Činčila

Vse o živalih.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
snezinka*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 590
Na forumu od: 3. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a snezinka* » 07. Maj. 2009 17:36

Zanima me če ima kdo od forumašev za domačo živalaco činčilo? Predvsem kje ste jo kupile (baje pravijo, da jo je veliko bolje kupiti od rejcev samih, kot v trgovini)? Kaj vam je pri tej živali najbolj všeč in kaj najmanj (za vas poz in neg lastnosti). Ali ste zanjo kletko kupili ali naredili sami (kajti kakor vem so precej drage in v trgovinah mnogo premajhne glede na to, kako veliko prostora potrebujejo činčile)? Ali se vam pusti cartati ali je bolj sramežljive sorte? S čim jo hranite? Kolikokrat na dan jo spustite iz kletke? Koliko časa jo že imate oz. koliko je stara (vemo da povprečno živi cirka 15 let)? Vas kaj moti ponoči med spanjem, glede na to, da je činčila nočna žival, ki baje stalno "robanti" ponoči? Skratka zanima me vse to in še več o činčilah, predvsem vaše lastne izkušnje, kake zanimivosti, ker pač tiste splošne zadeve lahko tut na googlu najdem, ker si jo namerevam omisliti.
Uporabniški avatar
Hyades
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 623
Na forumu od: 22. 6. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Hyades » 07. Maj. 2009 19:44

Ojla..
moja sestra jo je imela kar nekaj let.. pred kratkim pa se ji je nekaj zgodilo z zelodcem in je poginila.. (ne vem detajlov).

Kupila jo je od rejca (pac veliko boljse je da jo tam kupis, ker ves iz kod prihaja ipd...). Mislim da jo je placala ene 70€? Imela je pa belo cincilo. Najbolj srckana zival pod soncem ;).

+:
*se zelo hitro socializira
* je meeeeeehkaaaaa!
*jo je super cohat
* jo lahko naucis trike, vsaj to da pride k tebi
* je super zabavna ko tece po sobi in dela salte, sploh ko je bil mickena se je spravla v vsako luknjo npr. med delom stolice in tlemi.. ampak ko je odrastla ni sla vec tam in sploh ni razumela zakaj hihi
* je lustna zivalica, zivi relativno dolgo (proti hrckom!!!)
* verjetno bi se se kaj naslo

-:
* njeni drekci. Dobesedno kaka povsod. Se dobro da so drobni.

Nima nekih hudo negativnih lastnosti razen te, meni je vsec.

Kletko so kupili pri rejcu. Res je, da ni poceni in je dobro imeti cim vecjo kletko. Torej prvo so kupili pri rejcu ki je velikosti tam en meter x 80cm? druga je pa kar posteno velika ene 1,50 x 80 cm? Ne vem tocno... Vec prostora kot ima, boljse je. Jo je pa res dobro spuscat ven enkrat na dan da se razmiga (in socializira).
V trgovini imajo tudi te velike kletke za ene 150€. Kletke niso ravno poceni ampak so enkraten nakup.

Hrana? hrana za cincile.. dobis v trgovini za male zivali. Vsake toliko rozina kot priboljsek (sploh une jumbo! samo ne sme vec kot 1 na dan, da ne dobi driske)

Nocna zival je ja, ampak kot vecina zivali se privadi na cloveski bioritem in torej spi ponoci in je aktivna podnevi :).

V bistvu je res simpaticna zivalca,... Aaa se eno stvar sem se spomnila.
Ce jo bos spuscala v isti sobi kot imas pc... ZAVARUJ KABLE!
Cincila pogrize VSE kar najde. Kable, mize, stolice, cevlje ipd... Ne neha grizti... No sicer se je cez cas umirila in nehala grizti ampak ... je bilo potrebno kar nekaj casa..
Uporabniški avatar
snezinka*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 590
Na forumu od: 3. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a snezinka* » 07. Maj. 2009 19:58

Ful fajn. Hvala ti za vse informacije. Sm se že vstrašla, d noben nima nobenih izkušn s činčilami. Drugače pa uf, vidm d so kar pošteno zasoljene cene, če jih kupiš pr rejcih. Sm pa malo čekirala po Bolhi in vidla, da mladičke nekdo prodaja za 30€, ker je očitno samička, ki jo ima skotila. Tisto pomoje tut nebi blo tko zgrešeno kupt ne? Kletko sm pa razmišlala, d bi kr sama nrdila, da ne bo šlo preveč dnara, sam morm še mal idej dobit kako pa kaj, ker nočem d mi use zgrize. Ma, je pa res tk luštna in prisrčna žvalca.

Kko ste pa kj zavarovali kable vi? Mislim, al ste tkt k ste jo spustl sam kaj zagradil al kako? Aja, pa te njeni drekci? Kok to kj smrdi, d vem v katerem prostoru bi jo blo njbolš met?
Uporabniški avatar
Hyades
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 623
Na forumu od: 22. 6. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Hyades » 07. Maj. 2009 23:35

Neee... tej drekci sploh nic ne smrdijo. Trdi podolgovati so... Jih pa res nenormalno veliko 'proizvede'.

Ves.. po zaslugi grizenja je slo veliko kablov v k.. se dobro da na tiste kable ni bilo nic aktivnega prikljuceno..

Sestra jo je spuscala kar v njeni sobi, nic ni bilo zavarovano.. kable pa lahko oblepis z izolacijskim trakom, mogoce bo vsaj minimalna pregrada pred cinco..

No ko smo jo spuscali je bil vedno kdo z njo. Pa tudi takrat nismo opazili ko kaj takega grize (se je rada skrivala in skalala na stol, iz stola na mizo ipd)..

No poskusit z tisto cinco ni greh, malo vprasi lastnico kako je kaj z njeno cincilo..

V katerem prostoru jo je najboljse imeti? Naceloma naj cincila ne bi bila izpostavljena prehudi vrocini in mrazu.. neka normalna temperatura je ok.. mogoce v kaki sobi kjer poleti ni prehudo vroce. Ali pa jo premikas med letnimi casi, po zelji..
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 08. Maj. 2009 10:31

Kje smo jo kupili - ne vem; je prišla k hiši pred mano (jaz sem prišla k hiši pred sedmimi leti :wink: )
Koliko je stara - ne vemo, ampak več kot 10 let gotovo, ker ni bila mladiček, ko so jo dobili.
Kletka - velikost je odvisna od tega, če jo redno spuščaš. Rabi namreč dosti gibanja. Ampak če lahko vsak dan teka po stanovanju, je lahko kletka tudi manjša. V kletki pa mora vsekakor imeti še eno manjšo leseno hiško, da se skrije noter - in ta mora biti res majhna, ker se počuti bolj varno, če se nekam stlači in nima prostora nad sabo.

Sicer je pa zame res idealna živalca. Podnevi bolj ali manj spi, pozno popoldne ali proti večeru jo spustimo iz kletke in preden gremo spat, jo spet ujamemo in damo v kletko. Ponoči občasno rogovili, ampak smo se navadili (itak ni v tisti sobi, kjer spimo in se ne sliši dosti).
Glede cartanja so činčile zelo različne. Naša ni rada v naročju, če pa sedeš na tla, rada pride k tebi, pleza po telesu in se pusti božat - ne pa tudi ujeti. Kadar jo lovim, da jo spravim v kletko, rabim posebno taktiko, da je ne prestrašim ... in potem se izkaže, da je še vseeno raje v mojem naročju kot pa v kletki, ker se me oklene z vsemi štirimi :D

Stanovanje je deloma zaščiteno pred grizljanjem (kabli so varno skriti, tam kjer niso - okrog tv-ja - pa pazimo, da ne skoči tja. Itak ni nikoli zunaj brez nadzora). Zverinica točno ve, kaj sme in česa ne ... včasih provocira in se približuje televiziji in gleda, če smo jo opazili in jo bomo kregali. :D Da bo kak vogal pohištva obgrizljan, se pa pač sprijazniš. Bolj pomembno je, da imaš vse omare do tal in da zadelaš vse reže ob pohištvu - ker se strašno rada skriva v najbolj nedostopne kotičke in jo lahko iščeš tudi par ur. Je veliko bolj drobna kot se zdi zaradi vse tiste dlake - stlači se v parcentimetrske reže, za katere si ne bi mislil, da bo lahko zlezla noter.

Sicer pa najraje pleza po nama, ko leživa pred tv-jem in žica arašide (neslane seveda). Hranimo jo s kupljeno hrano za činčile, čeprav je strašno izbirčna in iz mešanice briketov in zrnja izbrska samo tisto, kar je njej všeč. Priboljške dobi, ko si jih zaželi (prihranite mi moraliziranje - jaz tudi ne živim samo od zelenjave in nemastnega mesa).

Še en plus: činčila ne smrdi. Pije zelo malo, zato tudi malo lula, drekci so pa suhi in ne smrdijo. Res pa jih spušča nekontrolirano po celem stanovanju - to pač posesaš. Lula pa vedno na isto mesto - dali smo ji eno staro brisačo v kopalnico (opazili smo, da se je polulala na kakšne cunje, ki smo jih pustili v kopalnici na omari in zdaj torej pazimo, da oblačila pospravljamo, na omari pa ima staro brisačo za ta namen).

Na spletu je precej člankov o činčilah ... nekaj je uporabno, nekaj manj. Najbolje se je poglobiti v svojo žival in videti, kaj ji paše - ni vse tako, kot piše v teoriji. Konkretno naše prav nič ne moti vročina (nekateri članki svetujejo dajanje ledu v kletko poleti) - najraje sedi na radiatorju, ki je tako vroč, da se ga še dotakniti ne moreš. Prav tako zna odlično presoditi globino in višino - če se zapleza na kakšno omaro, pogleda dol, vidi, da je globoko in gre raje po drugi poti nazaj dol. Če je pokrov wc-ja zaprt, skoči gor, če ni, skoči točno na rob (ok, tu ne svetujem eksperimentiranja, ker ni vredno tvegati - ampak mi smo prebrali, da je treba vestno pokrivati wc šele potem, ko je že dokazala, da obvlada spretnost).
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
borboletta
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 304
Na forumu od: 19. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a borboletta » 08. Maj. 2009 23:43

oooo!!! Super tema zame! :D Tud jst se odločam te dni med činčilo in pritlikavim zajčkom. In kr ne morem pozabt kako je činčila mehka in sm pregledala že vse forume (z živaljo vsebino) in cel youtube pregledala in vse naokoli poizvedujem kako ta žvalca "funkcionira". Dobila bi jo zastonj, sam mal me matra kako bo to zgledalo, če jo prinesem tašči (mišljena je predvsem zanjo, 60 let ima)...predvsem mi gre za to, če bi se pustila cartat? :D
Vse bolj komplicirano postaja živeti enostavno.
Uporabniški avatar
snezinka*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 590
Na forumu od: 3. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a snezinka* » 09. Maj. 2009 9:48

O, hvala vama Hyades in kr.ena. Zdej sm se že čist navdušla. Sam še kletko nardim, pol pa upam, d bo kmal moja. :)

borboletta, če jo boš kupla tašči, ki ima 60 let, če sm prav razumela, pol ne vem kok se priporoča činčila. to so namreč žvalce, k so neverjetno poskočne, hitre in se skrijejo u usak kot (kot sta že Hyades in kr.ena povedali). Tko da, dvomim, d ima tašča še tolk energije, d bi jo, potem, ko jo bi spustila iskala in tekla za njo. :) mnenje drugih?
Uporabniški avatar
Hyades
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 623
Na forumu od: 22. 6. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Hyades » 09. Maj. 2009 11:57

Ja no... pa si kaj vprasala tasco kako so ji kaj vsec cincile? jaz bi ji na tvojem mestu dala kaksen link za prebrati. In to kljub temu, da je misljena kot darilo...
Uporabniški avatar
borboletta
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 304
Na forumu od: 19. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a borboletta » 09. Maj. 2009 13:38

Ma v bistvu je bl meni mišljeno kot pa tašči (ko sem pri njih se dolgočasim in si res želim, da bi imela kšno žvalco tam) :D ma tašči je vseeno kaj je, sam da ni pes al pa mačka (preveč draga hrana). Drgači pa je stanovanje kjer bi bila še kar majhno, pa tud za uničt nima tm kej. Drekce bomo pa že pobrali. Sicer je pa tašča tko zlo skrbna, da ko smo imeli dva meseca mucko v stanovanju je skrbela zanjo ko za otroka. Glavno, da je še neki živga tm zravn nje d ni pol tko osamljena.
Vse bolj komplicirano postaja živeti enostavno.
Uporabniški avatar
Hyades
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 623
Na forumu od: 22. 6. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Hyades » 09. Maj. 2009 13:41

Aha... ma macja/pasja hrana ni ne vem kako draga... no sploh ni :/ Se tisti briketi ki so najbolj priporoceni za pse so max 10€.

No ja macke so druga stvar, te bi jedle vsaki dve uri grrr...

Sicer pa.. ce se ne motim je hrana za cincile ene 20€ + s tem da jo imas za tri mesece.
Uporabniški avatar
snezinka*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 590
Na forumu od: 3. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a snezinka* » 10. Maj. 2009 12:11

^^ je to mišljeno samo kot osnovna hrana, al tudi priboljški?
Uporabniški avatar
kr.ena
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2627
Na forumu od: 13. 9. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a kr.ena » 11. Maj. 2009 9:05

S priboljški gotovo ne boš bankrotirala - en paketek rozin imaš za pol leta (če jih seveda sama ne ješ in jih daješ samo činčili).
Se mi zdi, da je še najdražji pesek za kópanje. Najbolj praktično je, da ji daš gajbico s peskom noter vsak dan za kakih 15 minut, potem pa umakneš pesek ven; če ga ima stalno v kletki, se hitro umaže in ga moraš pogosteje menjavati.

Se strinjam, da bi starejši človek težko lovil činčilo po stanovanju ... in vsekakor se mora človek, ki mu nameravaš podariti žival, vnaprej strinjati s tem - presenečenja niso ravno dobrodošla.
Glede crkljanja pa - veliko je odvisno od karakterja posamezne živali in pa od tega, kako je navajena. Najbolje je izbrati takega mladička, ki je vajen ljudi in se ne boji, če ga prijemajo in božajo - če seveda hočeš činčilo za crkljanje. Naša ni ravno taka ... rabila sem ogromno potrpljenja, da mi je začela zaupati (tedne in tedne, ure in ure sedenja na tleh in prigovarjanja s priboljški v rokah), da bi mi pa sedela v naročju kot mačka, ko gledam televizijo, lahko pa samo sanjam. Ampak mi jo imamo radi tako kot je - malo divjakinjo, ki iz koristoljubja (=arašid) prenese tudi malo čohanja. :) V naslednjem trenutku pa že teče na drug konec stanovanja.
Zašto se sve to dešava
da l čovek išta rešava
il smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama...
Uporabniški avatar
snezinka*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 590
Na forumu od: 3. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a snezinka* » 11. Maj. 2009 20:07

pa superca so te činčile. mene niti nebi nekaj motlo, da se ne crklja tolk rada. pač v mejah normale. upam, d mi kmal rata narest to kletko, da pol najdem kakega luštnega mladička. bi pa rada mladiča, ki je sive barve. mi je tak najbolj cort. kaj pa vam?
Uporabniški avatar
Inčaa
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 301
Na forumu od: 26. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Inčaa » 12. Maj. 2009 13:02

mi smo imeli doma 2 činčili sive barve..in čez nekaj časa smo dobili mladička. Tako smo tisti 2 činčili podarili enemu znancu, mladička pa obdržali.. se pa ful rad crklja :) kletko je mami naredila doma ampak jo sedaj prodajamo, ker naš mladiček sam ne potrebuje tako velike kletke..

Slika
"Prava lepota je tako posebna, tako nova, da je človek ne spozna kot lepoto."- Marcel Proust
Uporabniški avatar
snezinka*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 590
Na forumu od: 3. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a snezinka* » 12. Maj. 2009 17:01

^^ Inčaa, kaj imaš na kaki sliki kletko, ki jo zdej prodajate. Sam rada bi dobila ideje, kakšno naj naredim sama. Če bi se dalo no...:)

Vrni se na Živali

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov