Odločitev glede pasme

Vse o živalih.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Yammamai
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 43
Na forumu od: 27. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Yammamai » 07. Sep. 2009 15:05

Sem se odločila vprašati kar tukaj (izmed drugim) in upam, da bom dobila kaj koristnih nasvetov, zlasti od tistih, ki imate kakšno izmed omenjenih pasem.

Doma razmišljamo, katera pasma bi najbolj ustrezala našim aktivnostim oz. življenjskemu slogu. Pred kratkim nam je preminila psica, ki je bila dolgo z nami in ne prenesemo praznih dni brez pasje družbe. :( Kolebamo med tem, ali imeti majhno ali večjo pasmo. Do zdaj smo vedno imeli večjo pasmo. Sama odhajam oktobra študirat in bom doma samo med vikendi, vendar bosta doma babica in mama, saj ima tako vrsto službe, da je dosti doma in na tak način opravlja službene obveznosti. Popoldneve bo doma tudi sestra, torej pes oz. psica ne bi bila dosti (ali pa sploh nič) sama doma. Glede športnih aktivnosti se bolj nagibamo k pasmam, ki se rade oz. morajo veliko gibati (dolgi sprehodi). Važno je tudi, da z dlako ni dosti dela (striženje itd.), se pravi da je kratka. Všeč sta nam zlati prinašalec in labradorec, vendar tudi kakšne majhne pasme ne izključujemo. Sicer še leta razmišljamo o čivavi, ki smo jo hoteli kupiti že takrat, ko je živela še prejšnja psica, vendar ni dosti legel (iščemo bež ali svetlo rjave barve ter kratkodlako, teh pa v Sloveniji ni dosti oz. je trenutno sploh ni po informacijah), pa tudi velik denarni zalogaj je, čeprav so to vsi psi z rodovnikom, a se po cenah vseeno razlikujejo. Poleg čivave nam je glede na značaj všeč tudi mops, čeprav je znan kot zelo len pes kar se tiče gibanja.

Ne iščemo psa za razstave, pač pa za preživljanje skupnega časa (ne samo prostega). :wink: V hiši imamo dovolj prostora za novega pasjega člana, tudi poseben prostor, kjer bi spal itd. Imamo pa tudi veliko zelenice in ograjeno posest, torej pride v poštev tako majhna kot tudi velika pasma. Nekako si bolj želimo psa, ki bi živel z nami in bil ves čas ob nas - torej v hiši.

Sem se kar razpisala... :) Torej, katero pasmo priporočate oz. se vam zdi, da bi bila za nas primerna? O pasmah imamo kar nekaj knjig doma, tudi na internetu sem že pregledala vse pasme, a je odločitev še vedno težka. Dajte se malo razpisat o značajih teh psov, zlasti če veste s prve roke.
Uporabniški avatar
Mimi123
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 201
Na forumu od: 18. 6. 2009
Kraj: *somewhere over the rainbow*

Neprebrana objavaNapisal/-a Mimi123 » 07. Sep. 2009 17:57

kaj pa kaksen nemski ovcar? dlaka je bolj srednje dolga, so pa res zivahni, igrivi radi se sprehajajo, pa tako na sploh so prijetni psi. jp, i have one :D
Ut ameris, ama...

“I will never be the woman with the perfect hair, who can wear white and not spill on it.”
Uporabniški avatar
red_rose
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2239
Na forumu od: 12. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a red_rose » 07. Sep. 2009 18:39

js sm za labradorca. klasicen druzinski pes, vedno ostane igriv, je tako za dolge sprehode kot za lenarjenje pred hiso ;) pa z vami bo v hisi, ker je zlo rad nonstop pri cloveku ;) dlaka ni zahtevna...radi majo vodo kar olajsa kopanje in umivanje :D je tudi razmeroma dober cuvaj za vaso hiso ;) izredno pameten - hitro se bo naucil vse kar boste zeleli, pa ljubijo otroke...ma men je res taka popolna pasma za druzine s hisko :)

pa tut zlati prinasalec zelo podobno, ampak pac daljsa dlaka =)
ampak konec koncev je vasa odlocitev in mislim da nobenemu psu pri vas ne bo nic manjkalo :)
Uporabniški avatar
bubabiba
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 8. 12. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a bubabiba » 07. Sep. 2009 19:20

Glede tega, da bi radi da se dolgo giba prideta v poštev zp in labradorec, glede dlake ima pa krajšo labradorec, torej je rešitev na dlani. :) Pri nakupu labradorca bodite le pozorni pri izbiri vzrediteljev, ker se radi pojavljajo problemi s kolki, če starša nista pregledana (to se dogaja pri nerodovniških leglih), poglej pa tudi za prednike več rodov nazaj kakšno oceno displazije imajo.
Uporabniški avatar
SWEETprinces
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1360
Na forumu od: 30. 9. 2008
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a SWEETprinces » 07. Sep. 2009 19:26

pinča! jst ga imam in sem cisto navdusena. ful rad se sprehaja (umes dobiva napade hitrosti :D ), ful se rad crkla in stiska k teb, nenormalno je vesel ko prides domov, skos te opazuje kaj pocnes, ful pametn in skos bi se lupcku :razz: !

pa sploh ni res da je to histericen pes ker tocno ve kdaj je konec igre in se je treba umirit. ko se grem jst ucit se stisne k men in pridno pocaka...

res ti ga priporocam :)
Uporabniški avatar
Yammamai
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 43
Na forumu od: 27. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Yammamai » 07. Sep. 2009 22:12

Najprej hvala za mnenja. :)
Nemškega ovčarja smo že imeli (dve generaciji) in rottweilerja, tako da bi zdaj kakšno drugo pasmo. Ja, labradorec me je glede na opis in značajske lastnosti še najbolj prepričal, a ko sem brala glede kolkov, ker je tega dosti (baje) tudi pri rodovniških, me je ta podatek nekoliko zmotil, ker smo v preteklih letih imeli kar veliko zdravstvenih težav pri nemškem ovčarju recimo, torej je pri labradorcu še več možnosti. :(
SWEETprinces, si me pa prav navdušila s tem pritlikavim (srninim) pinčem, saj nanj sploh nisem pomislila, čeprav pasmo poznam, a je vseeno ne vidim pogosto. Življenjsko dobo ima verjetno bolj dolgo kot manjše pasme (terier, čivava), ne? Lahko še kaj več poveš o tvojem kužiju? Kaj rad počne, s čim ga hraniš ipd. Sem pa prebrala, da je to pasma, ki zelo rada laja. :D Koliko je resnice v tem in ali je to možno tudi, če ga šolaš oz. lepo vzgojiš? Koliko pa okvirno stanejo pinči pri dobrem rejcu (okvirno), ker tega podatka nisem še nikjer zasledila? Pa še to: a tvoj hodi v pasjo šolo?
LaHauteCouture
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 267
Na forumu od: 2. 8. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a LaHauteCouture » 07. Sep. 2009 22:14

zlati prinašalec :D

drgač je pa vsak pesek kul če ga lepo naučiš :)
Uporabniški avatar
bubabiba
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 8. 12. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a bubabiba » 07. Sep. 2009 22:47

Če izbereš labradorca pri dobrem vzreditelju, ki daje pregledovat kolke in gleda na to, potem je zelo malo možnosti, seveda pa nimaš sto procentne garancije, kakor je tudi nimaš pri neki drugi pasmi, da ne bo zbolela za drugo boleznijo.
Pinčev imaš pa tudi več vrst recimo nemški pinč, pritlikavi pinč, opičji pinč, avstrijski pinč.
Uporabniški avatar
frigga
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 23. 12. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a frigga » 08. Sep. 2009 7:32

Pristajati na povprečnost pomeni pristajati na poraz.
Uporabniški avatar
piškotek*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 947
Na forumu od: 27. 1. 2009
Kraj: Primorska

Neprebrana objavaNapisal/-a piškotek* » 08. Sep. 2009 8:14

Bernski planšar.
(s)mej se
Uporabniški avatar
Yammamai
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 43
Na forumu od: 27. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Yammamai » 08. Sep. 2009 9:35

Bernski planšar mi ni lep, pa tudi dlako ima kar precej dolgo, mi pa iščemo kratkodlakega (še zlatega prinašalca smo zdaj izločili iz ožjega izbora), sploh ker želimo zdaj imeti hišnega psa, ki bo ves čas z nami. :wink:
Boston terierja je videti prikupen, karakterno bi nam ustrezal, pa tudi kakšnega živ žava ne bi bilo, ker pri hiši nimamo drugih živali (razen zunanjo mačko, ki pa itak skos spi na terasi ali pa na drevesu, tako da mu ne bi pogosto prekrižala poti :D) - glede na to, da zna biti hitro dominanten pri drugih živali. Mogoče ve katera, kje so legla teh terierjev v Sloveniji? Na zs prosim, ker se verjetno tukaj ne sme omenjati vzrediteljev. :?: Trenutno se odločamo med pritlikavim pinčem, mopsom in boston terierjem. Ima kdo katerega od teh psov doma in lahko pove še kaj izčrpnega s prve roke, da se bomo lažje odločili? :D
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 08. Sep. 2009 10:27

Kaj pa angleški koker španjel?Govorim iz lastnih izkušenj...zeelo radi imajo gibanje, hvaležni so za vsako božanje, pa tudi na splošno so zelo dobrodušni, energični.Naša psička na čase zgleda kot prava bilderka proti mestnim koker španjelom.S česanjem pa je tako, da jo pošešemo vsak drugi dan, zaradi daljše dlake na ušesih in tačkah- to lahko po želji krajšaš.Španjeli so na koncu primerni tudi za v stanovanje, niso zelo majhni, pa tudi preveliki ne-če pes ni miren, je to velik plus za bivanje v hiši.
Uporabniški avatar
Yammamai
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 43
Na forumu od: 27. 7. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Yammamai » 08. Sep. 2009 10:44

Angl. koker španjeli so mi ful lepi (sploh svetlo rjavi), ampak sem skoraj prepričana, da pri nas ne bi prišel v poštev, ker so mi doma rekli, da psi z dolgo dlako odpadejo. Kar v bistvu razumem, ker je s tem kar nekaj dela, pa dlaka ostaja povsod, poleg tega je to že malo večji pes od teh, med katerimi se odločamo (zgoraj napisani trije). Jaz bom namreč samo med vikendi doma, v Lj že imam psa (ni moj drugače), tako da ta, ki bo doma v hiši, bo moral ustrezati vsem - celi družini. :)
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 08. Sep. 2009 10:58

V bisvtu dlake ne puščajo...pa še porežeš jim lahko in problem je rešen.Energije jim pa res nikoli ne zmanjka:)Ker npr mopsi niso neki fizično vzdržljivi psi itd, boston terierji tudi ne-govorim zato, ker sem z obojimi imela bližnje stike.
Uporabniški avatar
_malena_
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 80
Na forumu od: 17. 5. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a _malena_ » 08. Sep. 2009 11:12

Kaj pa bokser? Navihani, živahni, radi v družbi ljudi... Kratko dlako imajo :) Ne vem, najprej mi je ta pasma padla na pamet.

Vrni se na Živali

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov