Verjetnost obstoja boga

Klepetalnica, info, humor in ogromno drugih zanimivih reči...

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Če imaš nek svoj edinstven koncept boga, povej, kolikšno verjetnost pripisuješ njegovemu obstoju

Zanemarljivo majhno verjetnost (npr. 0,0001%)
9
17%
Od 0,0001 % in pod 50 %
6
11%
50 %
1
2%
Nad 50 % in pod 80 %
2
4%
Nad 80 % in pod 99 %
2
4%
99 %
0
Brez glasov
Zelo veliko verjetnost (npr. 99.999999 %)
2
4%
100%
15
28%
Ni je verjetnosti, da bi obstajal
16
30%
Skupaj glasov : 53

Uporabniški avatar
not_me
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 47
Na forumu od: 18. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a not_me » 04. Nov. 2009 15:39

ne verjamem ne v boga, ne v posmrtno življenje.. se mi zdi da včasih ljudje preveč iščejo nek svoj namen, bistvo, zakaj so tukaj..jaz verjamem da je vse kar smo, splet okoliščin in čisto naključje in zato sploh nimamo globjega smisla..
Uporabniški avatar
positive vibration
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2157
Na forumu od: 19. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a positive vibration » 04. Nov. 2009 15:53

Ne verujem v boga kot v kakršnokoli višjo silo, ki ima nek vpliv na naše življenje.
Kot je začela že Kinna, da so boga uporabili za pojasnjevanje raznih naravnih pojavov, ki jih niso razumeli. Jaz pa nadaljujem, da je bog danes še vedno uporabljen za pojasnjevanje nekih pojavov, ki nam v današnjem času niso razumljiva. Razni nadnaravni pojavi; vprašanja, ki se nanašajo na smrt in obstoj življenja po smrti; nenavadna naključja, ki to niso; paranormalno; jasnovidnost ali zgolj intuicija; metafizika...

Verjamem, da nam bo nekoč tudi to področje dano razumeti. In se bo človeštvo čudilo, kako smo se lahko za to obračali na boga. Kot se danes nam zdi smešno, da so včasih soncu rekli "bog".

Torej, verjamem, da bo nekoč znanost zapolnila to praznino, ki jo danes zapolnjuje vera. Ne v smislu njunega medsebojnega konflikta, temveč obratno, v smislu sodelovanja.

Potem pa je tu še druga vrsta vprašanj, bolj osebne narave, v katera pa znanost nikoli ne bo imela možnost vstopiti. Tako si mislim. Npr. odgovor na vprašanja: Kdo sem? Kaj je moje poslanstvo na svetu? Kaj je slabo in dobro? Odpustiti?
Večna filozofska vprašanja, na katera vera nudi svoje odgovore.
Kot sem že rekla, sama nisem verna. Odgovor na takšna vprašanja pri meni osebno - so vrednote. Lestvica vrednot, na katero pa je močan vpliv imela krščanska vzgoja v mladosti. Kar se mi zdi dobro, zato sem te vrednote tudi prevzela. In še vedno sem mnenja, da če bi vsi upoštevali 10 božjih zapovedi, na svetu ne bi rabili zakonov in sodišč.
There once was a note
pure and easy
Playing so free,
like a breath rippling by...
Baby*
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 231
Na forumu od: 13. 10. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Baby* » 04. Nov. 2009 15:57

Torej ne verjameš v nič, kar kažejo po televiziji, povedo po radiu, vidiš ali prebereš v knjigah...torej skratka nič, kar sama nisi videla na lastne oči?[/quote]
Sej po televiziji pa vidim :D
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 04. Nov. 2009 16:49

positive vibration napisal/-a:In še vedno sem mnenja, da če bi vsi upoštevali 10 božjih zapovedi, na svetu ne bi rabili zakonov in sodišč.

Zapovedi Veruj v enega Boga, Ne skruni Božjega imena in Posvečuj Gospodov dan so povsem neuporabne, če koncept Boga odstranimo.
Ostane nam jih še ostalih 7, ki pa so sicer ok, ampak "pokrivajo" (če lahko enemu simpl stavku rečemo pokrivanje) samo majhen del morale. Odprtih ostaja še veliko vprašanj in dilem, ki jih Zapovedi ne pokrivajo. Torej ne, sedem prastarih načel je bolj težko temelj za družbo čistega konformizma.
As the shadow follows the body,
As we think, so we become.
Uporabniški avatar
Lady_Cristina
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 428
Na forumu od: 10. 6. 2009
Kraj: Graz

Neprebrana objavaNapisal/-a Lady_Cristina » 04. Nov. 2009 18:27

kinna napisal/-a:boga so si ljudje izmislili zaradi tega, kr pač niso znali pojasnit nekih pojavov... ko je bliskalo, grmelo, padala toča inpodobne stvari, ki so že včasih pestile človeštvo, je pač človek mislo da je naredo neki narobe, in ga je nekdo kaznovav, ker si ni mogo predstavlat, da lahko to dela narava sama. in ker tega ˝človeka˝ nikol niso vidli, so si pač zmisli, da je bog, ki vedno bdi nad vsemi, vse vidi, da so dobre stvari poplačane z večjo količino pridelka, slabe pa z takimi katastrofami, ki pa danes vemo kako in kaj se dogaja...

torej Bog obstaja v človekovi glavi... če vrjameš, lahko pač to, da si dobo dobro službo, lepo oceno nekje ali kaj podobnega, pač pripišeš bogu ker ti je pomago... js pač v to niti približno ne vrjamem...


:zustimm:
A vida é bela. Só tens de a tornar bela. <3
Uporabniški avatar
ancice*
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 51
Na forumu od: 21. 1. 2009
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a ancice* » 04. Nov. 2009 20:00

Sama ne vrjamem v boga, ampak če kdo vrjame v to me ne moti, dokler ne pretirava s tem. Glede nebes in pekla, v to tud ne vrjamem, če pa obstaja pa naj, tako smo že mrtvi takrat.
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 04. Nov. 2009 21:35

Trkaj napisal/-a:Bog je. Jst verjamem. Ker obstaja v človeku dobro in zlo. In svobodna izbira, katero izbrati. Zakaj potem obstaja vest, instrument s katerim se človek ravna k prav ali ne. Verjamem, da je nek namen, drugace je nesmiselen del in bi ga evolucija ze zdavnaj izbrisala, saj je nepotreben. Zato verjamem, da clovek zivi ali pa tezi k nekemu smislu, avtor teh smislov pa je Bog, zatorej obstaja.


Zakaj obstaja vest, ki je globoko povezana z moralo? S čisto racionalnega vidika mislim, da je to, kar imenujemo vest (glede osnovnih stvari, različice so itak kulturno pogojene) vprogramirano v naš genetski zapis in se je razvilo preko evolucije. Zakaj? Ker se je prav skozi evolucijo, naravno selekcijo izkazalo kot najboljše za ohranitev vrste Človek. Morala naj ne bi poznala sebičnosti, prav tako ne vest, ki se preko nje/z njo izraža. Prav to pa bi lahko pripomoglo k temu, da je družba ostala bolj povezana med sabo in se je lahko boljše razvijala. Mislim torej, da je morala zelo smiseln in potreben del evolucije pri Homo Sapiensu. Tako da, kar se mene tiče, ta argument ne zdrži.

In če privzamemo to, kar sem napisala kot resnico? Vemo kaj več, smo lahko prepričani, da Bog je ali da boga ni? Menim da preko omejenosti človeškega razuma in subjektivnosti zaznavanja ne moremo nikdar zares vedeti, da Bog je, lahko pa se nam z večjo ali manjšo verjetnostjo zdi.
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 04. Nov. 2009 21:39

g00fy_qa napisal/-a:Boga ni ... Ne strička z belo brado, ne Jezusa na prestolu, ne vsevednega in maščevalnega in poštenega česarkoli. Ni ni. :)
Ampak to je preveč tragično, da bi bilo splošno sprejeto.


Jaz pa kar ne zmorem razumeti, kako lahko veste, da boga ni. Moje možganske kapacitete ne nesejo dovolj daleč, da bi bila sposobna za gotovo spoznati kaj takega.

g00fy, kolikor je meni znano, naj tudi krščanski bog ne bi bil striček z belo brado, pa tudi Jezus naj ne bi sedel dobesedno na prestolu. Sveto pismo je, vsak kolikor ga razumem jaz, polno prispodob.
Uporabniški avatar
positive vibration
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2157
Na forumu od: 19. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a positive vibration » 04. Nov. 2009 22:33

g00fy_qa napisal/-a:
positive vibration napisal/-a:In še vedno sem mnenja, da če bi vsi upoštevali 10 božjih zapovedi, na svetu ne bi rabili zakonov in sodišč.

Zapovedi Veruj v enega Boga, Ne skruni Božjega imena in Posvečuj Gospodov dan so povsem neuporabne, če koncept Boga odstranimo.
Ostane nam jih še ostalih 7, ki pa so sicer ok, ampak "pokrivajo" (če lahko enemu simpl stavku rečemo pokrivanje) samo majhen del morale. Odprtih ostaja še veliko vprašanj in dilem, ki jih Zapovedi ne pokrivajo. Torej ne, sedem prastarih načel je bolj težko temelj za družbo čistega konformizma.

Hjah, če se ljudje vpikujejo v besede in iščejo luknje, po katerih bi lahko zaobšli pravila, potem je res težko. Kar je današnji trend. Itak pa vsi vemo, kaj piše in če hočeš razumet, tudi razumeš. Če pa nočeš razumet, maš pa lahko vse z besedo posebej pojasnjeno, pa še vedno ne boš zadovoljen.
Posvečuj gospodov dan - uporaben nasvet tudi za delavce in delodajalce. Da je oddih potreben in pravilen. Prepoved izkoriščanja delavcev...kr moderna vsebina, al?
Ne skruni božjega imena in veruj v enega boga sta sicer izrazito ozko usmerjeni, ampak vseeno učita spoštovanja in lojalnosti. Not so bad.
There once was a note
pure and easy
Playing so free,
like a breath rippling by...
Uporabniški avatar
Tammy_De
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1644
Na forumu od: 8. 3. 2007
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a Tammy_De » 04. Nov. 2009 22:34

Glasovala sm za zanemarljivo majhno verjetnost, ker verjamem, da je VSE možno. Prav zato ker pa je vse možno, je verjetnost specifičnega (npr. bog) toliko manj verjetna.
"Replace the fear of unknown with curiosity"
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it's time to pause and reflect."
"Sexy is sexy" - Adam Lambert
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 04. Nov. 2009 22:49

Tysia napisal/-a:
g00fy_qa napisal/-a:Boga ni ... Ne strička z belo brado, ne Jezusa na prestolu, ne vsevednega in maščevalnega in poštenega česarkoli. Ni ni. :)
Ampak to je preveč tragično, da bi bilo splošno sprejeto.


Jaz pa kar ne zmorem razumeti, kako lahko veste, da boga ni. Moje možganske kapacitete ne nesejo dovolj daleč, da bi bila sposobna za gotovo spoznati kaj takega.

g00fy, kolikor je meni znano, naj tudi krščanski bog ne bi bil striček z belo brado, pa tudi Jezus naj ne bi sedel dobesedno na prestolu. Sveto pismo je, vsak kolikor ga razumem jaz, polno prispodob.

Boga ni, ker ga še nihče ni dokazal in ker so dokazani razlogi, zakaj verjamemo vanj. Na kratko.

Če pa bi slučajno obstjal, pa bi bil v vseh pogledih toliko nad mano, da se meni niti ne ljubi truditi ga razumeti, ker mi nikakor ne bi moglo uspeti. In če bi slučajno obstajal, bi bila vsa čaščenja njega povsem nesmiselna, ker on zagotovo ne bi rabil nobene potrditve od tako majhnih in nepomembnih živih bitij, kot smo ljudje. In če slučajno obstaja, velik in vsemogočen kot je, se nam očitno a) reži na vsa usta b) nas totalno ignorira c) se grdo igra z nami. Zagotovo pa ni vsemogočno dober. To ti že osnovna filozofija boga vtepe v glavo.

Enivejz, kakorkoli obrne kdorkoli karkoli o obstoju Bogu - nima za burek.

Plus, svetovne religije so podn od podna in tudi ČE BI Bog obstajal, zagotovo ne bi hotel, da se v njegovem imenu dela kar se dela.

Glede prispodob v SPju - jaaa, vse so zgodbice. :) Zgodbice za lahko noč. No, stara zaveza za nočne more, nova pa nam da kakšen moralen nauk. In tu bi se moralo končati.
As the shadow follows the body,
As we think, so we become.
Uporabniški avatar
Pontifex Maximus
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 801
Na forumu od: 30. 8. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a Pontifex Maximus » 04. Nov. 2009 23:35

Zagotovo pa ni vsemogočno dober. To ti že osnovna filozofija boga vtepe v glavo.


Kaj pa zaobsega filozofski pojem boga? Po Platonu - najvišje dobro!

In pa vprašanje: kakšna je korelacija med filozofskim pojmom "bog" in Bogom religije?
Uporabniški avatar
g00fy_qa
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2032
Na forumu od: 22. 8. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a g00fy_qa » 04. Nov. 2009 23:56

Pontifex Maximus napisal/-a:Kaj pa zaobsega filozofski pojem boga? Po Platonu - najvišje dobro!

In pa vprašanje: kakšna je korelacija med filozofskim pojmom "bog" in Bogom religije?

Če je bog najvišje dobro, potem ne obstaja. Upam, da je jasno zakaj. (Osvežitev spomina: Hume, Dialogi o naravni religiji.)
Zdaj, če vključim lastno interpretacijo ... lahko je bog najvišje dobro kot neki ideal, vrednota, cilj; ne more pa "obstajati", lahko je le koncept, nekaj, k čemur ljudje težimo.

Ne razumem kaj točno misliš pod "filozofskim pojmom bog", če lahko definiraš? Jaz sem se ukvarjala s filozofijo religije, ki govori o bogu kot primarno o stvaritelju sveta - in potem vsemu kar to za sabo potegne - to pa je menda tudi neko bistvo, za katerega bi se naj vsak strinjal, da je lastno Bogu. Torej bi to lahko bila korelacija.
As the shadow follows the body,
As we think, so we become.
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 05. Nov. 2009 1:02

Bog je.
Uporabniški avatar
KiLLyKa
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 735
Na forumu od: 23. 11. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a KiLLyKa » 05. Nov. 2009 12:45

Ne verjamem v to, da obstaja. Niti ne verjamem v kakšno drugo tako stvar (razni nezemljani in duhovi in nevemkaj še vse).
If you don't like me there's nothing I can do - NEWS FLASH BITCH, I don't live to please you.

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov