Slovenski kotiček

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 19. Mar. 2008 14:38

hej punce,

zdej mam čas za razmišljat pa sm se spomnila, kaj če bi mele temo, v kateri bi spraševale, vse kar je v zvezi s pravilno rabo slovenščine? Recimo večkrat imamo kakšno dilemo kako kaj napisat, katero besedo uporabit, funkcionalno nismo ravno super pismeni itd.. Verjamem da je tukaj kar nekaj slavistk oz. slavenistk (no za začetek me zanima etimologija tega :)), mene pa recimo vsake tolk mučijo kakšne jezikovne zagate. Tko kot je bila recimo ena rubrika (oz. je še, ne vem) v Nedeljskem dnevniku.
Če je kaj takega že se opravičujem pa če se vam ne zdi ok lahko tudi ukinete :)
Recimo, bom jaz prva - kaj je prav - plodovito ali plodno; grozovito ali grozno?

to me že od nekdaj bega :)

lp
Uporabniški avatar
Josephina
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1563
Na forumu od: 20. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Josephina » 19. Mar. 2008 15:52

Sicer nisem slavistka, ampak mislim da plodovito ni prav. Glede grozovito pa nisem cist prepričana. :)
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 19. Mar. 2008 17:00

Jaz bi rekla plodno in grozno. Grozljivo ja (še bolj grozno od groznega), grozovito se mi pa čudno sliši.

Jaz pa nikoli ne vem, ali je prav Spoštovana gospa ali Spoštovani gospa...

Mislim, vedno pišem Spoštovana, ker mi je milijon ljudi reklo, da je tako prav. Hkrati je pa narobe, če vikaš in rečeš Vi ste spoštovana (kot uno napačno vikanje, ne vem, ista fora kot Vi ste šla namesto Vi ste šli), Vi ste točni je pa ok. Mislim, vsaj jaz se tako pogovarjam z ljudmi. :?

Mah ne vem... Nelogično mi je. Ali naj bo obakrat isto, ne pa da je enkrat tako, enkrat drugače. Kako se že temu reče...povedkovo določilo ali kako že? K se podčrta z uno črtkano črto? Glagol z vijugo, to pa z črtkano?

Malo sem zamutila :lach:

Če se komu kaj sanja, ZAKAJ je tako, naj pojasni? ;)
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 19. Mar. 2008 17:08

Zvončica, jst bi rekla da tole dvoje nima veze. Eno je vikanje oz. polvikanje, ki se izraža z glagolom, tole pa mislim da gre zgolj za pridevnik "spoštovan", ki se prilagodi samostalniku. Se pravi ženska oblika. V stavku "vi ste spoštovani" je "spoštovan" namreč glagol, in oblika vikanja se itak spreminja z glagoli. Upam da veš sm hotla povedat :)

kar se pa tiče grozovito in plodovito..oboje je v SSKJ, zato sprašujem :)
Zadnjič spremenil Smreka, dne 19. Mar. 2008 17:12, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Lalama
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 95
Na forumu od: 25. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Lalama » 19. Mar. 2008 17:11

Mislm da je tuki fora ta, da je pravilno "spoštovana gospa" zato, ker se prilastek "spoštovana" veže na samostalnik "gospa", ki je ženskega spola. Če pa nekoga vikaš, se pa veže na zaimek "vi", in zato zraven paše "spoštovani".. če recimo pišeš uradno pismo, nagovoriš s "spoštovani", če ne veš kdo bo dobil pismo v roke (približno tako, kt v angleščini dear sir or madam). Če točno veš, da bo pismo prejela ženska, pa v nagovoru napišeš "spoštovana gospa".. je kej bolj jasno? al sem še bolj zakomplicirala? :P

drugač pa nisem slavistka, ampak slovnico pa mislm da kr obvladam :)
...in men je tko dobr letet...nad vsemi letet...
Uporabniški avatar
Smreka
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 740
Na forumu od: 16. 3. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Smreka » 19. Mar. 2008 17:13

Lalama napisal/-a:Mislm da je tuki fora ta, da je pravilno "spoštovana gospa" zato, ker se prilastek "spoštovana" veže na samostalnik "gospa", ki je ženskega spola. Če pa nekoga vikaš, se pa veže na zaimek "vi", in zato zraven paše "spoštovani".. če recimo pišeš uradno pismo, nagovoriš s "spoštovani", če ne veš kdo bo dobil pismo v roke (približno tako, kt v angleščini dear sir or madam). Če točno veš, da bo pismo prejela ženska, pa v nagovoru napišeš "spoštovana gospa".. je kej bolj jasno? al sem še bolj zakomplicirala? :P

drugač pa nisem slavistka, ampak slovnico pa mislm da kr obvladam :)


nene.... fora je v glagolih in samostalnikih :) Sploh pa če ne veš komu pišeš napišeš spoštovani kao za množino... nima tuki veze spol...
Uporabniški avatar
frigga
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 23. 12. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a frigga » 19. Mar. 2008 18:06

Spoštovana gospa: spoštovana = pridevnik, gospa = samostalnik

Pridevniška končnica se ravna po samostalniški, in ker je samostalnik gospa ženskega spola, je pridevnik, ki označuje to gospo, o kateri govorimo, prav tako ženskega spola.
Pristajati na povprečnost pomeni pristajati na poraz.
AbbA
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 323
Na forumu od: 18. 6. 2006
Kraj: Somewhere over the rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a AbbA » 19. Mar. 2008 18:17

Jaz pa imam večne probleme z ločevanjem svoj in moj ter podobnim. Kdaj uporabljati svojilne pridevnike?
Uporabniški avatar
frigga
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 23. 12. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a frigga » 19. Mar. 2008 18:57

Torej...

moj = osebni svojilni zaimek
svoj = povratni svojilni zaimek

Povratni svojilni zaimek uporabljamo za izražanje lastnine. Na primer, če rečem, da je nekaj moje, bom kasneje to 'moje' nadomeščala s 'svoje'.

Primer: To so moji starši. Rada se pogovarjam s svojimi starši. Če bi pa na primer rekla: To so tvoji starši, bi pa, logično, pozneje uporabila: Rada se pogovarjam s tvojimi starši in ne s svojimi - ker, kakor sem že omenila, s povratnim zaimkom izražamo lastnino.
Pristajati na povprečnost pomeni pristajati na poraz.
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 19. Mar. 2008 20:11

Lalama napisal/-a:Mislm da je tuki fora ta, da je pravilno "spoštovana gospa" zato, ker se prilastek "spoštovana" veže na samostalnik "gospa", ki je ženskega spola. Če pa nekoga vikaš, se pa veže na zaimek "vi", in zato zraven paše "spoštovani".. če recimo pišeš uradno pismo, nagovoriš s "spoštovani", če ne veš kdo bo dobil pismo v roke (približno tako, kt v angleščini dear sir or madam). Če točno veš, da bo pismo prejela ženska, pa v nagovoru napišeš "spoštovana gospa".. je kej bolj jasno? al sem še bolj zakomplicirala? :P

drugač pa nisem slavistka, ampak slovnico pa mislm da kr obvladam :)


Ja, vem kaj misliš. Samo a veš, kaj me moti...ker je ta primer Spoštovana gospa edini, kjer ni ujemanja pri tem in pri stavku Vi ste spoštovani, ker je vikanje (kva je še to, povedkov prilastek? določilo? kako se že temu reče? skratka kar je za glagolom biti, je, če gledaš stavčne člene sicer povedek, a izhaja v vseh ostalih primerih iz pridevnika).

Skratka, ni pravilno Vi ste spoštovana, ampak Vi ste spoštovani.

Mah ja...ali sem pa samo prevečkrat slišala nepravilno rabo Vi ste spoštovana, boste šla topato narest, pa me zato mede :D



Aja, še nekaj sem se spomnila... a se vam ne zdi zanimivo, da imamo v slovenščini v bistvu 4 oblike za štetje samostalnikov.


Imamo za
1:pes / mačka / punca
2:psa / mački / punci
3,4: psi / mačke /punce
5in več: psov / mačk /punc



:razz:
Uporabniški avatar
missT*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 145
Na forumu od: 15. 1. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a missT* » 19. Mar. 2008 21:59

Pravilno je tudi tole stopnjevanje
vesel - veselejši - najveselejši.
Sama sem mislila, da se to stopnjuje vesel-bolj vesel-najbolj vesel.
Vendar nam je profesorica pri testu vse črtala in povedala kako je pravilno. Ja, do takrat tega res nisem vedela in še zdaj se mi zdi čudno - zeloo.
Hočm te .. brez odvečnih besed!!
Uporabniški avatar
Zvoncica
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2499
Na forumu od: 4. 11. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Zvoncica » 19. Mar. 2008 22:40

Prosim?? :roll:

To si je ona izmislila. Nima prav :lach:
Uporabniški avatar
kamis
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1085
Na forumu od: 12. 12. 2006
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a kamis » 19. Mar. 2008 22:47

jst bi tud rekla da je tole narobe ne
Uporabniški avatar
moi T
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1070
Na forumu od: 6. 2. 2007
Kraj: Lj med tednom, med vikendi pa...

Neprebrana objavaNapisal/-a moi T » 19. Mar. 2008 23:18

Jet tudi mislm, da je ^^ narobe, halooo? Kdo pa tko govori???

Drugače pa superca tema! Ku nalč zame, ki lih neki pišm in ne vem... Primer pa je sledeč: Na gimnaziji ... (tle pride ime gimnazije) se lahko dijaki učijo francoščino kot drugi tuji jezik. Je francoščine al francoščino??? Nekako se mi zdi, da je francoščine, sam mi pa pol ne paše na sledeče besede, se pravi na ˝kot drugi jezik˝.
Just dance and everything it´s gonna be ok!
Uporabniški avatar
kamis
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1085
Na forumu od: 12. 12. 2006
Kraj: ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a kamis » 19. Mar. 2008 23:51

Ja če nebi mela une besedice drug tuj jezik,bi na tvojem mestu napisala francoski jezi,pač lepo pravilno se lepše sliši ne.Drgač pa je prov francoščino.Ker se ne učijo tiste francoščine ampak tisto francoščino.

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov