lenoba posredi, al pač nism sposobna narest.


To v Nemčiji bi bla do oktobra, z mal več kot enim mesecom frej umes, ker grem na Madagaskar (occasion de parler français :D). Ma nisem čist vedla kaj bi delala, pa sem vzela najbol 'zihr in naizi' varianto, aupair. Sem najdla eno fajn familijo, ki gre vsak vikend na izletke po Franciji, pa kul mi delujejo.
Uporabniški avatar
*mala*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 8839
Na forumu od: 3. 8. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a *mala* » 15. Feb. 2009 17:12

Čeprov tole v Nemčiji se tud fajn sliši.

Zakaj pa nebi bla sposobna narest? Sam bi se blo treba res precej več učit, ker gradbena je težka, to ni dvoma.

Jaz sem se pred vpisom odločala med mojim totalno naravoslovnim faksom in angleščino+ geografijo na filozofski. Pa sem izbrala faks z boljšimi možnostmi zaposlitve. Pa mi ni žal, čeprov se matram.

Na koncu je odločitev še vedno tvoja.
But the most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the you you love, well, that's just fabulous.

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google [Bot]