Študij: Bibliotekarstvo in informatika (FF)

Od šolanja do uresničitve karierne poti.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
linkica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 595
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a linkica » 21. Jan. 2008 16:30

lep pozdrav!

rada bi stopila v stik s kom, ki obiskuje tale oddelek na FF. zelim si izvedeti cimvec informacij o studiju, ce bi sla to studirati. kaksna so predavanja, vaje, urnik, sluzba itd. hvala. :o
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 21. Jan. 2008 16:55

Jaz študiram bibliotekarstvo in sem 4. letnik. Zadnji dve leti pa se je program spremenil in je bolonjski, tako da ti o samih predavanjih ne morem ravno kej uporabnega povedat.

Na splošno pa lahko rečem, da študij ni ne vem kako težak. So stvari, ki se jih moraš fajn naučit, so pa tudi stvari, kjer je dan učenja dovolj. Odvisno. Urnike in podobno si pa lahko pogledaš na spletni strani.

Kar se službe tiče pa ne vem (še) ravno, ampak mislim, da se jo kar dobi. Mal moraš bit pozoren na to kje kaj rabijo pa je. Raznolikost dela je precej odvisno od tega kje delaš (šolska, splošna knjižnica, informacijski center...), je pa res, da je povsod cel kup opravil in delo (vsaj kolikor sem videla na praksi) ni monotono.

Če te še kaj zanima pa le vprašaj!
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Uporabniški avatar
linkica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 595
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a linkica » 21. Jan. 2008 17:00

jaz ce se bom odlocila za tole solo, grem delati v spomladanskem roku 5 predmet (ker imam POM narejeno, ne splosno) psihologijo. saj to je vredu, kajne?

drugace pa me zanima, ce se da med studijem delati. aja meni se sploh ne gre za to, da je studij lahek... raje imam stvari, ki so s trudom pridobljene in so toliko bolj cenjene.

zakaj si se odlocila za doticni studij? kaj te je vleklo? kje se vidis delati? :razz:
Uporabniški avatar
amital
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 558
Na forumu od: 15. 9. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a amital » 21. Jan. 2008 17:49

če vzameš prihologijo na maturi je to odlično. ti ne bo delal ta predmet takih težav, kot jih dela nam trenutno..
vse se zgodi z razlogom, tako kot se tudi vse vrača in vse plača
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 21. Jan. 2008 18:10

Sem šla preverit v Razpisu in za vpis v študijskem letu 07/08 so bili pogoji:
V univerzitetni studijski program Bibliotekarstvo in informatika se
lahko vpise:
a) kdor je opravil maturo,
b) kdor je opravil poklicno maturo v kateremkoli srednjesolskem
programu in izpit iz enega od maturitetnih predmetov: zgodovina,
psihologija, filozofija, sociologija, ekonomija; izbrani predmet ne
sme biti predmet, ki ga je kandidat ze opravil pri poklicni maturi,
c) kdor je pred 1. 6. 1995 koncal katerikoli stiriletni srednjesolski
program

Tako da mislim, da je tvoja varianta čist v redu. Se pa spomnim, da takrat ko sem se jaz vpisovala tega še ni bilo.

Delat se med študijem da. Se mi zdi, da se kar potrudijo na oddelku, da so predavanja čim bolj eno za drugim, kar na FF ni ravno preprosto. Je pa fino, da imaš službo, kjer imaš prilagodljiv delovni čas (recimo en dal delaš dop, drugi pop) ali kaj podobnega.

Ma ne, nisem nameravala reči, da je študij lahek, je pa recimo meni lažji kot angleščina, ki jo imam na drugi smeri (dvopredmetno).

Za študij bibl. sem se pa odločila čist tako bolj po sistemu izločanja. Želela sem biti dvopredmetna, angleščino sem že izbrala, potem sem pa gledala kaj bi imela zraven. Všeč mi je bilo predvsem, da je bibliotekarstvo taka široka znanost, kjer najdeš res vse... Od psihologije, statistike, informatike, računalništva, tujih jezikov pa do čisto strokovnih predmetov. Meni je recimo to pisano na kožo, ker mi je všeč veliko različnih stvari.

Delat bi šla pa najrajši v splošno knjižnico ali pa kak informacijski center. Ampak za začetek bom čisto vesela, če bo kaka splošna. Se mi zdi, da imaš tam najbolj razgibano, pa tudi umirjeno delo. V šolski je v ospredju tudi pedagoško delo (katerega sem trenutno sita, ker študiram ang pedagoško), v IC pa nudi več izzivov. Tako da ne vem... Bom videla kaj se bo ponujalo, če se bo kaj. :cool:
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Lana
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 15
Na forumu od: 6. 12. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Lana » 21. Jan. 2008 18:22

Lp,
jaz sem končala ta študij in prav tako diplomirala. S službo je pa to bolj tako tako. Delovno mesto se odpre ko je kakšna upokojitev, bolniška ali porodniška. In če primerjamo koliko študentov konča letno ta študij in koliko je sploh delovnih mest, so šanse minimalne. Seveda pa je lahko vse drugače, če ima kdo kake veze.
Jaz sem diplomirala pred letom in pol in od takrat je bil samo en razpis za šolsko knjižnico. Tam pa tudi nisem dobila, ker nisem imela že narejene pedagoško andragoško izobrazbe in bibliotekarskega izpita.
Jaz verjamem, da se da dobiti, ampak ne takoj v tej stroki.
Sem pa opravljala volontersko pripravništvo na osnovni šoli in moram povedat, da je delo izredno razgibano.
Če koga zanima ta študij naj le poskusi, mogoče bo za par let drugače :wink:
Uporabniški avatar
linkica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 595
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a linkica » 21. Jan. 2008 18:46

kaj? a oba ta izpita se potrebujem? bibliotekarski in se pedagosko andragoskega? :? kje se pa to opravlja?

aja, zakaj je pa potem zvisanje pri republiski stipendiji 13€ skoraj na ta studij (bibliotekarstvo)... hm, pa sem ze mislila, da pa sem nasla nek pameten program, kjer ni veliko konkurence in bi se dalo najti sluzbo. pa sem se zgleda da zmotila... hm. :oops:
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 21. Jan. 2008 19:01

Sem malo pogledala urnike - za večino stvari sploh ne vem, kaj pomenijo, ampak vprašati sem te hotela naslednje: nimate nobenega predmeta o svetovni književnosti? Nekako se mi zdi, da bi moral knjižničar v nulo poznati leposlovje ... ok, res lahko dobiš službo tudi v kaki strokovni knjižnici, pa vseeno ...
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Lana
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 15
Na forumu od: 6. 12. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Lana » 21. Jan. 2008 19:13

Za delo v šolski knjižnici rabiš pedagoško-andragoško izobrazbo (maš razne tečaje v Lj-na FF in Mb-na pedagoški fakulteti) in strokovni izpit iz vzgoje (se dela na ministrstvu za šolstvo). Za delo v splošni knjižnici pa boš morala narediti bibliotekarski izpit. Sicer je tako da ni NUJNO, da imaš vse že takoj in lahko narediš tudi v roku dveh let, če ni pogoj. Je pa dostikrat na razpisu že kak pogoj postavljen. Ker tega jaz nisem imela zato tudi niso vzeli mene, ampak eno drugo, ki že vse to ima.
Ta bibliotekatrski izpit je takšna bedarija, da večje ni. To je okoli 8 izpitov (odvisno za kakšno stopnjo greš), ki si jih imel na faksu in zdaj boš moral jovo na novo spet opravljat.

Zakaj je večja štipendija pa nimam pojma. Tudi jaz sem faks končala preko zavoda za zaposlovanje oz. so mi ga oni financirali, ker je bil v njihoven programu poklicev, katerih je primanjkljaj. In to mi tud čudno bilo kako to, glede na to da ni bilo nobenih razpisov za službo v moji regiji.
Seveda jaz govorim za svojo regijo, v Ljubljani je več razpisov za delo in tudi več možnosti.

Lej, če imaš veselje do tega poklica naj te nič ne ustavi. Mogoče se bo spremenilo. Jaz tudi čakam na to, da bo spet kak oglas.
Je pa to tak poklic, ko si enkrat not, je super. Plača ni tako slaba in še zagarantirani nedoločen čas (seveda ne pri kakšnem nadomeščanju).
Uporabniški avatar
linkica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 595
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a linkica » 21. Jan. 2008 19:16

hvala vsem za odgovore. so se mi ze razsirila obzorja. zgleda da se bom odlocila za nekaj drugega. :)
Lana
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 15
Na forumu od: 6. 12. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Lana » 21. Jan. 2008 19:27

Linkica ne zdaj sam zaradi mene tako odločat. Pač treba mal bolj razmislit. Vsega tega tudi jaz nisem vedela, ko sem študirala. Sem mislila, ko bo diploma končana bo služba takoj. Kje pa, sploh pa ne takoj razen če nimaš kakih vez (kar jaz tudi nimam in zato še nimam službe v tej stroki :) )

Je pa realnost, da diploma ne garantira službe. Poznam pravnice, ki že 2 leti čakajo samo na pripravništvo. Brez pripravništva pa itak nič ne morejo. Pač moraš biti ob pravem trenutku na pravem mestu in malo sreče morš imet.
Pa veliko sreče :)
Uporabniški avatar
linkica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 595
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a linkica » 21. Jan. 2008 19:32

uf, zalostno sam vem kako je to. (tudi jaz sem eno leto cakala na pripravnistvo)

a ekonomisti majo tudi pripravnistvo za delati?
Lana
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 15
Na forumu od: 6. 12. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Lana » 21. Jan. 2008 19:46

Tega pa ne bi vedela :)
Če zdaj tako za nazaj razmišljam bi bil najboljši način kadrovska štipendija. Pač podjetje te financira za časa študija in ko končaš pač moraš delat pri njih. Vsaj začasno garantirana služba, če pa ti ni všeč za kaj bolj stalnega pa vsaj pridobljene izkušnje.
Ker itak na razpisih vsi hočejo imet izkušnje, noben pa noče dat mladim priložnost, da se izkažejo :evil:
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 21. Jan. 2008 21:29

kr.ena, ne, književnosti sploh nimamo. Ne vem sicer kako je s tem po bolonji, ampak mi je nismo imeli.

Koliko je potrebna je pa stvar posameznega mnenja. V splošni knjižnici bi zagotovo bila, ampak mislim, da bi se moralo obravnavati predvsem sodobne avtorje. Tiste osnove kdo spada kam so nam nekoliko ostale še od mature in se mi zdi brezpredmetno, da bi se jih rabili na pamet naučit (taka je žal tradicija glede književnosti na FF), ker bi s tem le malo pridobili. Večji problem se mi zdi ko pride npr. v knjižnico oseba, ki želi, da ji svetuješ tak in tak sodoben roman.

No ja, vsaj kar se literature, ki je originalno napisana v angleščini tiče mislim, da mi ne bo hudega. Se bo pa treba sproti pozanimati na delovnem mestu kaj uporabniki iščejo in želijo.

Lana, a si bila enopredmetna? Me je kar zmrazilo, ko sem prebrala o tvoji situaciji. Ne vem... V moji okolici je v knjižnicah zaposlenih polno mladih. Ko sem delala prakso so mi celo komaj našli mentorico, ki je že imela bibliotekarski izpit.

Me pa zanima koliko služb zahteva pedagoške izpite. Misliš da bi imela jaz (imam pedagoško smer na drugi smeri študija) recimo prednost pred nekom, ki nikoli ni imel pedagoške izobrazbe?

Na splošno se mi pa zdi največji problem na bibliotekarstvu to, da ni uzakonjeno, da lahko kot bibliotekar delaš samo, če imaš opravljen študij bibliotekarstva in ne tudi če si nekje diplomiral in naredil dodatne izpite. Ok, razumem da taki ljudje pridejo prav v specialnih knjižnicah, kjer se morajo spoznati na svoje področje, ampak v splošne knjižnice pa po moje ne spadajo.

linkica, preden boš ti diplomirala bo situacija lahko že popolnoma drugačna. Tako da če si nečesa res želiš se splača probat. Če ne pač ne. Se je pa dobro zavedati, da ti bo v redko katerem poklicu uspelo dobiti službo že v prvem poskusu.
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Uporabniški avatar
linkica
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 595
Na forumu od: 5. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a linkica » 21. Jan. 2008 21:37

jaz mislim,da bos imela prednost... sam je pa LANA kr dobro napisala... res je tako s temi izpiti, pripravnistvom.

jaz sem se tolk zmedena, da bom lih zdj natiskala vse sole in se odlocila kaj bom storila. kolebam namrec tudi med ekonomijo. ceprav me bibliotekarstvo veseli, samo... verjetno se za diplomate tepejo le na kemiji. :(

Vrni se na Kariera

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov