Vprašaj me... #47

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 25. Nov. 2021 1:08

Mene pa ta small talk o vremenu ali rastlinju niti ne moti. So mi prav simpatični upokojenci s svojimi niansami -"o soseda, danes je pa zelo toplo ane?", "ja, zelo." :D In počasi odvandrajo dalje. V bistvu se je raznim ogovarjanjem s strani mimoidočih v ozki ulici težko izognit ali naredit "francoza".
Vem pa da je v velikih mestih drugače.

mmm, to je bila bolj igra besed, kot črni humor. Ga pa imava sicer z možem rada in ga deliva že od začetka. Ni pa za vsakega (vse), se strinjam.
---------

Konfliktom se načeloma izogibam, vendar nimam težav s konfrontacijami.
Ne maram prepirov iz vidika slabe energije, ne maram biti sprta. Ne maram "tihe maše". Če se prepiram, skozi prepir razčiščujem stvari.
Mislim, da malo izvira iz primarne družine - z mamo sva veliko stvari razčistili in "dali ven" med prepiri, ko je bilo to potrebno (in je šlo naslednji dan vse normalno dalje), medtem ko je bil oče tak, da je stvari držal zase in v sebi, kot bi vedno naletela na nek zid v komunikaciji (z njim se niti prepirat ne bi dalo) in me je to mučilo bolj kot kakšen prepir sem in tja z mamo. Zaradi tega sem mnenja, da ga nikoli prav zares nisem (s)poznala.

Najraje imam odnose, kjer se stvari seveda razčiščujejo na umirjen način. Vendar pa še vseeno raje kdaj vidim razčiščevalen konflikt z argumenti na obeh straneh, kot pa nekoga, ki se mu ne pride do živega in nikoli ne veš kaj si resnično misli (ker ne zna, ne upa izrazit?) in pri čem si s to osebo.
(Potem dobiš odnos, ko enkrat pride na plan kaj vse je nekoga zmotilo takrat "5 let nazaj" in "tisti večer 1 leto nazaj" in samo začudeno gledaš od kje in kaj je sedaj to, če pa je bilo vse v redu. To me v odnosih zmede.)
Torej, kakšen konstruktiven prepir? Ja. Kričanje in podobno? Ne.

Priznam pa da, kdaj pa kdaj, ko imam res slab dan/sem utrujena/neprespana, hitreje zapnem za kakšno brezvezno stvar v pogovoru (večinoma z bližnjimi) in se tudi opravičim.
Sem pa pred kratkim imela eno frko z dostavo, šlo se je sicer le za par evrov; sem že hotela klicat in "zatečnarit" pa sem se vmes zamislila..am I... Karen? :D In vse skupaj pustila tako kot je, kaj češ. Vdih, izdih.

Očitno rada pišem o konfliktih. Danes ne spimo in se spet zbrihtam, ko bi morala nazaj spat. :help:


Koliko ur spanja načeloma potrebuješ, da dobro funkcioniraš?
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 25. Nov. 2021 1:09

2x
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 25. Nov. 2021 6:46

6-7, mi je pa bolje spat okrog 8 ali 7-8.
Za 1 dan. Pa zdržim tudi z 2 ali 3, ali 0 ali 1, če je kriza.
Jutri bom mela jaz nočno v pripravah na en sestanek in bo 2-3. Upam, da vsaj 3.
Spim, pa kdaj tudi več kot 8 ur,čez teden, ker pridem tako izzeta, psihično utrujena, na tleh..

(Chaski je pa najbrž največji fenomen glede spanja, kar jih poznam, 'sem spal 12 ur v prejšnjem tednu..')

Konfliktom se izogibam Oz ne da se mi rabit energije za brezveze in neumne stvari. Če me nekaj pa razjezi, me pa razjezi.
Največkrat imam konflikte samo s partnerjem ali s človekom s katerim sva v nekem odnosu več kot prijatelja.
S starši imam kaj, ampak bolj redko, saj jih tudi vidim ne neki blazno pogosto. Vedno pa povem, razen pr partnerju, ker sva si toliko bolj domača, vse na lep način in ostali tudi na isti način delujejo do mene.
(ok no včeraj mi je ena stranka kar odložila telefon, ko sem povedala kdo sem in iz katerega podjetja kličem, to ni bil lih lep način in tudi ne nekaj, kar se običajno dogaja.)

Ponavljam
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
Ash.
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 525
Na forumu od: 31. 8. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Ash. » 25. Nov. 2021 9:50

Jaz sem kar se spanja tiče katastrofa. Pravijo, da z leti rabiš manj, no, jaz še vedno rabim toliko kot ena najstnica. 8 ur najmanj, idealno 9, tudi 10 :oops: Se zelo pozna na mojem razpoloženju in kako potem funkcioniram cel dan. Če ni v okviru 8 ur, potem pač mi misli uhajajo na en lep popoldanski počitek. :D Res ne vem, kako bi folgala pomanjkanje spanja zaradi otrok - pa vem, da to veliko ljudi reče, ampak neštetokrat sem slišala v življenju "a ti še kar nisi imela dosti spanja?", in to od ljudi brez otrok. ;D (ja, itak da zdržim tudi manj in funkcioniram, ampak še zdaleč ne kot neka optimalna verzija same sebe)

--

Koliko mora biti tvoje stanovanje/hiša pospravljeno, da povabiš nekoga k sebi domov?
But if thought corrupts language, language can also corrupt thought. (George Orwell)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 25. Nov. 2021 10:07

Jaz živim s 3 cimrami v najemu, stanovanju, ki je bolj novo, začelo se je oddajati eno leto preden sem jaz tja prišla. Imamo seznam, katera je zadolžena za čiščenje vsak teden, tako D aje praviloma relativno čisto skos. So pa ostale kvečjemu se bolj urejene in nagnjene k pospravljanju in čiščenju od mene. Tedensko čiščenje nekako zajema čiščenje cele kuhinje, pulta, štedilnika, umivalnika, odnaša je smeti, brisanje mize, sesanje, pomivanje tal, ter hodnika. Kopalnice imamo pa po dve na eno kopalnico čez in same sproti malo po čistimo, pomijemo. Jaz sem imela malo slabo točko, da sem ponavadi celo kopalnico čistila, le vodnega kamna v tuš kabini sem se rada izogibala in predstavljala na naslednji teden, Mal šibka točka ta tuš.


Ponavljam
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 25. Nov. 2021 11:40

Praviloma je dovolj čisto, da si prijatelje/kolege/sodelavce upam povabiti na obisk.

OK, ko se kdo (od dlje) najavi na obisk ponavadi še kaj dodatno počistim. Čeprav, enkrat se je eden najavil, pa mu niti za jest nisem imel nič za ponuditi, samo mi termin/način najave ni bil všeč, zato se nisem preveč trudil :? :|

Zdaj, da bi (kakšno) novo znanko s plesnih ali pa žura upal povabiti na obisk :oops: Vsaj uporabljene spodnje majice bi takrat poiskal po stanovanju in jih vrgel v koš, pa kopalnico bi malo bolje spucal...

Ponavljam
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7042
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 25. Nov. 2021 13:06

Vedno še malo bolj spucam, preden kdo pride ne glede na to, kdo je (gor pobrišem, prah, prižgem difuzor, take zadeve). Ampak tudi če bi prišel kdo nenajavljen, mi ne bi bilo sile.


Koliko prej si se učil/-a za teste/izpite?
The world is as you are.
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1972
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 26. Nov. 2021 3:01

Hm, v veliki meri odvisno od okoliščin - usklajevanja, stopnje, narave predmetov, koliko naenkrat sem jih imela in podobno.
Ob službah in dopolnilnem izobraževanju na koncu z otrokom/a je šlo počasneje, posledično učenje razpotegnjeno na daljše obdobje kot bi bilo sicer (začela po svoji približni oceni toliko prej, da nisem bila potem na koncu preveč v stiski).
Gre pa na splošno gledano vse od praktično nič (razen poslušanja) do par ur, tednov, mesecev, (ter veliko noči :D )


Ponavljam + tvoj najljubši predmet v OŠ, srednji in na faksu? Se ti je kdaj kakšen predmet priskutil zaradi ~neustreznega~ profesorja/ice?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 26. Nov. 2021 21:53

Nisem se veliko učil, kak teden prej na faksu, včasih še to ne, v SŠ/OŠ kak dan, dva prej. Pač sem na koncu izbral malo lažjo smer (sedaj nimam 2. bolonjske za kar se občasno sekiram), da se mi ni bilo treba preveč učit :? :twisted:
Zelo redko tudi 2 tedna prej, ampak če se primerjam z drugimi to niti najmanj ni bilo intenzivno učenje, to je bilo max 4 ure na dan, pa ne vsak dan.

Na "stara" leta, ko sem delal neko "specializacijo", izpite, ki jih nudijo različni proizvajalci HW in SW, pa sem bil kar priden čez vikende... (in včasih dopuste, ko je moja ex raje delala v tujini kot bila z mano; u bistvu sem ji lahko hvaležen vsaj glede dodatne izobrazbe :) ) ampak spet sem šel precej počasi, tak da je trajalo, da sem te izpite naredil. Očitno mi spomin dela in nič hudega, če se nekaj učim po nekaj mesecev... :)

Ananhas, si pa pedantna, te bom zato vprašal nazaj. V OŠ fizika, imam tudi zlato Stefanovo priznanje :twisted: ...v SŠ vsaj proti koncu gimnazije matematika :mrgreen: :D ...na faksu - ne bom povedal, vsega tudi ne rabim povedati - pol boste vedeli kaj delam, če povem iskreno :twisted: :razz: Mi je pa na faksu 70% predmetov bilo neuporabnih in mi je res bil beden faks to računalništvo :mad: :evil:

Ponavljam to kar sem odgovoril + kaj si si privoščil/-a za black friday? :)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 27. Nov. 2021 8:59

Za black friday sem bila v službi do cca nekaj čez 18, potem šla do stanovanja, pomit neko posodo, ki je prej par dni nisem imela časa, pol sem ugotovila, da je že cimra zložila vse noter v pomivalni in čistla po kuhinji, pol sem malo počistla kopalnico, zalila rože in se odpravila na Primorsko in okrog 21:00 zaspala in zdaj spala okrog 11 ur, ker sem prejšnji dan nekje 2-3, z budilkami vmes. Nisem imela časa v trgovine hodit, ali kaj naročevat.

Meni je tudi bila naj fizika v osnovni. In likovna zraven. Zdaj za kemijo smo pa npr. imeli neko totalno zgubljeno učiteljico, nas je pazila 1x za test od angleščine iz zaspala vmes na stolu, ko smo mi pisali. :D Priznanja imam pa na žalost samo do srebrnih iz fizike, matematike - vegovih, geografije, sem pa bila tako, da se nisem nekaj zelo na nobeno od teh tekmovanj pripravljala.

V gimnaziji lahko poudarim, kaj mi je postalo všeč, kar mi prej nikoli ni bilo. Literaturni del slovenščine mi je postal zelo všeč in sem zelo rada poslušala profesorje, ko so neke knjige razčlenjevali, za pisat pa nisem nikoli posebno bila. Zgodovine in učenja na pamet nisem tudi nikoli marala, mi je pa potem 4. letnik gimnazije obdobje 20. stoletja postala veliko bolj zanimiva in sem imela prvič v lajfu zgodovino 5.

Sicer so mi bili pa isto v gim. všeč fizika, biologija, matematika, kemija, en izbirni sem imela umetnostne zgodovine, kjer smo potem namesto te imeli zgodovino (umetnostne) fotografije, mi je bilo tudi zelo všeč. Pa likovna v prvem letniku.
Nisem marala informatike, ma sem jo mogla vzet v sklopu dodatnih predmetov, ker je bila skupaj s fiziko eno leto.

Na faxu 2 izpita sta bila taka, da je bilo tudi učenja za 3 tedne ali 4 tedne po cel dan, memoriziranje, če ti gre dobro, da narediš v prvo, čene tudi več kot to.
Ostalo kakšni po ene 10 dni, mislim pa da za večino je manj kot 1 teden po cel dan premalo, da bi naredil, je pa posamezen premet večinoma še iz izpitov iz vaj, plus seminarskih, ne samo da ta glaven izpit narediš.
Js tudi nisem naredila vse v prvo, in koliko se je nabralo, tam kjer nisem naredila, vsega učenja skupaj, ne vem, kar veliko je moglo bit.

V gimnaziji se ne spomnim dobro, mislim, da se nikoli nisem več kot 3 dni učila, ali sem pa tako pozabila od takrat, koliko sem se(itak so vseskozi spraševanja od vseh predmetov, sprotne obveznosti, da več kot toliko niti nimaš časa se samo eno stvar učit, pa obseg snovi je v enem testu veliko manjši kot na izpitih)? Sem pa imela obdobje skoraj cele gimnazije, ko me je prav brigalo za ocene in vse skupaj in sem raje se s hobijem/ treningi ukvarjala. Odlična nisem bila, sem pa imela povprečje bolj proti 5 vsa leta oz. nekje 4,0. ali nad..


*pod najljubše predmete v srednji dodajam še filozofijo, sem čist pozabila nanjo, je bila pa samo eno leto v 4. letniku. Sem na začetku srednje mislila, da bom imela na maturi izbirne fiziko in filozofijo, samo sem potem ugotovila, da je potrebno esej pisat pri filozofiji.

*Zdej me pa frirbec, koliko ur pa ananhas spi na noč, če se je celo noč učila, jaz res ne razumem, kako lahko kdo zdrži brez spanja ponoči..

* pri meni je tudi tako, da če me nekaj čez dan zelo izčrpa, da mi je težko kar delam, da mi kaj ne gre, da dosti časa ni videt rezultata, me veliko časa noben ne pohvali ali kaj pozitivnega reče, ali se dogajajo slabe stvari tudi izven šolskega/ kariernega področja, me to tako potolče in izmuzga energijo, da sem zmučena tudi, če dovolj spim.
*Po drugi strani, kdaj tudi če malo spim in mi gre dobro čez dan, se mi dobre stvari dogajajo, sm na nekem hypu, kot da bi kaj vzela in avtomatično imam energijo..

Ponavljam
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
Ash.
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 525
Na forumu od: 31. 8. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Ash. » 28. Nov. 2021 14:27

Priskutili so se mi predmeti, ki so jih poučevali nesposobni profesorji, ker v teh primerih tudi če bi hotel, nisi mel od nikjer črpati znanja in je bilo vse odvisno od samoiniciativnega učenja iz drugih virov.

Za Black Friday nov backpacking ruzak, znižan za skoraj 50%. :cool:

--

Si tip človeka, ki sklepa dodatna zavarovanja? (poleg zdravstvenega seveda) Ali šele razmišljaš o teh stvareh, ko se kaj nepričakovanega zgodi?
But if thought corrupts language, language can also corrupt thought. (George Orwell)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 29. Nov. 2021 7:54

Ne nisem, za potovanje imam najvišje zavarovanje za čas enega leta, odkar sem bila na zadnje v Romuniji. Sicer pa edino krat v življenju ko sem si zlomila roko, ko sem šla s sošolko in njenim očetom za en teden v Itl. smučat/bordat, me je mama se dodatno zavarovala, kot da bi slutila, da nekaj bo..

Si ze cepljena s 3. Odmerkom, oz se boš cepila pred potekom 6 mesecev od drugega odmerka, če si z mRNA, ali si že cepljena v 3., če si bila z vektorskim?
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Firestorm
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 511
Na forumu od: 24. 4. 2016

Neprebrana objavaNapisal/-a Firestorm » 29. Nov. 2021 11:24

Nisem še, ampak se bom takoj, ko bo možno.
Jaz imam kombinacijo (1. z astro, 2. s pfizerjem), tako da niti ne vem, kdaj je priporočljiv naslednji odmerek.

Ponavljam
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 02. Dec. 2021 6:56

Bi šla, ko bo preteklo ali, ko se bom spravila, bi mogla že nekje sredi decembra, če bi se držala 6 mesecev, ker mi ravno do konca decembra 6 mesecev drži.


Kaj bi rekel/a zase, koliko dobro toleranco na stres imaš?
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 02. Dec. 2021 15:09

načeloma mislim da bolj slabo. sicer je odvisno od področja, tam kjer bolj obvladam reševanje problemov, je boljša, pri nepoznanih stvareh, sploh pri obdobjih ko imam nizko samozavest, pa ga začutim hitro. sem po naravi tak, da se ful preveč sekiram, se podcenjujem in pogosto samega sebe presenetim v sposobnostih in se stvari izidejo boljše od pričakovanega, ko pride do situacije ko je treba reagirat, tako da na dolgi rok je toleranca vedno boljša, sigurno bolj kot pred leti.

kakšni so tvoje fizični simptomi stresa oz. reakcije?
hej norci :)

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov