Eko gospodinjstvo :)

Vse o domu in okolici, kjer prebivamo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 14. Avg. 2011 12:42

Nisem še zasledila podobne teme, pa tut nisem točno vedela, kam bi jo dala, pod kuhinjo mi glih ne spada...

TOREJ: ta tema je odprta z namenom, da si malo damo nasvete, da malo povemo, da se malo poučimo, itd.

Kaj uporabljate za čiščenje stanovanja, za čiščenje kuhinje, glede ločevanja odpadkov, kakšni posebni domači recepti za hrano in kozmetiko so tudi dobrodošli, za industrijsko kozmetiko imamo druge teme...

Vsi domači recepti dobrodošli :)


Jaz sem si včeraj naredila šprico alkoholni kis - voda v razmerju 50:50 in se mi zdi ful ok...probala sem v kuhinji, danes se lotim še kopalnice (in komi čakam hihihi, ko enkrat začnem pucat namreč ne morem nehat :D )

Kupila sem si tudi sodo bikarbono, a je še nisem probala...bom danes.

Odpadke že dolgo ful vestno ločujem, papir, embalažo, za organske odpadke imam v hladilniku plastično tupperware posodico in je ful ok, k nič ne smrdi pa lepo odnesem parkrat na teden...

Sama delam jogurte, kislo mleko, kefir, pa skuto bom pa probala prvič, ko grem po mleko :)

Jogurt: vzamem mleko iz mlekomata, segrejem na štedilniku, zamešam notri en jogurt in dam v segreto pečico čez noč, pozimi na radiator.

Kislo mleko: mleko iz mlekomata se na sobni temperaturi skisa v 24ih urah, dam notri par žlic kislega mleka (skisa se tudi brez začetne kulture, samo dlje časa traja, pa meni je boljše, če je narejeno iz že skisanega mleka)

Kefir: iz kefirjevih gobic, to veste:)

Za pranje uporabljam pralno kroglo, dam tut minimalno praška za boljši filing...tut če ne bi, pomoje

Čiščenje stekel&ogledal: ni boljše stvari od časopisnega papirja, ker ne pušča nobenih kosmičev, al kako bi temu rekla :D (jaz dobim od babice sobotno prilogo hehehe, ful zakon)

Aja sama delam tudi kruh, ni dober samo iz polnozrnate moke, ker je pretežka, tako da del polnozrnate, del bele, ful imam rada notri sončnična semena, pa kakšne ovsene kosmiče, itd...spečem dobro kilo, razrežem in dam v vrečki v zamrzovalnik, pol pa samo jemljem ven odrezane kose :) No, res ne jem kruha vsak dan, hehehe...

Zelenjavo jem v topli sezoni leta samo od babic in staršev, hvalabogu mi ni treba kupovati, pa še zdravo je. Ko kupujem, napokam čimveč sadja&zelenjave v eno vrečko, pa gor napopam etikete. Grem s svojo platneno vrečko, itak.

Dobrodošla mnenja, izkušnje, domači recepti :)
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 14. Avg. 2011 13:32

Zvoncica napisal/-a:Jaz sem si včeraj naredila šprico alkoholni kis - voda v razmerju 50:50 in se mi zdi ful ok...probala sem v kuhinji, danes se lotim še kopalnice (in komi čakam hihihi, ko enkrat začnem pucat namreč ne morem nehat :D )
Vabljena k meni :D

Všeč mi je ideja glede bio odpadkov; pri nas tole še ni rešeno :/ in ker smo 4je doma, se tega mal več nabere, mamo pa odprto kanto iiin yuck :heul: smrdi, če ne praznimo redno (lenobe).
Ideje?
V uč mi je padel organko, sam ne vem kam bi potem s tem šla (nimamo vrta, da bi lahko tole uporabili); ok, vem, v rjavo kanto, sam tle se še neka tekočina nabira, ki mi ni pa prov nč všeč.


Sicer pa :wtg: pridna, da se ti da vse tole delat.
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 14. Avg. 2011 13:51

Hm mogoče una ful velika posoda, k je drugače za solato? Jaz sem sama, pa nimam tok ful velik...sej če jo mate na pultu, k verjetno ne bi šla v hladilnik, pa če je zaprta, bi tut manj smrdelo :) Men je tut ogabna ideja, da bi mela tam v eni papirnati vrečki, pa da ti gnije tam na pultu, pa da ti cela kuhinja smrdi FUJ :(

Men je tut kul ta organko, sam po pravici...zavzame mi ful prostora v moji mali kuhinji, nimam kej delat z tako količino humusa, kaj pa vem. Ga pa staršem ful promoviram: mata prostor, mata vrt, itd :D
AbbA
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 323
Na forumu od: 18. 6. 2006
Kraj: Somewhere over the rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a AbbA » 14. Avg. 2011 15:00

Ali ta organko res nič ne srmdi? Zanimajo me izkušnje, ne reklama :)
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 14. Avg. 2011 17:08

Pomoje da res ne...poznam pa ne. Verjetno ma kej podobnega kot filter v akvariju, če mikroorganizmu delujejo tko kot je treba - po gozdu, kjer je glih deževalo (vsaj men je to ful dišalo, ko sem še mela akvarij doma hahaha)...skratka čist verjamem, da res ne smrdi
Uporabniški avatar
SheShy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 94
Na forumu od: 29. 9. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a SheShy » 15. Avg. 2011 10:02

Za organske odpadke največkrat uporabim bio vrečko iz krompirjevega škroba, ali pa vrečko od kruha. V smeti nesem kar s kantico vred, pa stresem ven (ker se z vrečko na podnu odpadki ne limajo na kantico). Preden nastavim novo vrečko, kantico splaknem pod tušem + nakapam malo limoninega soka...in ne smrdi tako hudo.

Me pa zanima, če grejo vam tudi na živce smetnjaki za reciklažo, ker imajo samo tiste luknje in ne moreš enostavno stresti ločenih odpadkov, ampak je treba vsako posebej z roko noter spravlat. Pa še nekateri ne znajo splaknit embalaže in pridem ven z umazano roko. To vzame precej časa. Včasih (ko še ni bilo toliko povedanega o ločevanju odpadkov) sem lahko šla v šolo, recimo, vrgla v kanto in šla naprej...danes si moram za to vzeti najmanj 10 minut, ker moram vse posebej noter devat, pa še ponovit pot do stanovanja, ker ne morem vseh kantic naenkrat dol nest. Ne vem, men gre to na jetra, čeprav podpiram ločevanje.

Glede čistil pa: doma imam samo eno čistilo za ploščice in vodni kamen (če slučajno zobna pasta ne zaleže), drugače pa večinoma uporabljam kar cet za posodo, milo za telo in mehčalec. S cetom lahko pomijem posodo, pult, štedilnik, milo za telo pljunem v vročo vodo in s tem po tleh pomijem vsak drugi dan, 1x na teden pa še s H2O-jem, mehčalec pa tudi zmešam z vodo (zelo majhno količino) in dobim tak luštn osvežilec zraka.

Doma imam knjigo Nenavadna uporaba vsakdanjih stvari in jo toplo priporočam, ker zajema vse od čiščenja doma, do urejanja vrta, doma narejene igrače, darila...svašta v glavnem, mi je že večkrat prav prišla.
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 15. Avg. 2011 10:34

ampak uporaba ceta, mila za tel in mehčalca vsepovsod ni ravno eko. ali pač?
Uporabniški avatar
SheShy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 94
Na forumu od: 29. 9. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a SheShy » 15. Avg. 2011 11:19

Mogoče ni najbolj eko, se pa vseeno izognem uporabi preveč agresivnih čistil. Moje mnenje je(in popravite me, če je napačno), da če ne škodi mojem telesu, saj sem s tem v stiku usak dan, je vsekakor boljše za okolje, kot pa razna agresivna čistila, ki so nevarna tudi zame. Saj tla se da lepo pomit tudi samo s toplo vodo, ampak je pa tut fajn, če stanovanje diši. Me pa zanima, kako ve to rešujete, da je kar najmanj škodljivo tako za okolje, kot za nas? Je možno pretvorit čiščenje stanovanja v čimbolj eko pa da bi to zmogla moja denarnica in kako?
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 15. Avg. 2011 11:40

Glede na to, da lahko praktično karkoli v stanovanju spucaš s kisom (kar je preobčutljivo za kis, je tudi za čistila, tako da ti tam v bistvu ostane samo voda), ki je bistveno cenejši od raznih Brefov & stuff, se mi zdi to popolnoma možno.
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 15. Avg. 2011 11:56

Je možno pretvorit čiščenje stanovanja v čimbolj eko pa da bi to zmogla moja denarnica in kako?


Ja ja o tem se bomo pogovarjale, juhu :)

Mimgrede, une vrečke iz škroba so men čist mim...drage so k svina, pa še smrdel bi, če bi mela v vrečki pod pultom par dni organske odpadke...enkrat sem jih kupila, pa sem pomoje celo eno uporabila. Zdej jih mam pa tko, ko travo pokosim pa pol travo nesem v kanto.
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 15. Avg. 2011 11:59

SheShy napisal/-a:Mogoče ni najbolj eko, se pa vseeno izognem uporabi preveč agresivnih čistil. Moje mnenje je(in popravite me, če je napačno), da če ne škodi mojem telesu, saj sem s tem v stiku usak dan, je vsekakor boljše za okolje, kot pa razna agresivna čistila, ki so nevarna tudi zame. Saj tla se da lepo pomit tudi samo s toplo vodo, ampak je pa tut fajn, če stanovanje diši. Me pa zanima, kako ve to rešujete, da je kar najmanj škodljivo tako za okolje, kot za nas? Je možno pretvorit čiščenje stanovanja v čimbolj eko pa da bi to zmogla moja denarnica in kako?


problem večine cetov s fosfati, ki tvjim rokam ne škodijo toliko, kot vplivaj na evtrofikacijo voda. tako, da nisem ziher, da je to ravno najboljša logika :D je pa definitivn boljša, kot vse kar ma mrtvo ribo na etiketi in križec v oranžnem kvadratku.

kaj pa kaki bi proizvodi? v DMu je frcsha polno in niti ni tako zelo drag.
ptem pa kis in soda bikarbona in podobne zadevščine (čeprav se v nekaterih primerih ne obnesejo najbolje, priznam)
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 15. Avg. 2011 12:05

Jaz mislim, da že če zmanjšamo svoje nebio/neeko onesnaževanje za 50%, je to super začetek ;)
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 15. Avg. 2011 14:20

To je res, zlasti pri naši generaciji, ki brisače pere po vsaki uporabi in pri vsakem nakupu domov privleče cel kup plastične embalaže. Kar se tega tiče, se mi zdi, da bi morali bolj glasno zahtevat odgovorno ravnanje s strani proizvajalcev. Zakaj mora biti praktično vsaka stvar, ki jo kupiš (kosmiči, zobna pasta,...) zapakirana dvojno, najprej v plastiko, potem še v karton? Pri nas doma je kanta za navadne odpadke praktično prazna, odkar ločujemo, tista z embalažo se pa dan pred odvozom komaj še zapre. Ok, saj ločujemo, ampak lahko bi bilo pa tega že v osnovi manj.

Moram pa priznat, da mi bo film počil, če bo kdo poskusil kazen zaradi neločevanja odpadkov napisat moji babici, ki je 85 let živela z enim samim košem za smeti in enostavno ne pokapira, kaj gre kam. Naj najprej pogledajo, koliko odpadkov ona pravzaprav ustvari.
Uporabniški avatar
claire
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3646
Na forumu od: 19. 3. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a claire » 15. Avg. 2011 15:10

jullia_ napisal/-a: Zakaj mora biti praktično vsaka stvar, ki jo kupiš (kosmiči, zobna pasta,...) zapakirana dvojno, najprej v plastiko, potem še v karton?


tole tudi meni ni jasno. vsaka krema, vse vse vse... in zakaj pri nas ni povratnih plastenk kot na hrvaškem? in zakaj ni tekoče milo v mehni embalaži 0,2€, v trdi pa polna cena? itd. itd. se mi zdi, da je glavnim vseeno. zakaj točno naj bo potem meni mar?
sAv€ ENErgy, plaY in The D@rk.
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 15. Avg. 2011 16:13

^^+1 na tole nepotrebno dodatno embalažo..jao.

SheShy napisal/-a:Me pa zanima, če grejo vam tudi na živce smetnjaki za reciklažo, ker imajo samo tiste luknje in ne moreš enostavno stresti ločenih odpadkov, ampak je treba vsako posebej z roko noter spravlat.
Em. Dvigni cel pokrov? :D
(al so tisti "potopni"?)
*edit: pardon my ignorance, očitno obstaja cela vrsta različnih smetnjakov, mi je povedal google, in eni res zgledajo, kot da se jih ne da lepo odpret. Bedno.

Vrni se na Dom, okolica in bivanje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov