Hujšanje

Gurmanski užitki.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1763
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 25. Sep. 2024 22:11

Že kak mesec dni hujšam, kar pomeni, da se tehtam, popisujem težo, pa ni videti da sem zgubil kaj več od 1 kile.

Čeprav se zvečer stradam, sedaj npr. sem ful lačen. No saj včeraj sem pa potem "nekaj" čipsa pojedel.

Kosilo probam imeti nedotaknjeno, probam tudi manj cukra zaužiti, čeprav v totalno vojno ne morem.


Prvič v lajfu hujšam in je... težko.

Maserka mi je rekla naj (raje) delam trebušnjake.

Torej, verjetno bi moral tudi zvečer nekaj jesti. Ampak KAJ?

Ker stradanje praviloma ni najboljše.


Dejstvo je, da sem pač "športno" ohromljen, nekaj mesecev še ne upam v "resne" treninge, pričakujem da kak doktor prej prevzame odgovornost* in nekaj moram naredit.
Seveda, "fizioterapevtske" vaje da, sprehodi da, ples (omejeno) da... ampak od tega očitno ne bom shujšal :twisted:

*Zdaj tale samoplačniški (ki se mi je na prvem pregledu sicer zdel OK) me je "odpustil", a sem si zrihtal novo napotnico :mrgreen: Jebiga, sem vztrajen. Pač, glede na resnost je smiselno sistem še malo "tehnično izčrpavati", preden se vrnem v treninge. Morda mi ta drugi rekel, kaj blefiram, no pol se bom pa vrnil na treninge.


Ni tako preprosto. Saj že prej ob aktivnosti sem se redil in se nisem sekiral, sedaj pa sem se začel "sekirati".
Uporabniški avatar
haley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5012
Na forumu od: 20. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a haley » 25. Sep. 2024 22:45

Kaj si pa pred hujšanjem jedel zvečer?
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2497
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 26. Sep. 2024 9:05

In kaj jes cez cel dan? Ce se za 3 obroke na dan nabases s super kaloricno hrano, pol pa se mal midnight snacka v obliki cipsa, ker ne zdrzis brez vecerje, je cisto vseeno, ce si spustil vecerjo al ne :)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7859
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 26. Sep. 2024 10:45

Jaz sem hujšala, če sem čez dan jedla random in zvečer bila lačna, ali se šla post 16/8 oz vsaj nekje 13-14/10-11.
Fora je v kalorijah, če si konec dneva v deficitu in si lačen, bi mogel shujšat, ne glede kaj si čez dan jedel, se pa zna zgodit, da ti vit ali proteinov manjka, če si pol ful na nezdravi hrani....

Jaz bi si šla v takem primeru tudi ščitnico al neki pregledat, če prav deluje.

Aja, če si 1 kg zgubil, je tudi to še nekje ok, pač bolj počasi... no nekje priporočeno je 0,5 kg na teden, ne več, drugače ne obdržiš. Pa ni nujno, da vsak teden, če kak teden ostaneš na istem, tudi ok.

Ampak, če lahko, je posebej za moškega skorajda bolj privlačno, da odvečno maso pretvori v mišično, kot pa hujšanje, če nima fuul preveč. Vaje za mišice.

Pa ne kardia - to ne deluje, če delaš samo kardio, vaje za mišice al kako dvigovanje uteži.
Razen, če imaš kardio bolj za svoje psihično počutje, za sprostitev - kot prostistresna aktivnost, potem deluje pozitivno na hujšanje zaradi protistresnih hormonov, ne zaradi porabe kalorij.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1763
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 07. Okt. 2024 19:22

haley napisal/-a:Kaj si pa pred hujšanjem jedel zvečer?

Aja vidim, da vsaj 1 konstruktivno odgovarja :oops: :D

Odgovor pačulke mi ni bil všeč, hayley tud ne.
Pričakoval sem jedilnik, al pa vsaj da poveste kero stran naj pogledam al pa da magari vprašam ChatGPT

Pred hujšanjem sem imel 2 topla obroka, sedaj imam 1 topel obrok. Torej malico jem nesprejemljivo, sem pa pogosto zvečer jedel še celo pico al pa burger, al pa jogurt in kruh, kdaj jogurt in bobi palčke/čips... sedaj pa se probam stradati, kar verjetno ni OK. Stradanje bi moral z nečim zamenjati, ker pač stradanje pripelje do čipsa. Ampak čips se ne zgodi bolj pogosto kot 1x na 5-7 dni.

Trenutno sem shujšal nekje za 2,5 do 3 kg, kar verjetno niti ni slabo, je pa res, da pazim že mesec in pol. Se mi pa zdi, da širina trebuha niti ne upada (dobro, morda bi se moral meriti), kar verjetno pomeni, da je še vedno preveč cukra v moji prehrani oz. da nisem šel v napad na cuker. Kar dejansko res nisem :roll:
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3534
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 07. Okt. 2024 19:35

poglej si Jerneja Ogrina za praktiče nasvete, ker spraševat neznance "kaj naj jem" je podobno butasto kot spraševat "kaj naj si oblečem jutri".

jej kar ti je dobro, v sprejemljivih količinah da ohranjaš nek mini kalorijski deficit. malo več se gibaj, pa magari če to pomeni po stopnicah namesto z dvigalom hodit. v vsakem primeru pa je bistveno da narediš v prehrani in gibanju spremembe ki jih lahko vzdržuješ na dolgi rok. zdej 3 mesece ne ješ večerje in te vsak dan zvečer lomi od lakote? takoj ko te bo minil zagon (e.g boš zgubil željene kile, prvič ko boš sel zvečer ven s kolegi jest itd) boš nazaj na picah. rajši spremeni sestavo in količino hrane ki jo ješ vsakodnevno za večerjo (pico pa si prišparaj za kak bolj poseben dan).
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1763
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 07. Okt. 2024 20:47

HahaHa, stopnic pa res ne smem (čeprav dejansko dvigala v bloku nimam, nisem pa ravno visoko :twisted: ) glede na moj "medical condition". Saj razumem, da ne moreš vedet, ampak ne vem kaj je huje, da grem tečt, al pa da hodim v višino (k sreči itak sovražim hribe, tko da no big deal)... ne eno ne drugo po mojem ni OK. Res mi ni (bilo) lahko, groznega pol leta sem imel (in sedaj to sovraštvo (al pa vsaj bolečina) do bližnjih prihaja za mano). Saj zdaj pa pač dokler me še malo boli ne bom dal tistih 300 EUR za samoplačniško MR, bom pač malo še (po)čakal na ortopeda, upam da bo tokrat normalen, pa upam, da me bo poslal na MR. Če se mi pa nazaj (po)slabša, pa seveda grem samoplačniško. Zdaj al sem hipohonder al ne... ne vem... ampak (bilo) je hudo, zdravstvo pa je sistemsko neresno al pa nesposobno. Nimaš kaj.

Zato pač hayley-ini nasveti delaj nekaj za moč, so res čist mimo, glede na to, da sva še komunicirala takrat, ko mi je res bilo hudo in težko. :( Ja, doktorca mi je tud rekla, da naj se lepo vrnem na "fajtanje", ampak dokler ne vidim čiste MR in imam še majhne bolečine, lahk sam rečem: "Ne, hvala!"

Pač ja, grem delat nekaj za moč, ampak jaz rabim fakin bolj fizioterapijo kakor fitnes. Mislim, da zdaj ni čas za fitnes, res ne. Še seksat po mojem ne bi smel, tisto malo kar pač. Pa še fizioterapevta ne najdem oz. so mazači še bolj od doktorjev, tak da ja... kar preveč se ne sekiram...

Pač delam neškodljive raztezne vaje, ki mi jih je nazadnje predpisoval dragi fizioterapevt. Mislim, da mi ne škodijo, pa malo discipline dobivam, ker se kar vleeeečeeeejoooo. Shujšal pa od njih ne bom.


Zato sem šel v hujšanje. Pač, gibanja je manj. Če je sprehod predolg, spet lahko boli. Bolečina ni OK. Kolo je verjetno OK, a gor je vseeno težko prit in ustavljat se ni OK. Morda bi si moral omislit sobno kolo al pa v fitnes hodit sam zarad kolesa :? Mogoč pa res, da začnem v fitnes na kolo hodit, morda ideja ni slaba :mrgreen:


Ja ne vem, sem zadnjič šel v toplice, ker sem moral pokoristit darilo, odlašal sem do zadnjega, če bo kaka šla z mano, pač ni šla. Sem jedel 2 topla obroka, ups, pa še sladoled, celi 2 kepici... upsss

Ampak še vedno imam kontrolo, to zdaj ne pomeni, da bom vsak dan jedel 2 topla obroka.

Verjetno bi pa moral še glavni obrok zmanjšat.

Zvečer bi lahko omislil si jogurte, po mojem jogurt ne bi smel biti škodljiv z odmerjenim 1 kosom kruha in nič čipsi/bobi palčkami. Bo(m) že. :)


No hvala za to, Sarissima, sori če zvenim "defenzivno", pač ja, hudo je bilo, prihajajo vsa ta čustva "mirovanja" za mano.
Bom malo pogledal kdo je ta Jernej Ogrin.
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3534
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 07. Okt. 2024 20:59

pa kaj je fora s temi "toplimi obroki"? zakaj bi moral jest samo enega na dan? krožnik neke izi zelenjavne juhe, popecena tortilja z zelenjavo in tuno/jajcem/piščancem/skuto (kar ti je pač dobro), neki kuhani ovseni kosmiči z jagodičevjem in skuto recimo je vse par sto kalorij in te nasiti in da energijo za lajf. zakaj ne bi smel jest?

glede gibanja pa pač delaj kar lahko ane. stopnice so bile čisto brezveze komentar, ti zase najboljše veš kako gibanje ti paše in ga lahko vključiš v svoj vsakdan. poudarek na VSAKDAN, ker jest in gibati se boš pač moral dokler boš živel. in nobena dieta ti ne bo dala neke stabilne teže po tem ko se jo boš nehal držat.
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1763
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 07. Okt. 2024 22:06

Sarissima napisal/-a:pa kaj je fora s temi "toplimi obroki"? zakaj bi moral jest samo enega na dan? krožnik neke izi zelenjavne juhe, popecena tortilja z zelenjavo in tuno/jajcem/piščancem/skuto (kar ti je pač dobro), neki kuhani ovseni kosmiči z jagodičevjem in skuto recimo je vse par sto kalorij in te nasiti in da energijo za lajf. zakaj ne bi smel jest?

Ne vem. Torej kosmiči s skuto zvečer so OK? To zveni njami :oops: :)

glede gibanja pa pač delaj kar lahko ane. stopnice so bile čisto brezveze komentar, ti zase najboljše veš kako gibanje ti paše in ga lahko vključiš v svoj vsakdan. poudarek na VSAKDAN, ker jest in gibati se boš pač moral dokler boš živel. in nobena dieta ti ne bo dala neke stabilne teže po tem ko se jo boš nehal držat.

Ja a veš, da sem vmes imel zapovedano popolno mirovanje :?:
Dejansko sem imel condition, kjer mirovanje najbolj pomaga. Je pa trajalo, da sem dobil preiskavo, kjer so mi povedali, kje je (moj) problem, osebni zdravnik spet ni bil kos in ne vem kam bi me (po)peljal...
Tudi za kolo ta hip ne vem, koliko ga lahko. Pač, brez MR-ja in kompetentnega ortopeda je težko kaj. Ampak sistem me je kljub samoplačniškim preiskavam pustil ravno tam. Zato zdaj lepo grem nazaj na napotnico. Za MR pa subjektivno menim, da ni še čist OK, ker imam še bolečine občasno. Ko bolečin več ne bo, bo verjetno tudi MR OK. Zato ne silim nanj samoplačniško.

Dejstvo je, draga Sarissima, da jaz po mojem ne bom več toliko jedel, kolikor sem. :cool: Kavo sem nehal piti, ker sem moral, tudi hrano bom zmanjšal, če se bom tako odločil. Po mojem mi bo to, da sem fit, pomembneje od užitkov v dobri hrani.
Pa ne vem, imam enega prijatelja/kolega ki je tudi nehal precej uspešno z OH (vsaj za kruh, pivo vem da sta banned pri njemu) in cukrom in se kar drži, vmes je hodil v fitnes, ampak mislim da čist nič več ne trenira. In to že nekaj časa. Je pa fit oz. slim. Ja, saj vem. Tudi njega moram vprašat.

Glede aktivnosti pa seveda upam na vrnitev v nekaj mesecih, samo pač zdaj sem še previden, večno pa ne bom :) Če me ortoped ne bo poslal na MR, bom pač zahteval, da napiše, da priporoča vrnitev v aktivnosti. Toliko, da imam pisno (od nekoga) :ja:
Uporabniški avatar
Sarissima
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 3534
Na forumu od: 26. 12. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Sarissima » 08. Okt. 2024 6:11

pol pa ne vem zakaj sprašuješ za mnenje in predloge na javnem forumu - če imaš tako strašno specifično zdravstveno situacijo, naj ti natančna navodila za hrano in gibanje da zdravnik oz drugi usposobljen posameznik. ker hranilno revna prehrana (pa tudi če kalorije omejiš na 1k/dan in sedenje na kavču ne vem če so dobra kombinacija za (p)ostatti "zdrav". zdaj pa naredi s tem kar hočeš.
...But because I saw you. Someone like me. Someone so scared that the only way you know how to handle things is by worrying your way through them. That's what you and I are. Worriers.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7859
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 08. Okt. 2024 10:13

Fora je sam, da manj ješ, ni neke posebnega carobnega zivila, da ce bos tisto jedel bos pa shujsal.
Lahko si sicer pomagas, da jes stvari, ki naj bi bolj nasitile.

Ob tem, da manj jes, mores pazit, da zauzita hrana v dnevu vsebuje dovolj zelenjave, sadja, proteinov.
Za moje pojme, ce jes zajtrk in kosilo po smernicah zdrave prehrane, ter malice med obroki, mogoce kosilo bolj zelenjava in proteini, zvecer pa karkoli ti zapase, samo, da se ne cisto do konca najes, ampak nekaj srednjega, ravno tako deluje, da hujsas, vsaj meni je. In da po 18 nisem jedla.

To potem vsak sam poskusa, kaj mu deluje, bolj ustreza.

Meni, ko sem hujsala, je delovalo, da sem jedla kosila manjkaloricna, z manj oh, zvecer sem pa jedla karkoli, samo, da nisem jedla po 18, vsaj praviloma ne.

Ko se ti zaustavi oz upocasni metabolizem od znizanja zauzitih kalorij dnevno (oz kar sproti, vsaj 1x na par dni,) gres delat kaksne vaje za misice, anaerobne, ki ti spet pospesijo metabolizem in naredijo musclfibr, ne kardia.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1763
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 08. Okt. 2024 20:21

Sarissima napisal/-a:pol pa ne vem zakaj sprašuješ za mnenje in predloge na javnem forumu - če imaš tako strašno specifično zdravstveno situacijo, naj ti natančna navodila za hrano in gibanje da zdravnik oz drugi usposobljen posameznik..

Ej zdravstvo pri nas je v totalnem kurcu. Če to ne veš.
Ne funkcionira ne samoplačniško, ne če plačaš. Najboljši način je, da si preprosto zdrav.

Ja, kot kaže, sem končno dobil najboljšega strokovnjaka za stvar, ki jo imam. :D Sicer mi ga je svetoval že fizioterapevt, pa tudi osebni zdravnik, pa je nekak naneslo, da sem (samoplačniško) drugega doktorja takrat dobil.
Samo o prehrani mi pa ne bo vedel nič povedati, povedal mi bo pa kmalu kako resna je situacija.

Ja, hayley, jaz tudi mislim, da je dovolj, da pač manj pojem, in da ne jem po 18 uri. Če manj pojem, ne spremenim slike prehrane za nič, ker pač porabljam manj energije, je dam manj not. In to je to.

Še vedno bi pa rad vedel, kaj je relativno preprosto, kar me "zvečer" (da zdržim od 18 do 23-24) nasiti (zaradi občutka, snovi po mojem dovolj dobim čez glavni obrok) in me ne redi (preveč).
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7859
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 09. Okt. 2024 6:53

- mislim, da ce zelis shujsat, da je tud normalno, da si zvecer lacen, ne pa da si lacen cel dan, da imas sicer cez dan tistih 4 obroke plus vecerja in samo da ves vsak dan do katere ure mores pocakat, da spet jes/ naslednji obrok, si nek krajsi cas lacen, ce ze… sam da ni unega filinga, da si cel dan lacen, ker potem gre res metabolizem v k., drugace je pa itak menda zdrav intermittment fasting al kako je ze..

- jaz, ko sem hujsala sem zvecer jedla ali ce je bilo ze kaj narejenega od prej, ce sem bila takrat pri starsih doma, ali pa sadje in jogurt(grski jogurt), lahko tudi skuta, ce komu bolj pase…

- zdravstvo je v k. In bolj kot si star, manj si pomemben, ce si cez 70, te gladko pustijo umret… se sploh ne trudijo nicesar naredit. Mogoce je kaksno navodilo iz vrha, da bo manj penzij drzava placevala.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1763
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 09. Okt. 2024 9:45

Glede zdravstva. Pa ne vem. S svojo osebno zdravnico nisem vec tolk nezadovoljen, praviloma mi pise napotnice. Pa tud kar nekaj dobrih doktorjev imamo.

Samo to kar je Sarissima pisala, da mi bo ortoped al pa osebni zdravnik svetoval glede prehrane… je pa cist nerealno.

Tako pa stvari ne grejo. Ker imam 2 problema, sem dobil 2 napotnici za ortopeda, 2 razlicna datuma in 2 razlicna ortopeda.

Sploh ne mors skombinirat enga ortopeda, tudi ce hoces oz. tudi ce skombiniras, napotnici rabis 2. In od tega pricakovat da ti bo potem pomagal pri prehrani, je iluzorno.

Itak nisem neki debel, rekel mi bo da sem OK, dokler je moja krvna slika OK.

Pac shujsat hocem da se bom sam pocutil bolj seksi. Ta hip je fokus hujsanje, sledila pa bo moc :)


Sistem je zgresen. Ampak ze v osnovi je narejen tako da te noce obravnavati celostno, ampak vedno del po del. Za celostno obravnavo rabis homeopata in ostale zdravilce.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2497
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 10. Okt. 2024 17:30

mmm napisal/-a:
Pričakoval sem jedilnik, al pa vsaj da poveste kero stran naj pogledam al pa da magari vprašam ChatGPT


Jaz se za svojo familijo nikoli ne vem kaj kuhat, ne da se tebi jedilnik sestavljam, ljuba dusa :lach:

Za vecerjo pa mogoce kako zelenjavno juhico? Solato s kakim proteinom? Popeceno zelenjavo z kuskusom, kvinojo, miksom strocnic? Ostanke iz hladilnika zavite v tortilijo?

Vrni se na Kuhinja

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov