Vpliv Covid19 na vsakdanje življenje

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 29. Mar. 2020 22:33

Firestorm napisal/-a:
Hayley, mislim, da ni tako enostavno. če sem jaz prav razumela, ni samo, da te ne bodo ven spustili, ampak boš mastno kazen plačala. a ni bilo govora o 400e? naj me kdo popravi. lahko, da imam zadeve pomešane, me malo mede trenutno.

Kje pa to kaj piše? Dejansko imam jaz bivališče zaenkrat uradno samo pri mojih, ker sem se preselila sem pred komaj dobrim mesecem.. in službo imam tukaj..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1668
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 29. Mar. 2020 22:45

Google should tell me how to do this task better
Zadnjič spremenil mmm, dne 09. Sep. 2021 16:22, skupaj popravljeno 1 krat.
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1668
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 29. Mar. 2020 22:48

Google should tell me how to do this task better
Zadnjič spremenil mmm, dne 09. Sep. 2021 16:22, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 29. Mar. 2020 23:00

Po mojem je težko predvsem zato, če ne veš ali te bo in koliko te bo po žepu udarila ta gospodarska kriza, ki bo hujša sorazmerno z dolžino trajanja karantene (en financni minister al neka podobna funkcija iz ene pokrajine v Nemciji je iz tega razloga naredil samomor). Slabše kot se bodo ljudje držali vodila naj se izolirajo in ostajajo doma, dlje bo trajalo..

Glede družin je pa po mojem povsod isto hudo, ali si v Lj ali kje bogu za leđima..( (v Greenlandiji so iz tega razloga prepovedali nakup alkohola)

Ok js morem kaksno stvar manj o tej Koroni prebrag po moje.
Zadnjič spremenil hayley, dne 29. Mar. 2020 23:13, skupaj popravljeno 1 krat.
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 29. Mar. 2020 23:10

mmm napisal/-a:Za Ljubljano bo potem pač treba sprejeti strožji ukrep (omejiti gibanje na javnih površinah zgolj na nujno - torej do najbližje trgovine/lekarne in do službe). Telefon pa lahko vedno pustiš doma.

Sicer pa bi raznorazni aktivisti znoreli, če bi prišlo do kaj takšnega in bi imeli demonstracije navkljub nevarnosti virusa :mrgreen: Pa tudi ne vem kako bi sledil vsem telefonom in kako bi vedel kateri telefon je od koga. A veš kakšen poseg v zasebnost bi to bil? In ali veš koliko ljudi bi se moglo ukvarjati, da uparijo take podatke? :cool:


uh sigurno, po eni strani bo v LJ še slabše, ker se bojo gužvali v parkih namesto da bi šli kam ven. čeprav najbrž ne bo hudo zaradi slabega vremena. sam če bi bilo pa sonce pa 20 stopinj vsak dan zdele.. uh.

seveda, taki ukrepi so res skrajni.. so pa tudi razmere skrajne. marsikdo namesto da bi razumel da je to neka čisto nova situacija ki si je pač mesecev nazaj niti zamislit ni mogel noben, in da cel svet improvizira s temi ukrepi, se eni raje ubadajo s kritiziranjem (kot vedno). sploh ob našem političnem dogajanju :)

ne vem kako bi vse to kontrolirali, ampak če mal na pamet pomislim, bi najbrž naštimali bazne postaje tako, da bi javili vsako spremembo če nek telefon preide z območja enega na območje drugega, potem pa preverili podatke od teh telefonov.. mislim da bi bilo možno nadzorovati na tak ali drugačen način, če ne ne bi govorili o tem.
hej norci :)
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1668
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 30. Mar. 2020 7:26

Google should tell me how to do this task better
Zadnjič spremenil mmm, dne 09. Sep. 2021 16:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 30. Mar. 2020 7:38

Eh, to je to, kar rečej javnosti, ampak v reali, se lahko vsakega nadzoruje, če se želi, saj so že vsi npr. dobili tista sporočila sredi noči o omejitvi gibanja..

Ne, js v bistvu avtomatično preberem, ko odprem fb objave.. ali pa če se spomnim malo pogledat, koliko je obolelih, na netu, potem spet dobiš kup objav takoj..
Realno me skrbi, da bi ostala brez službe, ja, ( sicer hvala bogu kreditov nimam, otrok tudi ne, ki bi bili odvisni od mene, se vedno bi mi bilo manj tezko kot komu drugemu, samo vseeno..) pa nasploh celotna situacija, ker če se gospodarstvo sesuje, vpliva nate, ne glede, v kateri panogi si..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
Led Zeppelin
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7197
Na forumu od: 10. 8. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a Led Zeppelin » 30. Mar. 2020 20:31

Sam imam srečo, da sem en izmed ljudi na katere kriza ne vpliva v polnem obsegu.
Živim sredi gozda, imam mir, tišino, lahko hodim ure brez da bi srečal človeka...blizu mene je lokalna trgovina ki je popolnoma neobiskana, in sem lahko še za vikend kupil razkužilo.

Tudi delam v tem času, saj je panoga logistike obremenjena na polno, delam v drugemu kraju in regiji, obvestil sem šefa da mi bodo priskrbeli potrdilo. Za policijo in kazni me ne skrbi, saj jih je premalo na cesti za nadzor, poleg tega pa mislim da se ljudje držijo, sedaj bodo pozorni samo za hot spote. Obenem tudi mislim da je Pop Tv blazno populističen in širi pretirane informacije.

Sam ta dogodek jemljem kot en izmed največjih dogodkov ki bo korenitno spremenil naše življenje. Upam, čeprav ne verjamem v to, da bi bila to dobra priložnost da preverimo naše vrednote, da se vrnemo v večjo samooskrbo trga, da naredimo nek vrstni red kaj nam je pomembno.
Sam sem že prejšnje leto naredil neke cilje po večji samozadostnosti, moja hiša se ogreva na drva, imam krušno peč kjer lahko pečem kruh, nameraval sem postati lovec. V težkih trenutkih pa najdem uteho v tem da sem zavarovan deloma s povezavo z prešnjo uniformirano službo, in da sem leto dni v Aziji porabil to da sem se naučil obvladovati kaos in biti potrpežljiv, ter da ne jemljem stvari kot samoumevne.

Sam extra čas porabim zato da komuniciram z ljudmi ki so mi pomembni, ali me skrbi za nih, z družino si izmenjujem dobrine, sam lahko pečem kruh, od njih pa dobivam zelenjavo...od lokalnih kmetov pa lahko kupujem meso, mleko.

Zadeva je pokazala kako ranljiv je ta sistem, in mislim da se bo moral vsak zamisliti, kje in kako se bo lahko dolgoročno zavaroval. Ne ciljam da vsi postanemo doomsday preperji, ampak če bi bila smrtnost tega virusa 10% bi se cel sistem sesul.
Ljudje smo odšli preveč daleč od naravnega življenja, živimo nabasani v betonskih kletkah, računamo da vse lahko dobimo takoj, zdaj, še preden sploh pomislim, in narava je taka da balansira te stvari. Sam jemljem ta dogodek kot budilko, naslednji alarm bo imel hujše posledice.

Sam se tudi ukvarjam s tem kako bo z ekonomijo, ker če ne bodo paketi likvidnosti uspešni zelo hitro, da bo zadeva stekla, potem nam ne grozi samo recesija, ampak depresija. Zato bi se z veseljem odpovedal pomoči in dodatku ki ga bom trenutno dobil, ker zdajle bi lahko večina stisnila nekaj časa (ne štejem spjev, upokojencev), ker ta denar se bo lahko krvavo potreboval čez nekaj časa.

Pazite nase, pazite na svoj denar, bodite mirni, informirajte se zmerno ampak natančno in to je to. Prihajajo časi kjer se bo treba premikati neprestano in biti reaktiven, kdor bo stacionaren in čakal da se bo vse kar postavilo nazaj ga bo dobil po glavi.
Cause the sweetest kiss I ever got, is the one I've never tasted.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 30. Mar. 2020 21:26

Hm, sej js sem v bistvu tle brez tv, niti ne vem kaj je na pop tv, ampak ja, se govori, da so kot rumeni tisk..

Drugače imet nekaj tipa hišo v naravi, pa neki svojega pridelovat, je res fajn, moji starši so isto v naravi, ob gozdu, samooskrba v precejšni meri, kar se tiče vrta, sadja, tudi mesa, enkrat smo imeli zajce, zdaj kokoši.. :D In starejša kot sem, bolj mi je všeč vse to.. (ampak še vedno je fajn bit tudi v mestu)

Mah, meni se domov nekaj zlo ne mudi, ne bi bilo pa kul, da recimo ne bi mogla na češnje it, ko bodo, če bo to ful dolgo trajalo :D. Mogoče grem ta vikend, mogoče ostanem še kak teden tle.. samo upam, da ti ne uvalijo neke kazni kar s prve, če me ustavijo in me po obrazložitvi ne spustijo naprej, je ok, se obrnem..

So mi pa vsi ljudje rekli, s katerimi sem danes govorila, da to glede občin ne bo tako strogo in je namenjeno samo 'izletnikom' čez vikend in da ne rabim skrbet.. menda je veliko ljudi, kljub prepovedi gibanja, šlo ta vikend na počitnice na obalo ali Kranjsko Goro, zato vsi ti ukrepi..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2441
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 31. Mar. 2020 8:41

emanuela napisal/-a:Kaj naj rečem. Če ne bi bila noseča in cca pet tednov pred rokom, se ne bi počutila tako, kot se zdaj.
Najprej prepoved obiskov v porodnišnicah. Potem prepoved partnerja pri porodu. In zadnja novica- ne bodo tvegali z naravnim, bom kar spet morala na carski rez, kar pomeni nekaj dni več v porodnišnici.
Prepričana sem, da bom noro pogrešala moja dva, čeprav bo ob meni moje novo bitjece. Tako da, ja-name bo tale karantena vplivala.


emanuela, drzi se :kuss:
Jaz imam se cca 10 dni (se pravi lahko tudi ze jutri :) ) in sploh pojma nimam, kako bo. Pojma nimam, ce bojo mojemu dovolili biti zraven, na kar sem se zelo zanasala. Zdravstveni sistem tu mi je tuj, vedno je vsaj nekaj jezikovnih ovir, da ne omenim, da me je precej strah. Ampak vsaj moja ginekologinja je optimisticna in pravi, da lepo kaze za naravni porod (kar je precejsna redkost tu) in bo lahko ona vodila porod, kar mi je v veliko tolazbo, ker ji zaupam. Sem pa zalostna, ker moja mama ne more priti.
Drugace je pa drzava od cetrtka v lockdownu. Cetrtek je bil tudi moj rojstni dan, tako da vse najboljse zame :D Sama tako ali tako ne bi sla kaj veliko od doma, ker je zunaj 35+ stopinj in ze tako trpim :lach: Edino bazen pogresam, ker sem skoraj vsak dan hodila plavat.
Poskusam sicer ne skrbet, ampak je tezko vse skupaj odmisliti. Moj je pod izrednim pritiskom, ker evropski kupci na veliko odpovedujejo narocila, saj so trgovine zaprte, tudi tista narocila, ki so ze izdelana in celo na ladjah do Evrope. Od nadrejenih je dobil navodila, da naj odpusti vec kot polovico svojega teama, sedaj je govora o neplacilu plac za nekaj mesecev. Da ne omenjam nase tovarne, v katero so vlozili vse svoje prihranke in so to bile sanje mojega ze leta; sedaj pa vprasanje, ce bodo imeli za place za naslednji mesec. Spomnite se na to, ko vam bojo naslednjic mednarodne znamke poskusale prodati eticno modo in ko se bo kazalo s prsti na "sweatshope" v Aziji.
Midva imava sicer sreco, da imava se vedno dovolj prihrankov, da prideva skozi krizo, ampak ogromno ljudi v Bangladesu nima te srece. Tu ni socialne drzave. Stevilni ljudje so odvisni od dnevnega zasluzka, ce tega ni, naslednji dan nimajo za jesti. In dlje ko bo to trajalo, vec ljudi bo dobesedno stradalo.
Tako da ja. Upam, da tole cim prej mine. Da bom lahko sla s sinckom na sprehod, da lahko grem na bazen, da ne bo po svetu poleg ekonomske se cel kup humanitarnih kriz.
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7034
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 31. Mar. 2020 14:17

Hvala enako in želim ti miren porod, patchouli! <3

Mimogrede, ko praviš, da je naraven porod pri vas redkost-kako pa je potem povečini?
The world is as you are.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2441
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 02. Apr. 2020 10:37

Emanuela, carski rezi levo in desno :?
Od nase generacije zensk, ki smo pac sedaj v rodni dobi, poznam natancno eno, ki se je uspela izognit carskemu rezu. Nekatere se zanj sicer same odlocijo, ampak je kar znano dejstvo, ko zanosis, da bo to verjetno koncni izid, ne glede na zelje. Zakaj je temu tako, so pa cele razprave napisane, tako da... :)
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7034
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 02. Apr. 2020 13:59

Bedarija :/
Kot tudi to, da se ženske kar same odločajo zanj. Okrevanje je težje, navsezadnje je to velika operacija. In medtem, ko so v porodnišnici ženske, ki so naravno rodile že šetkale pod tuš, smo me s carskim komaj prilezle iz intenzivne..
Kakorkoli obrnem...tudi to bo minilo, glavno, da so otroci zdravi.
The world is as you are.
Ananhas
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1971
Na forumu od: 20. 1. 2013

Neprebrana objavaNapisal/-a Ananhas » 05. Apr. 2020 0:41

Hm ja, saj to...velikokrat od kakšnih (povečini mlajših) punc slišim, kako bi raje carski rez, ampak to še zdaleč ni stvar, ki bi se tretirala za "lažji način". Sem videla pri prijateljici kako težko ji je bilo po carskem in priznam, da (kljub temu, da naraven porod ni mala malca) bi me vrglo iz ravnotežja, če bi morala na carski rez (še neki moji strahovi pripomorejo).
Ampak kot rečeno, važno je, da so otroci v redu, me se že sestavimo nazaj..

Obema želim, da pri prihajajočem porodu vse poteka dobro (in čim manj stresa zaradi teh okoliščin)!


Mi smo doma (surprise). Tudi delava lahko od doma. Zame se sicer rutina (zaradi zadnjega leta porodniške) ni veliko spremenila (minus druženje), čeprav bi raje videla, če bi se sedaj lahko začasno vrnila na delovno mesto (za razliko od nekaterih, ne maram dela od doma). So pa to še najmanjši "problemi"...
Pozitivno gledano je seveda podaljšan čas z malo doma.

Kar se tiče same situacije pa je tako, da sem mislila, da ne bom tako tesnobna, kot sem sedaj... predvsem zaradi negtovosti. Vse to "do takrat, do nadaljnega itd." je tako ohlapno rečeno.

Z vsem tem je sovpadlo tudi dogajanje v privat življenju, odložit stvari, ki sem jih imela organizirane in se jih težje da "na pavzo", pa prvi meseci tega leta res niso bili fajn. Je pa opomin, da se stvari, zunaj nas, ne da nadzorovat (tudi, če jih nadzorujejo drugi), če nam je všeč ali ne.
Sem v 10. tednu in čakam nuhalno (potrdila v 6. tednu, zaželjeno, načrtovano)...Ampak v tej situaciji sedaj priznam, da sem tesnobna in me skrbi, več stvari. * hayley, drugje si omenila kolegico, stvar je v tem, da nekateri pravijo, da bo to v valih, kar pomeni, da se jeseni-pozimi lahko ponovi stanje (ne vem, če je že kakšna bolj aktualan novica glede tega že :?: info. je itak vsak dan iz vseh strani dovolj, tudi zelo nasprotujočih si).

Kakor pa se pogovarjam z ljudmi in berem, pa jim je tudi odlok sedaj bolj jasen, ker prej je bilo bolj po načinu "baba rekla, baba kazala" (od norčevanja do pretiranih teorij), je pa res, da bi se dalo še filozofirat o pravni razumnosti. Me zanimajo nadaljni dnevi, vsaj teden, dva in rezultati.

Mnoge ljudi po svetu upravičeno skrbi kako bo čez par mesecev, sekerancija ima pa itak slab vpliv na psihofizično stanje in številčno gledano, bo to prizadelo še večji del prebivalstva, kot pa sam virus (ne mislim v smislu pomanjšanja virusa in žrtev), posledice v gospodarstvu in vpliv na gospodinjstva, sploh, če gledamo območja in ljudi, ki so že itak ogroženi in na dnu repa. :/ (kot omenja tudi patchouli)

Na srečo sva z možem fin. stabilna, me pa mori za druge, ki jih poznam (v slo in izven) in za stranke s posli...sem s parimi govorila in ker imam zaradi dela uvid v določene stvari in številke, se nič ne veselim gledat vmesnih izkazov čez par mesecev... Za več področij je to nova situacija in treba se je prilagajat.
Letam s knjigami gor in dol po stanovanju (in vmes na wc :pale:), frčijo papirji sem in tja, tamala se mi pa smeji... Cukr praznuje 1 leto ta mesec in hmhm...ne bo mi potrebno organizirat rojstnodnevne zabave za odrasle :rolleyes: :lach:
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7502
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 05. Apr. 2020 7:20

Zdaj sem se spomnila, da pri rojstnodnevni hčerke od prijateljce za eno leto je bilo pa kar dosti otrok, nekaj čist majhnih, ne samo odrasli.. vmes vidla eno, ko je šla dojit v sosednjo sobo, enkrat mi ena druga ženska prinese torbico, kao da če jo lahko imam pri sebi, ker mi bo čene njena hči vse ven pokradla - simpatično :D , moški pili žgano, enkrat se mož od prijateljice nekaj obrača okoli in komentira, da kamor se obrne je kak otrok (pod nogami) in je bilo v bistvu res.. :D

Ja, virus se lahko/najverjetneje jeseni ponovi, samo lahko bo takrat že več ljudi prekuženih, zdaj je predvsem cilj 'flatten the curve', ker ni dovolj kapacitet v bolnicah, če vsi naenkrat zbolijo, torej je cilj, da se obolevanje bolj časovno razporedi.. Lahko bodo pa do takrat tudi že zdravila in cepiva.. se ne ve točno kakšno bo stanje v naprej, ja..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov