Vpliv Covid19 na vsakdanje življenje

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
somebody
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1674
Na forumu od: 18. 6. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a somebody » 03. Nov. 2020 10:56

mmm napisal/-a:Rešuje se "misterij" oz. dobivam odgovor na vprašanje zakaj je poleti manj covid-a, tudi zakaj Avstralija sedaj gre ven iz covid krize, glede na to, da se bliža tam poletje. Znanost je počasna, a nekaj vendarle odkrije :)


Ma ni samo to. Poleti ni šole = ni kopice otrok na kupu, ki si virus prenašajo med sabo in potem doma naprej. Zadržujemo se bolj zunaj, na odprtem, ne pa v zaprtih prostorih - kafiči, šoping centri.. kot jeseni.
Vitamin D ne preprečuje prenosa bolezni, ampak (kot kaže) samo omili potek. Avstralija gre ven, ker so prej sprejeli (in upoštevali) ukrepe. Pa razen velikih mest, ni tako gosto poseljena.

Včeraj sem zvedela, da je moj stric okužen. In me res skrbi, ker je v visoko ogroženi skupini. Upam, da bo res ok. :<
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 03. Nov. 2020 22:00

še vedno ne ločim gumbka uredi od citiraj :twisted: :razz:
Zadnjič spremenil mmm, dne 03. Nov. 2020 22:01, skupaj popravljeno 1 krat.
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 03. Nov. 2020 22:00

I've been instructed to call on reporters from list...
Zadnjič spremenil mmm, dne 09. Sep. 2021 16:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7535
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 08. Nov. 2020 13:38

Jaz se ne spoznam na prehranske dodatke preveč, ker ne jemljem čisto nič.
Ampak prijateljica, zdravnica, mi je enkrat rekla, da se vitamina D ne sme kar po svoje dodajat, ker se lahko predozira, dovolj pa naj bi bilo 10 - 15 min na soncu dnevno, če so izpostavljeni vsaj roke in obraz..
Tista matematika o 50ih rumenjakih in pol kg lososa (dnevno) je pa tudi močno zgrešena..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7043
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 08. Nov. 2020 14:28

Od oktobra do aprila ga ne dobiš dovolj s sončenjem-ki itak ni zdravo. Pa tudi predoziraš ga ne kar tako. Vsebnosti se lahko samoplačniško preverijo. Z neko osnovno dozo 2000 ali 3000 enot se pa ne boš kar predoziral.
The world is as you are.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7535
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 08. Nov. 2020 15:01

Ja po moji logiki, če si izpostavljen soncu manj kot 10 min dnevno, ali živiš še na takem koncu Slo, kjer je manj sonca, se lahko dodaja..
Kolikšne so dnevne količine v tabletah jaz ne vem, je pa mišljena potem vsota, ki se jo dobi iz hrane, izpostavljenosti soncu (ne sončenje) in prehranski dodatek.. Verjetno ni enostavno ali pogosto, da se prekorači zgornjo mejo, samo kot nekakšno opozorilo.. Je pa tudi nekaj marketinga zadnji čas v tem D vitaminu za moje pojme..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mayaeb
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 806
Na forumu od: 26. 8. 2020

Neprebrana objavaNapisal/-a mayaeb » 08. Nov. 2020 15:36

Poleti, če bi se sončila cel dan, bi ga dobila dovolj, vse ostalo je premalo.
Lahko se testiraš koliko ga imaš.

Večinoma ga imami vsi premalo. Jaz ga že nekaj let redno jem dodatno in se mi pozna na zdravju, prej sem bila nonstop nekaj bolna. Razni prehladi, na imunskemu sistemu se pozna.
Ne živi v preteklosti, ne sanjaj o prihodnosti, osredotoči se na sedanji trenutek.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7535
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 08. Nov. 2020 15:51

Če piše povsod, da je dovolj izpostavljenost 10 - 15 min obraz, roke dnevno na soncu, ajde lahko se vzame malo povprečja na nekaj dni, en teden..
Jaz letos sem bila bolna samo konec januarja, vročine nekaj čez 38, od takrat nič..
Jaz samo povem, kakšne info sem dobila, vi kar jemljite, če vam ustreza.. (Mogoče odvisno od človeka, bivši tudi ne jemlje nobenih dodatkov, nikoli jih ni in zboli 1x na 10 let ali redkeje.. )

Drugače jaz sem na taki dieti, da jem malo več proteinov, manj OH, jem še kar pogosto jajca ( moji imajo doma kokoši in domača jajca, ki imajo lahko malo več vitaminskih vrednosti kot kupljena posebno baterijska..) ribe, glede prehrane po mojem ne bi smela imet pomanjkanja..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
slovenc79
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4261
Na forumu od: 22. 7. 2011
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a slovenc79 » 08. Nov. 2020 16:34

jaz sem se par dni nazaj sončil, prijetno je grelo, mislim da je bilo še več kot dovolj. drugače pa gledam tudi na to, katera prehrana je bogata z vitaminom D, dosti raje kot takoj navalit na tabletke in prehranske dodatke.
hej norci :)
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7535
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 08. Nov. 2020 16:55

Mogoče je pri starejših/ upokojencih malo bolj potrebno dodajanje, pa ti emanuela, ki si enkrat epilepsijo omenjala, tudi pri določenih boleznih/ zdravilih je lahko potrebno malo več vitamina D..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 08. Nov. 2020 17:50

I've been instructed to call on reporters from list...
Zadnjič spremenil mmm, dne 09. Sep. 2021 16:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
emanuela
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 7043
Na forumu od: 28. 7. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a emanuela » 08. Nov. 2020 18:02

V bistvu se vit D dodaja že dojenčkom od dveh tednov starosti naprej, uživali bi ga naj vsi, ne glede na okoliščine. Pomanjkanje je povezano z različnimi boleznimi (rahitis npr, tudi multiplo sklerozo). Z epilepsijo ne, jaz ga uživam zaradi imunskega sistema in za "stara leta".
Načeloma ga jaz uživam preko spreja (Dlux), zdaj ko sem zbolela za covidom pa jemljem 14.000 enot štiri dni, kot so dali priporočilo v obliki Oleovita.
So ene stvari, kjer ni merodajno mnenje, ampak dejstva iz stroke.
The world is as you are.
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7535
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 08. Nov. 2020 18:13

Ja, otroci in starostniki po navadi potrebujejo dodatek vit. D, pri jemanju določenih zdravil, ki lahko vplivajo na metabolizem, je tudi lahko potreben dodatek, pri odraslih ljudeh pa po potrebi in odvisno koliko imajo izpostavljenosti soncu in prehrane..
Super, če ti ustreza, jemlji, sploh ob covidu..
Tudi jaz sem povedala mnenje svoje prijateljice, ki je zdaj specializantka...
Zdaj pa ne bom se več dajala s to temo, naj vsak jemlje kar mu paše..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
Uporabniški avatar
hayley
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7535
Na forumu od: 31. 8. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a hayley » 08. Nov. 2020 18:13

Ja, otroci in starostniki po navadi potrebujejo dodatek vit. D, pri jemanju določenih zdravil, ki lahko vplivajo na metabolizem, je tudi lahko potreben dodatek, pri odraslih ljudeh pa po potrebi in odvisno koliko imajo izpostavljenosti soncu in prehrane..
Super, če ti ustreza, jemlji, sploh ob covidu..
Tudi jaz sem povedala mnenje svoje prijateljice, ki je zdaj specializantka...
Zdaj pa ne bom se več dajala s to temo, naj vsak jemlje kar mu paše..
Glede dnevnih priporočil, zgornjih in spodnjih mej, koliko ima katero živilo vit. D, pa zna najbrž vsak posameznik tudi sam poguglat in ne rabim ničesar več razlagat..
Would you like an adventure now, or would like to have your tea first?
mmm
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1676
Na forumu od: 5. 11. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a mmm » 08. Nov. 2020 18:42

I've been instructed to call on reporters from list...
Zadnjič spremenil mmm, dne 09. Sep. 2021 16:32, skupaj popravljeno 1 krat.

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov