Vzgoja mačk

Vse o živalih.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Yazmeen
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2376
Na forumu od: 18. 7. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Yazmeen » 24. Okt. 2009 10:23

Zmeri se govori in piše sam o vzgoji psov, o mačkah pa zlo mal. Ampak skoz bolj opažam, da se da tud mačke nekak mal vzgajat, da jim postavš ene meje, kaj lahko in kaj ne in da tud mačka lahko čut avtoriteto lastnika, lih tko kot pes.

Do teh opažanj sm pršla, ker si je sestra omisnla mucka in bo pomojem razvajen ko sto mater, ker mu vse dovoljo. Zdj je pač star 3 mesce in je vse to še zabavno, ko bo pa odrasel, pa ne vem, če bo lih fletno za videt, ko se bo obešu po zavesah in ko bo komu pol kure odnesu iz krožnika :?
Zato ji skoz ponavlam, nej mu že zdej postavla ene meje, npr. da ne sme na mizo, na pult, da si ne sme brust krempljev kr vse povsod itd. Šele zdj opažam, da mam jst kr lepo vzgojeno mačko, ker dobr ve, kam lahko gre in kam ne, kje je tud njen teritorij in kje je samo naš. Pa tud če se že lot počet kej tazga, da jst ne odobravam, sam mal povzdignem glas in takoj preneha, kr čut mojo avtoriteto nad njo.

Kako mate pa ve/vi vzgojene svoje mačke, kaj jim je dovoljeno in kaj ne, pa kolk vas kej ubogajo pr tem :) ?
...let's have some fun, this beat is sick, I wanna take a ride on your disco stick...
Uporabniški avatar
Sessa
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1171
Na forumu od: 20. 4. 2007
Kraj: Maribor

Neprebrana objavaNapisal/-a Sessa » 24. Okt. 2009 10:35

Jaz ji lahko stokrat povem kaj lahko in kaj ne, če pa ne uboga :? :D
Uporabniški avatar
Yazmeen
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2376
Na forumu od: 18. 7. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Yazmeen » 24. Okt. 2009 10:42

Čudn, jst smo jo pa (z vztrajnostjo zgleda) navadla tega. Sj ne mislm, da jo mam zdj zdresirano, da mi da prostor na ukaz :D , ampak recmo to, da ji ne pade na pamet, da bi mi hodila po mizi, jedla rože, si brusla kremple na kauču...Ne vem pa kva počne, kadar je sama doma :D
...let's have some fun, this beat is sick, I wanna take a ride on your disco stick...
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 24. Okt. 2009 11:23

Jaz tudi mislim, da je moja kar lepo navajena. Ve, da ne sme na mizo, ker smo jo vedno dol vzeli, če je hotela iti in ji rekli, da ne sme. Sedaj to ve že sama. Odzove pa se tudi na klic po imenu in na glasen NE.
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 24. Okt. 2009 11:32

Moja maca je kr legenda kar se tega tiče, s tem da jaz nisem imela kaj veliko pri njeni vzgoji, ker sem jo dobila tam nekje pri 12tih, 13tih.... No zaj trenutno jih moja zver šteje že preko 10 :) Tako da se je v tistih časih z njo ubadala predvsem mama, ker ji je seveda šlo neizmerno na živce lulanje v teglce pa krempanje po kavču.... No, nekak nam je s skupnimi močmi uspelo, moja maca je ful lepo vzgojena, lulat in kakat hodi ven, res, vedno opozori če hoče ven, samo pozimi ko je sneg gre na pesek. Nekak mi je celo uspelo jo navadit, da če jo sili na burhanje, ne gre na tepih ampak parket (ene parkrat mi je htela neki na tepih pridelat, pa sem jo nesla na parket, ker je lažje spucat, pa se jo je prijelo). Kar se miz tiče, veselo skaklja po mizi z računalnikom in moji pisni, ker ji to dovolim, po kuhinjski ni šans. Zavese pusti pri miru, prav tako kavče in podobe tapecirane zadeve, idealne za brušenje krempljev, ker je notranje-zunanja pa si hodi tam na bogo drevo krempeljce brusit.

Drugače pa je kar razvajena ta mačkonarka, ampak priznam, da to je predvsem moja krivda... Posebej grdo navado ima, da hodi spat na frišno oprane cote, pa kar se tiče hrane je tud dokaj razvajena.... Ampak meni to ni panike, sej pa je le moj mac :hearts: Meni je najbolj važno, da je naučena da ne opravlja svoje potrebe tam kjer ni treba ter da ne grize in praska pohištva.

Včasih se mi zdi da se obnaša kot kakšen kuža, grema včasih na sprehod po gozdu pa hodi vštric z mano celo pot, odzove se na klice, ko me cel teden ni doma in se v petek vrnem, me čaka pred hišo itd. :)
Uporabniški avatar
Yazmeen
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2376
Na forumu od: 18. 7. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Yazmeen » 24. Okt. 2009 11:43

Ja, jst sm svojo tud navadla, da če ve, da bo bruhala, da gre na parket, ker sm jo zmer vsa panična vzela dol iz tepiha, kadar sm vidla, da misl bruhat in zdj že sama gre na parket :) Pa tud moja se odzove na klic, al pa če ji rečem 'pejd sem', takoj pride k men v naročje. Mava tud eno tako igro z uno miško igračko, da ji jo jst mečem, ona mi jo pa prnese nazaj v gobčku...včasih mi deluje, k kšn kužek, kokr pravš ti, Tearjerker :) Podelala se mi pa NIKOL še ni nikamor drugam, kokr v svoj wc. Pridna je.
...let's have some fun, this beat is sick, I wanna take a ride on your disco stick...
Uporabniški avatar
Tearjerker
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2743
Na forumu od: 12. 7. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Tearjerker » 24. Okt. 2009 12:42

Ma ja, to da so muce naučene hodit na pesek ali ven je res zlata vredno. Pri nas se je to dogajalo ko je bla še mala, ker imamo dvonadstopno hišo in se ji seveda ni dalo po štegnah dol, pa je našla kar prvi teglc... No, k sreči je bila takrat še tak micena da res ni blo nekih večjih posledic :D Jo je pa mama prevzgojila glede tega, mislim da se mačke res hitro navadijo na to, isto koker ta fora z bruhanjem po parketu :D

Tele kužkaste lastnostni pri mačkah so pa prav kjut, jaz res ne razumem ljudi, ki trosijo naokoli kao da kako so mačke zahrbtne in egoistične itd., ker jaz sama tega pri moji nisem še nikoli opazla. Še kadar delam na vrtu kaj hodi z mano od grede do grede in pol se zakopava noter v plevel pa odrezano grmovje, da si ji včasih do solz nasmejim - sploh glede na to, ker je pri svojih letih že malo bolj flegmatična, ampak na momente ji zašpila in nori kot mlad mucek :)
Uporabniški avatar
PeggySue*
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1956
Na forumu od: 18. 11. 2006
Kraj: Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a PeggySue* » 24. Okt. 2009 13:55

Yazmeen napisal/-a:Čudn, jst smo jo pa (z vztrajnostjo zgleda) navadla tega. Sj ne mislm, da jo mam zdj zdresirano, da mi da prostor na ukaz :D , ampak recmo to, da ji ne pade na pamet, da bi mi hodila po mizi, jedla rože, si brusla kremple na kauču...Ne vem pa kva počne, kadar je sama doma :D


Vse tisto,kar ne sme,ko si. :D
Moja je isto lepo vzgojena-kuhinjski pult in miza,je prepovedan teritorij in se tega tudi drži.Vendar samo takrat,ko sem doma. :angel:
Ko pridem domov,jo najdem,kako se igra z bomboni na tleh,ki jih imam sicer v okrasni posodi na pultu. :)
Enako je bilo z rožo,ki jo imam v zelo velikem loncu.Včasih jo samo ovohava,povzdignem glas in odide stran.Nasprotno,ko me ni,je bilo pol zemlje iz lonca. ko sem se vrnila.Potem sem nasula kamenje vanj in zdaj je mir. :D
Skratka,muce so zelo svojeglava bitja in težko jih je nečesa naučiti,četudi dobro vedo,kaj smejo in česa ne.
FemmeFatal
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 651
Na forumu od: 24. 11. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a FemmeFatal » 24. Okt. 2009 22:36

Moja muca je kar pridna. Na kuhinjsko mizo, kavc, omare v dnevni sobi ipd. ne sme in tudi ne gre (ceprav se zgodi, da jo najdem na mizi enkrat na par mesecev, tako da bogve, kaj pocne, ko nas ni doma :wink: ). V moji sobi ji je pa dovoljeno veliko vec. Mogoce je ravno zato nisem mogla odvaditi praskanja kavca v moji sobi. Na sreco je bil to en tak staaar kavc, tko da se nisem sekirala. Tistega v dnevni si pa ni upala praskat.

Je pa po moje malo odvisno od karakterja macka, nekaj pa tudi od vzgoje. Marsikaterega macka se da marsikaj navadit, so pa lumpi, ki jim nic ne gre v glavo. Taksne so vsaj moje izkusnje.
Saga_Luxie
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 17
Na forumu od: 10. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Saga_Luxie » 02. Nov. 2009 0:17

A mogoče katera ve kakšno knjigo o vzgoji mačk oziroma o mačkah nasploh?
Uporabniški avatar
frigga
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 23. 12. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a frigga » 02. Nov. 2009 9:05

Roger Tabor: Razumeti mačke
Nicholas H. Dodman: Muc, ki je mijavkal na pomoč (tale je sploh super)
E. M. Bard: Testirajte svojo mačko (mačji IQ-test)
Pristajati na povprečnost pomeni pristajati na poraz.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 06. Nov. 2009 15:22

PeggySue* napisal/-a:
Yazmeen napisal/-a:Ne vem pa kva počne, kadar je sama doma :D


Vse tisto,kar ne sme,ko si. :D


Ja :D
Naša tudi ve, da ne sme v kuhinji nikamor drugam skočit kot na stol, pa je vedno na pultu, kadar ni nikogar v prostoru :)

Se mi zdi pa ful simpatično, ko pokuka skozi vrata moje sobe in preveri, kakšne volje sem, ker ji včasih pustim, da pride not, včasih pa ne.
In res, če rečem ne, razočarano odcaplja nazaj v dnevno, če jo pa pokličem not, je pa v minuti na kavču. In če grem vmes v kopalnico, je takoj na postelji, kamor sicer ne sme :)
Uporabniški avatar
frigga
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 23. 12. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a frigga » 06. Nov. 2009 20:54

Moji so načeloma kar pridni in ubogajo, vejo tudi, kaj pomeni ''ne''. Ampak izkoristijo vsako priliko, ko jih ne gledam, za to, da počnejo stvari, ki jih v moji prisotnosti ne smejo. :D

Zadnjič npr. je v kratkem času, ko sem zapustila kuhinjo, nastalo tole:
Slika
Pristajati na povprečnost pomeni pristajati na poraz.
Saga_Luxie
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 17
Na forumu od: 10. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Saga_Luxie » 07. Nov. 2009 0:47

Torej se da razbrati, da muce so zelo inteligentne in prefrigane živalce:) Vse razumejo, obnašajo se primetno v naši prisotnosti, izrabijo pa priliko... to sem opazla tudi pri našem Thaiu:)
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 08. Nov. 2009 21:09

Pr mačkah je bolj fora, da se "navadjo", kot pa da bi te ubogale :D Recimo našo (bivšo) muco nismo na kavč pustil, ampak samo v naše naročje, ko smo sedel na kavču. In pol se je navadla skakat v naročje in NE na kavč. Ampak men se zdi da je blo to zato, ker ji je blo bolj udobno. No, ko ns pa ni blo v dnevni sobi, se je pa rada razkomotla.
Pa v moji prisotnosti ni nikol skakala k akvariju, ko je bla pa sama, je pa vedno mela taco v vodi :D

O vzgoji psov se toliko piše, ker bo pes čist podivjan brez vzgoje, mačke pa se učijo z izkušnjami... Pomoje.

Vrni se na Živali

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov