Vpliv Covid19 na vsakdanje življenje

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 24. Maj. 2021 15:54

mmm napisal/-a:V vojni umirajo vojaki in državljani, v epidemiji pa tudi žrtvujemo državljane, statistično zelo malo, da bomo na koncu zmagali bitko z virusom, morda tudi vojno.


predstavljaj si, da so v vojni posamezniki, ki sredi bombardiranja zanikajo obstoj vojne in se sprehajajo okoli, kot da ni nič, zaklonišča označijo za omejevanje svobode, tiste, ki jih skušajo zapret v zaklonišča in jim dopovedat, da jim grozi nevarnost, pa označujejo za tirane, diktatorje ipd.. če pa nekomu bomba pade na glavo, pa jok in stok, da jih noben ni opozoril in so vsega drugi krivi.

taka je ta epidemija. žrtve in skoraj nemogoč boj je zato, ker se premnogim enostavno ne da dopovedat, in si raje izmišljujeo vse možne izgovore kot da bi sprejeli realnost. tako kot alkoholiki in drugi odvisniki, ko jim bližnji hočejo pomagat.

kar se cepiva tiče - jaz sem se prijavil na cepljenje. če bo astra, bom zavrnil, ker ne mislim čakat do konca poletja na drugi odmerek.
hej norci :)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 24. Maj. 2021 16:01

Jaz mislim/ vem, da Astre ne bi zavrnila vseeno, čeprav zdaj me lih malo skrbijo te izjave, da je glede krvnih strdkov najbolj nevarna za ženske pod 30.

Najmanj bi mi bil všeč J&J, ker ne vem nič o njem, niti kdo ga je do zdaj uporabljal, če kdo.

Sem pa malo razmišljala, kaj je sledeč postopek, če zavrneš cepljenje. Je slučajno možno, da ti zavrnejo drugo prijavo, ali te dajo namenoma na konec seznama? Najbrž ne, samo sem razmišljala o tem. Ali se avtomatično še enkrat prijaviš in čakaš, kaj ti bodo izbrali v 2.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 24. Maj. 2021 16:23

.,
Zadnjič spremenil mmm, dne 09. Sep. 2021 16:44, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 24. Maj. 2021 16:23

hayley napisal/-a:Sem pa malo razmišljala, kaj je sledeč postopek, če zavrneš cepljenje. Je slučajno možno, da ti zavrnejo drugo prijavo, ali te dajo namenoma na konec seznama? Najbrž ne, samo sem razmišljala o tem. Ali se avtomatično še enkrat prijaviš in čakaš, kaj ti bodo izbrali v 2.


kolikor sem jaz od precej ljudi slišal, če zavrneš astrazeneca na prvem terminu, te označijo in ti čez kratek čas pošljejo drug termin s pfizer/moderno.
mene sicer samo cepivo ne skrbi, bolj mi je zoprno 12tedensko čakanje na drugi odmerek, da šele veljaš kot cepljen, medtem ko pri pfizerju čakaš na drugi odmerek 3 tedne, kot cepljen pa veljaš 2 tedna po tem.

mmm napisal/-a:slovenc79, čudna je to vojna, ko si sredi premora med bombardiranjem želiš iti na dopust. Cepit pa se greš za to, da boš lahko šel na dopust.


ne, cepit se grem zato, da se ne okužim in ne širim bolezni. zato to omejitev sprejemam in jo bom upošteval.
Zadnjič spremenil slovenc79, dne 24. Maj. 2021 16:28, skupaj popravljeno 1 krat.
hej norci :)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 24. Maj. 2021 16:28

Ja, ma dvomim, D a boš kaj prej prišel, če se v 2. Prijaviš, če naj bi bila doba čakanja 2 meseca za eno prijavo, vsaj do zdaj.

Aja, sem malo razmislila in se ne sekiram toliko glede strdka, po cepljenju. Si bom pač nabavila aspirin, čeprav ga do zdaj še nikoli v lajfu nisem vzela, pa imela kak mesec telefon pri roki v primeru, da bi se mi zdelo, da se me kakšna kap lotuje.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 24. Maj. 2021 16:36

^ prijaviš se samo enkrat. samo termin dobiš nov, če si prvega zavrnil. moj brat je bil cepljen dober teden po prijavi, že v prvo je dobil pfizerja. je verjetno odvisno od dobave cepiv in št. prijavljenih v posamezni občini/regiji.

kar se tiče strdkov, jaz verjamem da če dejansko cepivo povzroči strdke, je moralo biti že prej nekaj z zdravjem narobe. samo da večina 20-30 letnikov pač ne hodi redno k zdravniku in na preiskave krvi, pa tudi posledic nezdravega življenja (še) ne čutijo, razen če težave nekaj sproži.
Zadnjič spremenil slovenc79, dne 24. Maj. 2021 16:37, skupaj popravljeno 1 krat.
hej norci :)
mayaeb
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 806
Na forumu od: 26. 8. 2020

Neprebrana objavaNapisal/-a mayaeb » 24. Maj. 2021 16:36

hayley, aspirin odsvetujejo, ker naj ne bi nič koristil, če pride do teh strdkov, menda celo poslabša zadevo v kolikor pride do tega, ker ti potem nekih drugih zdravil ne smejo dati. Jih pa veliko reče, da takoj po cepljenju vzeti 2lekadola in 48h brez kakšnih fizičnih naporov in ni reakcij potem.
Jemanje Aspirina ali drugih zdravil proti krvnim strdkom po cepljenju odsvetujemo, saj zapleta s tem ne preprečimo. V primeru, da do zapleta pride, lahko jemanje omenjenih zdravil celo škoduje.



Ne čaka se več 2meseca..že zadnjič sem pisala, da so se cepili kolegi, večina čakala samo cca 2tedna, ker so takrat ful cepiva dobili. In so ogromno ljudi pocepili takrat,se bo ps najbrž zdaj zarsdi tega malo upočasnilo,ker bodo 2.doze na vrsti.

slovenc, če se ti gre za prehajanje mej in druge stvari pri katerih je treba to, velja tole:
dokazilo o cepljenju zoper covid-19 s katerim oseba dokazuje, da je od prejema drugega odmerka cepiva Pfizer preteklo najmanj 7 dni ali cepiva Moderna, Sputnik, Sinovac ali Sinopharm najmanj 14 dni, od prejema prvega odmerka cepiv AstraZeneca ali Covishield najmanj 21 dni in prvega odmerka Johnson & Johnson najmanj 14 dni

dovolj je 1 doza AZ.
Zadnjič spremenil mayaeb, dne 24. Maj. 2021 16:43, skupaj popravljeno 1 krat.
Ne živi v preteklosti, ne sanjaj o prihodnosti, osredotoči se na sedanji trenutek.
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 24. Maj. 2021 16:39

^ velja to tako za slovenijo kot hrvaško? v sloveniji 1 je doza mogoče dovolj, ni pa nujno da to velja v drugi državi.
hej norci :)
mayaeb
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 806
Na forumu od: 26. 8. 2020

Neprebrana objavaNapisal/-a mayaeb » 24. Maj. 2021 16:47

Za hrvaško:
veljajo vsa cepiva in sicer 14 dni po drugem cepljenju oz. v primeru, da gre za cepivo, ki se cepi samo enkrat, velja potrdilo 14 dni po prvem cepljenju. (v primeru prejetja samo prvega odmerka cepiva AstraZeneca, ko Slovenija omogoča prehod meje po 21ih dneh, je mogoč vstop na Hrvaško samo z dodatnim negativnim hitrim ali PCR testom.)


Na tej strani so ažurni s spreminjanjem pogojev in je tako kot piše:
https://www.avtokampi.si/novice/prestop-meje-hrvaska-madzarska-italija-avstrija
Ne živi v preteklosti, ne sanjaj o prihodnosti, osredotoči se na sedanji trenutek.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 24. Maj. 2021 16:47

slovenc79 napisal/-a:
kar se tiče strdkov, jaz verjamem da če dejansko cepivo povzroči strdke, je moralo biti že prej nekaj z zdravjem narobe. samo da večina 20-30 letnikov pač ne hodi redno k zdravniku in na preiskave krvi, pa tudi posledic nezdravega življenja (še) ne čutijo, razen če težave nekaj sproži.



V bistvu naj bi imel dokaj velik procent ljudi genetsko nagnjenost k kapi, strdkom, brez kakšnih predhodnih indikatorjev ali pa visok krvni pritisk. Zato se kdaj sliši, da je kakšnega mlajšega človeka tudi kap, tudi kakšnega športnika, za kogar se ni pričakovalo..

Jaz sem si te pa vedno predstavljala kot edinca. :D

Drugače pa imunski odziv na cepivo je lahko tak, da vpliva na trombocite in v tem primeru je ena od možnosti strdki...
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 24. Maj. 2021 17:03

Dobro aspirin se predpisuje ljudem kot preprečitev strdkov. Zdaj itak ni vsaka bolečina že strdek, niti sam ne moreš vedet ali je nekaj strdek ali ne, po navadi če čutiš glavobol, kar je lahko stranski učinek cepiva, vzames aspirin, s tem ko ga vzameš pa lahko tudi preprečiš morebiten strdek..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Firestorm
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 511
Na forumu od: 24. 4. 2016

Neprebrana objavaNapisal/-a Firestorm » 24. Maj. 2021 17:03

mmm napisal/-a:
Še 1x ponavljam. Povsem zdravstveno vprašanje. Zakaj bi se cepil proti virusu, ki ga do sedaj nisem še dobil, in za katerega mislim, da v kolikor ga dobim, da mi ne bo povzročil večjih težav?


Jaz dobim pike, ko berem takšne poste.
Do sedaj se nisem v to debato vtikala, ker se mi na da po forumih prerekati, ampak resno... Meni je to tako sebično razmišljanje, da sploh ne morem verjeti, da ljudje tako funkcionirajo.
Jaz se nisem šla cepit zaradi dopusta. Mi to niti na misel ni prišlo.
Cepit se greš zato, da ne širiš naprej okužbe. Mislim, da je tukaj dobesedno dolžnost tistih, ki so zdravi in vitalni, da se cepijo, zato da se zajezi ta pandemija. Cepimo se zato, ker se določen procent ljudi zaradi težjih bolezni/alergij ne sme cepiti. Cepimo se dobesedno zato, da ne ubijemo teh ljudi, ki so šibki/bolni. Ampak ne, važno, da se samo nase pogleda... Pa da se razmišlja na način, da MOGOČE bi pa se človek cepil, če to pomeni prehajanje meja.
Zame je prehajanje meja/vstop v raznorazne bare in podobno tu povsem drugotnega pomena (pa sem drugače oseba, ki zelo trpi brez socializacije in stika z drugimi).
Če bi vsi razmišljali na tak način, da bomo čakali, da se drugi pocepijo, potem te norije nikoli ne bo konec. Tudi meni se ni luštno it vbrizgat z nečem, kar ni bilo že v nedogled pretestirano, ampak se pač grem, ker je to v tem primeru edina fer odločitev do bolj ranljivih v naši družbi.
Moja dva centa o tej temi.

Aja pa še to bi dodala: cepit se grem tudi zato, ker se mi vseeno zdi cepivo bolj varno kot pa covid. Pri nobenem od dveh ne vemo čisto točno, kakšne so lahko dolgotrajne posledice, ampak cepivo je vsaj bilo načeloma narejeno, da nas zaščiti. Za covid pa vsakič na novo slišim o veliko resnih posledicah (in ja, tudi smrt smo v družini zaradi tega imeli) tudi pri mlajših. Tako da jaz osebno raje svoje šanse vzamem s cepivom kot pa s covidom.
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 24. Maj. 2021 17:47

Jaz sem se cepil v soboto, za to sem šel prej iz dopusta.

Dobil sem Astro, ker sem klošar.

V soboto sem bil z*eban, potem sem vzel lekadol in bil vredu.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7532
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 24. Maj. 2021 17:49

Kdaj si se pa prijavil?

Čeprav mogoče ni po vseh občinah isto glede prijave, mogoče nekje te pokličejo prej, nekje pozneje. Drugače je kar standard, kar poznam ljudi mlajših, ki so se cepili, so vsi Astro dobili.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 24. Maj. 2021 18:23

3 tedne nazaj
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov