Delitev stroškov

Zadovolj(e)n/a v postelji.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

pumpkin_pumpkin
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 31
Na forumu od: 8. 6. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a pumpkin_pumpkin » 28. Dec. 2015 13:25

Hej,

prosim za nasvete in ideje :)

Fant se bo v kratkem preselil k meni... včeraj je na dan prišla tema delitve takrat skupnih stroškov... ker ne vem... kako bi se tega lotila... prosim za kak dober predlog...

Načeloma bi delila osnovne stroške stanovanja in hrano :) na kak način?

Zdraven pa se postavlja še eno vprašanje... fant sedaj živi z mamo... ki je precej precej na kratkem z denarjem (sicer za moje pojme tudi precej po svoji krivdi... ) ampak... fant pravi, da doma ne bi nič več dajal mami v pomoč... jaz se s tem ne strinjam... mislm... da bi morala vsaj malo pomagati... kako? na kakšen način? koliko?

hvala :)
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 28. Dec. 2015 14:09

Midva deliva stroške na pol. Se mi zdi edino smiselno in pošteno, ker so najini prihodki tu nekje ... Kar zadeva mamo: jaz mislim, da otroci nimajo kaj podpirat staršev, razen v primeru, da so otroci premožni ali pa v primeru, ko starši niso zmožni zaradi bolezni ali drugih opravičljivih okoliščin poskrbet zase. Drugače pa mislim, da ni naloga otroka, da preživlja starša.
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 28. Dec. 2015 14:11

Jaz bi delila stroške na polovico. Stroški stanovanja so itak znani, tako da jih lahko predvidiš, potem pa poskusita predvidet še stroške hrane oz gospodinjstva (čistila, pralni prašek), npr 150€ na osebo. Vsak mesec potem dasta oba ta denar v eno skupno koverto oz če odpreta en bančni račun v ta namen in kupujeta ter plačujeta iz tega fonda. Seveda si pa potem ne gledata v krožnik (če en poje veliko več kot drugi npr).

V njegov odnos z mamo, torej dajanja denarja njej se ne mešaj. Naj se sam odloči ali ji bo finančno pomagal ali ne. Dokler zaradi te (ne)pomoči ne trpi vajino življenje se te to po mojem mnenju ne tiče.

Finance znajo biti kar problem v razmerju in je pametno vse dileme sproti razčiščevat: od tega kakšna hrana in pijača se bo kupovala. Npr če bosta s tem financirala tudi sladkarije in prigrizke ter pijačo ki jih en mogoče ne je oz ne pije.
Vsak raj ima svojo kačo.
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 28. Dec. 2015 14:50

jaz mislim da je prvo kot prvo najbolj pomembno da se uskladita (če se še nista) v tem, koliko kdo zapravi v svojem življenjskem stilu (npr. če en pere svoje perilo enkrat na 2 tedna, drugi pa vsak 2. dan, bi blo problematično se zmenit da dasta stroške pranja, elektrike na pol. ali npr. da eden kar naprej prižiga luči in jih ne ugaša.. skratka, da sta oba enako ekonomična). drugo, da ko imata oba nekako podobno mnenje glede tega, da ne komplicirata za vsak cent in sta oba pripravljena kak mini dolg odpustit.
kar se tiče stvari ki jih oba uporabljata, gospodinjske stvari, hrano ki jo skupaj jesta, položnice povezane s stanovanjem, dasta na pol (oz. če nekdo precej več zasluži kot drugi, se prilagodita kakor vama paše). ostale zasebne strasti in "priboljške" pa bolje, če si vsak sam kupi.

glavno je, da se noben ne počuti izkoriščenga in da noben ne poskuša živet na tuj račun, in da sta razumna človeka ki se znata zmenit med sabo :) ne glede na plan se bo dejanska situacija videla šele ko bosta kakšen mesec skupaj, spremljajta stroške in se sproti prilagodita.
hej norci :)
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 28. Dec. 2015 16:28

^^ Ofak. A ti si predstavljaš, da se s partnerjem za mizo usedeš in se pogovoriš o tem, kolikokrat je prižgal/a luč, kako dolgo polni računalnik, kako dolgo strmi v hladilnik preden nekaj ven vzame in kako dolgo se tušira, potem pa po procentih deliš stroške? :mrgreen:

Ko z nekom skupaj živiš, ustvarjaš skupnost. Skupnost se ne gradi na ''mojem'' in ''tvojem'', ampak na ''najinem''. V skupnost vsak prispeva enakovredno oz. max. glede na zmožnosti.
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7041
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 28. Dec. 2015 17:15

Midva imava lastne prihodke in je to skupen denar, ki ga porabljava najprej za položnice, potem za hrano in ves ostali luksuz, nekaj ga pa dava mesečno na stran. In se ne sprašujeva kdo bo kaj dal, ker je tako skupen denar. Da bi pa si zdaj gledala na to, kdo porabi več elektrike ali vode, mi je pa tako mimo. Ker en več poje, drug pa lahko mogoče umaže več oblačil in porabi več za pranje. Zato mi je strogo deljenje en velik bullshit, ker je partner moj partner in ne moj cimer.
Če pa se tako zelo bojiš, pa enostavno daj položnice na kup, jih razdeli na pol, daj pri plači nekaj sto € na stran za hrano (spet vsak pol), tanka vsak svoj avto, v glavnem stroga polovica.
Glede mame se pa raje ne vtikuj, on že ve zakaj se je tako odločil, sploh pa ni otrok dolžan preživljati svojih staršev-drugo je pomoč pri kakšni krizi, ne pa redno odnašanje riti in podpiranje lenobe.
slovenc, khm. Se ti zdi, da če skupaj živiš, da vsak pere svoje perilo itd? Saj sta pa skupaj in ena izmed "the perks" je ta, da si deliš vse in dobro in slabo (stroške), kompromisi pa so tako ali tako en velik pokazatelj kvalitetne veze.
The world is as you are.
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 28. Dec. 2015 17:32

:ja:
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 28. Dec. 2015 19:21

to so bili primeri :P jao.. gre se za to da ni en ekonomičen, drug bo pa z malomarnostjo naredil še pa še stroškov. ne mislim zdaj štetje wathov, ampak da je nek spoštljiv odnos do stvari in upoštavanje, da je stvar skupna. sploh ker se ne gre samo za stroške, ampak tudi skupno vzdrževanje, čiščenje, upravljanje, popravljanje.. vse to so stroški, ne samo hrana pa položnice. kaj pa oprema? da mi pride baba pa nvm, z vinom polije kavč pa reče "jah, novga morva zdaj kupit, pripravi 150 eur da kupiva novega za 300".. pajade, šibaj ven pa ne pridi več nazaj :P jasno zdej pretiravam ampak vseen.. odnos do stvari, ekonomičnost je zelo pomembna stvar, če hočeš z nekom deliti stroške!
in če se z nekom ujameš (tudi) v tem in mu zaupaš, ni nobenih problemov kar se denarja tiče, stroškov sploh ni treba deliti in v miru z denarjem drug drugega delata kar vama srce poželi - kar je z zakonom določeno in dovoljeno, če/ko se poročita. (seveda denar, ki je pridobljen v času zakonske zveze, NE prej)

iz prve roke povem, da je težko živeti in si delit stroške z nekom, ki je totalno neekonomičen oz. ima drugačne poglede na to. ali sem pa samo jaz tak, da me moti da je v prazni sobi 5 luči prižganih, voda napol odprta.. pa tudi če je samo 50 centov na mesec dražje.
hej norci :)
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 29. Dec. 2015 0:36

Oh, kako bo enkrat ena punca srečna, ko bo s teboj delila flet. :mrgreen: Drugače so pa reči glede ekonomičnosti, varčevanja, ekološkega delovanja in tako dalje (kar navajaš, v bistvu), še v kakem drugem oziru pomembne, ne samo pri delitvi stroškov in zajemajo še druge aspekte skupnega bivanja.
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 29. Dec. 2015 2:16

zakaj se tako sekiraš, kako bo z mano? :D jaz se ne. ker sem tip človeka ki bo punco prej dobro spoznal, preden se bo skupaj z njo vselil (in ne na podlagi nekih iskric) in mi nič od tega sploh ne bo potrebno razlagat.

jaz sem tukaj na dolgo in široko povedal kar je (oz. bi moralo bit) marsikomu samoumevno. ker mislim da avtorica želi malce bolj razmislit o tem glede stroškov in bi do tega "dajta vse na pol" brez problemov prišla tudi sama. pišem izključno njej, ker je ona vprašala za nasvet. ne jaz, zato ni treba meni svetovat :)
hej norci :)
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 29. Dec. 2015 10:11

O, ti boš torej nekaj zelo posebnega, a ne? Ker v povprečju se ljudje vselimo skupaj takoj po tem, ko se srečamo na zabavi, se potem pri nekom doma divje poseksamo in se nam ne da več nazaj domov, tako da kar tam ostanemo ... aja, ne, to ne bi šlo, ker ne more nastat resna zveza iz ONS. :mrgreen: Aja, samo saj ni nujno, da je zveza resna, če živiš skupaj, ne?

Sicer pa je bil moj point in nasvet avtorici, da življenje skupaj in izzivi takega načina furanja zveze prinašajo še marsikateri izziv, ki je morda povezan z denarjem (vse lahko zvedeš na ''denarno vprašanje''), ampak je predvsem vezan na še kaj drugega. Ko živiš skupaj z nekom, se najbolj mogoče izrazijo življenjski slogi, npr. kdaj kdo hodi spat, kdaj kdo vstaja, kako kdo dela (npr. od doma, v službi, kakšen je delovnik, kdaj nekdo hodi iz službe, kako si organizirat dan, če delata oba od doma ...), kdo počne katere reči v stanovanju, kako pogosto se čisti etc. Seveda je pa tu potem še cel kup drugih reči, navad, ki se izrazijo šele, ko z nekom živiš in tako dalje. Pa osebi sta seveda nenadoma ogromno skupaj, delita si ne le odnos, ampak tudi bivanjsko skupnost, če hočeš ... in nenadoma res morata delovat kot tim, kot skupnost ... ne moreta se več en drugemu umaknit in imet ''svoj lajf'' en mimo drugega, ker začne slej ko prej zadeva škripat ...
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 29. Dec. 2015 13:41

^ neki se repenčiš, pol pa napišeš isti point ki sem ga jaz napisal.
hej norci :)
MarijaNana
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 489
Na forumu od: 27. 6. 2015

Neprebrana objavaNapisal/-a MarijaNana » 29. Dec. 2015 13:59

^^ Not exactly ... tvoj point je bil, da je pri delitvi stroškov potrebno upoštevat marsikateri vidik porabe/načine porabe, moj point pa je bil, da je treba ob skupnem življenju gradit skupnost, kar ni mogoče s takšno prizmo, kot jo imaš ti; ne moreš vsega gledat skozi denar, ker so drugi aspekti (se pravi: ne finančni) bolj bistveni oz. je tako, da če ne ''štimajo'' skupnost razpade in nima veze deljenje denarja. Če pa ustvariš skupnost, se pa finance delijo na pol (oz. glede na zmožnosti financiranja, če so večje razlike v prihodkih), ne pa glede na neke ''dejanske porabe'', pa glede na to, a ena oseba popije več mleka kot druga.
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 29. Dec. 2015 14:15

Zelo pomembno je tudi koliko wc papirja kateri porabi :D
wasd
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 763
Na forumu od: 10. 11. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a wasd » 29. Dec. 2015 16:56

Ne pozabit na tehtanje dreka in izracun kolicine vode, ki jo potrebujes, da ga splaknes.

Ce smo temeljiti, smo temeljiti.

Vrni se na Ljubezen in seks

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Google [Bot], Google Adsense [Bot]